UA / RU
Підтримати ZN.ua

Технопарки НАН України: видатні досягнення і системна криза

Про роль технопарків у розвитку української промисловості найкраще свідчить одна цифра — їхня продукція становить вісім-десять відсотків всієї інноваційної продукції країни...

Автор: Олександр Рожен

Про роль технопарків у розвитку української промисловості найкраще свідчить одна цифра — їхня продукція становить вісім-десять відсотків всієї інноваційної продукції країни.

Перші технологічні парки були створені з ініціативи Націо­нальної академії наук України для об’єднання зусиль науки і виробництва на базі Інституту електрозварювання ім. Є.Патона, Інституту монокристалів та Інституту фізики напівпровідників ім. В.Лашкарьова. Тут народилися й дістали путівку в життя багато піонерських розробок українських учених.

Наприклад, у технопарку ІЕЗ ім. Є.Патона вперше у світі було доведене до застосування в клініках високочастотне зварювання м’яких тканин людини. На сьогодні в Україні, за даними технопарку, успішно прооперовано понад 60 тисяч хворих. Американські спе­ціалісти назвали цей проект «проривом у хірургію ХХІ століття».

У цьому ж технопарку створені найкращі у світі машини для стикового контактного зварювання високоміцних рейок швидкісних залізниць. Нині вони лідери на світових ринках. Тут же роз­роблені технології виплавки високоякісних зварювальних флюсів, які не мають аналогів у світовій практиці. Вони дозволили на 50 відсотків замінити дефіцитну і дорогу імпортну сировину шлаковими відходами вітчизняної металургії. У технопарку ІЕЗ ім. Є.Патона створене сучасне енергозбережне устаткування для дугового зварювання.

Унікальні можливості відкриває проривний проект у Дніп­ропетровську (ЗАТ «ВЕСТА-Днепр») зі створення сучасних автономних енергокомплексів, ґрунтованих на нетрадиційних джерелах енергії. Попри величезні труднощі на шляху авторів проекту, він успішно наближається до завершення.

Надзвичайно перспективною є реалізація нових розробок техно­парку. Так, підготовлений проект з екологічно чистої високотемпературної переробки небезпечних і високотоксичних (у т.ч. медичних) відходів, зі створення нових видів зварювальних матеріалів і організації їхнього виробництва. Ведуться дослідження зі створення магнітних нанорідин для медицини і викорис­тання зварювальних технологій у мікрохірургії, наприклад, в офтальмології та отоларингології.

Перспективні розробки зі створення функціональних і конструкційних наноматеріалів і покриттів, зокрема для аерокосмічної техніки. У цьому ж технопарку підготовлений проект організації вітчизняного виробницт­ва комплексу сучасної колійної техніки. Його впровадження дасть змогу створити умови для безаварійних залізничних перевезень на швидкості 140—160, а в згодом до 200 км/год, що необхідно для надійної роботи транзитного коридору Схід—Захід.

Показово, що за всієї непослідовності державної політики з підтримки високотехнологічних напрямів за останні роки виконано понад 100 інноваційних проектів. Створені стабільно діючі конкурентоспроможні виробництва, які постійно нарощують обсяги випуску продукції, перерахування в бюджет і позабюджетні фонди.

Проте ситуація з технопарками, як і загалом з інноваціями в країні, потребує невідкладних рішень. Практика останніх років роботи технопарків свідчить про небезпечні негативні тенденції, системні вади і потенційні загрози у цій сфері. Такого ж висновку дійшла міжвідомча комісія з питань науково-технологічної безпеки при Раді національної безпеки і оборони України: «негативні явища в інноваційній сфері набувають незворотного характеру і являють загрозу технологічній та економічній безпеці України, яка потребує вжиття негайних заходів як з боку найвищого політичного керівництва країни, так і органів виконавчої влади на всіх рівнях».