UA / RU
Підтримати ZN.ua

Спляча красуня

Співробітники NASA оживили бактерію, яка «проспала» у льодах Аляски тридцять дві тисячі років Астро...

Співробітники NASA оживили бактерію, яка «проспала» у льодах Аляски тридцять дві тисячі років Астробіолог Річард Гувер прогулювався тунелем, викопаним у вічній мерзлоті Аляски, час від часу натрапляючи на дивовижні знахідки: то бивень мамонта, то давню щелепну кістку. На поперечному зрізі замерзлого озера дослідник помітив, що верхній шар має коричнюватий відтінок. Зазвичай у такий колір забарвлює лід одноклітинна водорість діатомея.

Та, на превеликий подив, замість діатомеї він побачив у лабораторії безліч бактерій, які почали рухатися, щойно розтанув лід. У дослідницькому центрі в Алабамі встановили, що це представниці невідомого раніше виду, який одержав назву Carnobacterium pleistocenium: мабуть, бактерії жили в епоху плейстоцену, коли планету населяли мамонти.

Спочатку очікували виявити живі організми, які чудово переносять низькі температури. Натомість було знайдено бактерії, що «засинають» у холоді, але перевагу віддають усе-таки кімнатній температурі. «На мою думку, найважливіше в нашому відкритті те, що мікроорганізми «консервуються» у льоду на неймовірно тривалий період часу», — каже Гувер.

Ця знахідка тим більш своєчасна, що з’явилися нові дані з Марса: під поверхнею вздовж його екватора є льодові озера — повідомляе агентство «Інформнаука».