UA / RU
Підтримати ZN.ua

ШВИДКІСТЬ СВІТЛА? НЕ МЕЖА!

Вважається, що зрозуміти теорію відносності Альберта Ейнштейна можуть лише поодинокі люди на Землі...

Автор: Оксана Приходько
Вважається, що зрозуміти теорію відносності Альберта Ейнштейна можуть лише поодинокі люди на Землі. Проте запам’ятати зі шкільного курсу фізики, що ніщо не здатне рухатися зі швидкістю більшою, ніж швидкість світла у вакуумі, намагався багато хто. Як виявилося, цілком даремно.

Ученим Прінстонського інституту (штат Нью-Джерсі) вдалося в кілька разів перевершити цю максимальну швидкість. Для цього Ліджун Ванг із колегами створили з опромінених лазером атомів цезію своєрідну «парову хмару», яка викривляє, стискує й, зрештою, прискорює світлові хвилі до такої міри, що світлові імпульси долають довжину цієї хмари за проміжок часу, що дорівнює 1/300 інтервалу, потрібного для подолання світловою хвилею такої самої відстані у вакуумі. Утім, досі вважалося незаперечним, що будь-яке середовище, щільність якого перевищує щільність вакууму (який, за визначенням, узагалі не має щільності), уповільнює проходження світлових хвиль. Зокрема, у воді швидкість поширення світла зменшується на чверть, порівняно зі швидкістю поширення у вакуумі, а в склі — на третину.

Проте, як з’ясувалося, існують середовища, які сприяють підвищенню швидкості проходження через них світлових хвиль. Світловий імпульс, як і сонячний промінь, складаючись з окремих груп хвиль різної частоти, піддається процедурі так званої аномальної дисперсії. В результаті окремі складові початкового імпульсу долають однакову відстань по-різному, однак на виході знову об’єднуються в єдине ціле. Проте детектори, встановлені на вході й на виході парової камери, фіксують, що пік вихідного імпульсу реєструється на виході на одну шістдесятидво-мільярдну частку секунди раніше, ніж пік вихідного імпульсу реєструється на вході.

Учені й не сподіваються, що середньостатистичному обивателеві під силу розібратися у всій цій премудрості, яка, виявляється, зовсім не спростовує саму теорію відносності. Проте оптиковолоконні технології, в яких це відкриття зможуть застосувати, вже в найближчому майбутньому стануть доступні багатьом.

Оксана ПРИХОДЬКО за матеріалами International Herald Tribune