UA / RU
Підтримати ZN.ua

Секрети замороженої комети

Майже рік тому експедиція NASA «Stardust» повернулася на Землю зі зразками комети Wild 2. Крихітні частинк...

Майже рік тому експедиція NASA «Stardust» повернулася на Землю зі зразками комети Wild 2. Крихітні частинки неземної речовини вивчають двісті вчених з усього світу, намагаючись проникнути у фізичну й хімічну історію Сонячної системи. Попередні результати опубліковано в часопису Science.

Вважається, що комети виникли дуже давно на холодній околиці Сонячної системи. Вони складаються з матеріалу, що утворився при низьких температурах і не піддався змінам у «гарячій печі» всередині Сонячної туманності, де 4,5 мільярда років тому з хмари гарячого газу виникли Сонце і планети. Дослідження зерняток комети на 90% підтверджують ці припущення.

Співвідношення деяких ізотопів у речовині комети дає підстави вважати, що тільки близько десяти її відсотків сформувалося в гарячих «нутрощах» Сонячної туманності й потім перемістилося на холодні околиці. Там і мала з’явитися комета приблизно тоді ж, коли й Сонце.

Проте роботи американських учених з Інституту Карнегі свідчать, що не все так очевидно. Ізотопні виміри водню й азоту, проведені на факультеті земного магнетизму (Carnegie, DTM), дають іншу картину. «Наявність надлишкової кількості важчих ізотопів — дейтерію й азоту 15 — незвичайна, це вказує на те, що частина кометного пилу існувала ще до утворення Сонця», — каже Ларі Ніттлер.

Здивувала спеціалістів і структура органічних молекул комети. «Її органічний матеріал не схожий на органіку інших неземних джерел, які ми вивчали, наприклад метеоритів і міжзоряних частинок пилу», — пояснює Джордж Коді з геофізичної лабораторії інституту.

У зразках дуже мало стабільних ароматичних вуглецевих структур, які часто трапляються на Землі й у метеоритах. Зате наявні крихкі вуглецеві структури, котрі навряд чи витримали б складні умови в Сонячній туманності. У цих молекулах значно більше кисню й азоту, ніж у найдавніших зразках із метеоритів.

«Ці форми вуглецю не схожі на виявлені в метеоритах, які, швидше, скидаються на сажу з димаря. Вуглецева складова комети змішана зі складнішими сполуками. Було б цікаво дізнатися, як вони утворилися і потрапили сюди», — коментує Марк Фрайз із геофізичної лабораторії.

Неминуче постає запитання: як міг зберегтися такий крихкий матеріал у зразку, взятому з комети під час сутички зі швидкістю шість кілометрів у секунду? Але кожна відповідь породжує нові запитання щодо загадкової речовини комети. На її вивчення знадобиться багато років, але в одному вчені впевнені: у зразку ховаються і найпримітивніші, і найекзотичніші хімічні структури, які коли-небудь потрапляли до лабораторії.