Ще одну незвичайну властивість чорних дір виявили американські вчені. Представники цього класу космічних об’єктів, доростаючи до певного критичного розміру, створюють нестерпні умови для утворення інших зірок.
Обсерваторія NASA під назвою Galaxy Evolution Explorer, що обертається на орбіті, допомогла астрономам вивчити життя майже 800 найближчих до нас еліптичних галактик. Результати спостережень здивували вчених: у масивніших галактиках шансів знайти молоді зірки виявилося не так багато. Чому? Як відомо, у більших галактиках мешкають масивніші чорні діри, і астрономи вважають, що саме вони є причиною відсутності молодих зірок.
«Надмасивні чорні діри в цих гігантських галактиках створюють недружелюбні умови для утворення зірок. Якщо ви хочете виявити багато молодих зірок, пошукайте менші галактики», — каже керівник досліджень Сак’юнг К. Ї. (Sukyoung K.Yi, Yonsei University in Seoul, Korea).
Власне, учені пророкували, що присутність чорних дір може впливати на утворення зірок, але вони не мали підхожого інструмента для перевірки теорії. Ось тут і допомогла Galaxy Evolution Explorer, запущена 2003 року. На кораблі-обсерваторії знаходиться устаткування, дуже чутливе до ультрафіолетового випромінювання, котре виходить навіть від невеличкої кількості молодих зірок. Чорні діри, скупчення величезної кількості щільної матерії в центрах галактик, та й самі галактики згодом збільшуються в розмірах, але не завжди з однаковою швидкістю. Учені виявили свідчення того, що чорні діри в еліптичних галактиках набирають критичної маси, чим перешкоджають утворенню нових зірок. Іншими словами, як лише чорна діра досягає певного розміру відносно своєї рідної галактики, вона впливає на народження зірок. Відповідно до теорії зворотного зв’язку, зростання чорних дір уповільнює розвиток не лише зірок, а й усієї галактики.
Як же це вдається чорній дірі? Учені пропонують два варіанти можливого розвитку подій. У першому разі потоки, що вириваються з чорних дір, можуть здувати паливо, необхідне для утворення потенційних зірок, або видувати газ із центру галактик, де зазвичай виникають молоді зірки. Друга теорія припускає, що чорні діри притягують до себе навколишній газ, тим самим нагріваючи його. При цьому температура стає настільки високою, що газ нездатен колапсувати, створюючи нові зірочки.