UA / RU
Підтримати ZN.ua

ТЕРМОШИЛЬД — ФАРБА-ЩИТ

Українська державна інноваційна компанія (УДІК) ініціювала чимало проектів, які мають швидко принести Україні серйозні дивіденди...

Автор: Олександр Павлов

Українська державна інноваційна компанія (УДІК) ініціювала чимало проектів, які мають швидко принести Україні серйозні дивіденди. Предмет особливої гордості компанії — договір, укладений із кількома іноземними компаньйонами на будівництво заводу для виробництва особливої фарби — термошильду. У перекладі це слово означає термощит. Голова правління УДІКу Володимир Рижов показав мені різноманітні предмети, приміром шпалери, покриті шаром термошильду. Фарба, як мені пощастило переконатися, виявилася дуже еластичною, не відшаровувалася на вигині. Як з’ясувалося, ця фарба — мікроскопічні бульбашки з кремнію, всередині яких... вакуум, що й пояснює неймовірні теплоізоляційні властивості термошильду.

Як можна виготовити такі бульбашки? Це секрет фірми, що постачає устаткування. Та саме вакуумні бульбашки й надають фарбі ні з чим не порівнянних ізоляційних властивостей. Досить нанести кілька шарів термошильду — й отримуємо фантастичну термоізоляцію. Причому фарбу можна наносити на що завгодно: на бетон, сталь, папір, пластик, кераміку...

У нашій країні налічується близько 50 мільйонів квадратних метрів бетонних будинків та споруд. Якщо на них подивитися з літака взимку з допомогою тепловізора — приймача інфрачервоного випромінювання, — побачимо, що наші будинки просто «світяться», віддаючи у простір тепло. Ми неймовірно марнотратні, бо витрачаємо на обігрів довкілля величезну кількість газу, вугілля, нафти... Втім, досить нанести термошильд на шпалери в холодній квартирі, на зовнішню стіну будинку — і забудете про холодні зими. Будинок стане надзвичайно теплим. Тонка бетонна стінка, пофарбована ним, не поступиться півметровій цегляній стіні. А тепер подивіться на такий будинок з допомогою тепловізора — його стіни перестануть «світитися». Він утримує тепло всередині, а не витрачає його даремно.

Це дуже хороший засіб і для утеплення дахів: із шиферу, пластику, черепиці й навіть металу. Підраховано, що утеплення бетонних коробок у наших містах та їх дахів дозволить зменшити споживання газу в Україні на 4 млрд. куб. на рік. При цьому істотно, що фарба не вигорає протягом багатьох років. Їй дають гарантію 15 років, хоча вона служить набагато довше. Використання термошильду багатократно дешевше й незрівнянно простіше, ніж застосування такого чудового утеплювального матеріалу, як пінопластові плити. Термошильд дає фору в 300% за вартістю всім наявним сьогодні теплоізоляційним матеріалам.

Можна уявити, наскільки теплішим стане автомобіль, автобус, залізничний вагон, літак, якщо використовувати цю фарбу з властивостями термощита. Нині почали перевіряти навіть таку несподівану ідею, як просочування наметів для МЧС термошильдом. З’ясувалося — з простого намету виходить теплий дім. Можна навести ще безліч вражаючих прикладів застосувань цього ідеального ізоляційного покриття.

Щоб я остаточно переконався в унікальності фарби, Володимир Леонідович простягнув мені залізну пластинку й запропонував потримати її тим боком, на який нанесено термошильд. З другого боку він узявся розігрівати пластинку запальничкою. Проте я не відчув навіть потепління пластинки — термошильд був чудовим заслоном для тепла. Не дивно — адже він придуманий для того, щоб утримувати від розплавлення космічні човники, які входять в атмосферу й розігріваються при цьому (без термошильду) до дуже високих температур. Термофарба і в цьому випадку служить справді надійним щитом.

Приклади майбутнього застосування термошильду в нашому земному житті можна уявити буквально на кожному кроці. Пригадайте хоча б наші теплоцентралі, які змушують постійно копати, перекопувати вулиці міст. Щоб позбутися цієї мороки, досить, вважає Володимир Леонідович, організувати в Україні виробництво пластикових труб для каналізації і теплоцентралей великого діаметра й покривати їх усе тим-таки термошильдом. Не потрібна після цього жодна інша термоізоляція — скловата тощо. Пофарбував — і забув.

Щоб забезпечити Україну і навіть експортувати термошильд, досить побудувати порівняно невеличкий завод на 250 робочих місць.

Ще одна безумовна перевага нового виробництва — екологічність. Термошильд вироблятиметься на основі кремнію, тобто зі звичайного піску робиться піна з бульбашками діаметром 20 мікрон із вакуумом усередині. Це космічна технологія, застосована в побуті. Ніякого бруду, кіптяви, жодної шкідливої складової, взагалі жодних відходів. Ось що таке справжня інновація на основі сучасної революційної хай-тек технології!