UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Середня» чорна діра

Виявляється, у сусідній галактиці М82 проживає незвична, «середніх» розмірів чорна діра, навколо якої швидко обертається гігантська зірка...

Виявляється, у сусідній галактиці М82 проживає незвична, «середніх» розмірів чорна діра, навколо якої швидко обертається гігантська зірка.

Чорна діра масивніша за Сонце лише в тисячу разів — велика рідкість. Вивчаючи рентгенівські промені, які вона постійно посилає, Філіп Каарет із Університету штату Айова помітив періодичні зміни в їхній яскравості: кожні 62 дні вони стають то яскравішими, то тьмянішими.

Дослідники припустили, що є якась зірка-компаньйон, що за ці 62 дні здійснює виток навколо чорної діри, і зірка ця — гігантського розміру.

На думку Каарета, його робота доводить: існує клас чорних дір із масою в межах від ста до десяти тисяч сонячних мас. Тобто вони більші від чорних дір, що народжуються після колапсу окремої нормальної зірки, але менші від надмасивних дір, виявлених у центрах галактик.

Відкриття пояснює також, чому ця чорна діра так яскраво світиться в рентгенівських променях: вона притягає газ із зовнішніх шарів гігантської зірки, «впіймати» яку вченим допоміг рентгенівський телескоп — Proportional Counter Array on NASA’s Rossi X-Ray Timing Explorer.