UA / RU
Підтримати ZN.ua

Щоб проходити крізь стіни, потрібно...

Едик вчить Сашка проходити крізь стіни. Спочатку проходить сам, повертається, щось утовкмачує Сашкові, показує, що треба випинати груди й тягнути носки...

Автор: Андрій Рожен

Едик вчить Сашка проходити крізь стіни. Спочатку проходить сам, повертається, щось утовкмачує Сашкові, показує, що треба випинати груди й тягнути носки. Сашко заплющує очі, робить крок у стіну і вдаряється лобом. Едик знову втовкмачує йому, що потрібно прогинатися, прогинатися! Сашко повторює спробу, прогинаючись. Верхня частина його тіла проходить, нижня залишається...

Брати Стругацькі, «Понеділок починається в суботу»

Міжнародний конкурс науково-технічної творчості школярів Intel ISFF — своєрідні олімпійські ігри юних інтелектуалів, які розігрують нагороди в 17 номінаціях. Щороку понад 1500 учасників цього конкурсу — найкращих молодих учених і винахідників, які представляють близько 48 країн світу, демонструють найсучасніші наукові проекти, обмінюються ідеями і борються за численні призи та стипендії, які відкривають для обдарованих дітей шлях у велику науку. Призовий фонд заходу становить понад 3 млн. доларів США. Природно, що з роками конкурс набуває дедалі більшої популярності.

Нещодавно зацікавилися ним і в Україні. У жовтні минулого року стартував національний етап міжнародного конкурсу — «Intel-Техно Україна». Базовим для першого десанту в США українських талантів став фізико-технічний факультет Національного технічного університету України «КПІ».

«За умовами конкурсу перемогти можуть лише три роботи — два сольні, виконані одним автором, і один командний проект, — розповів професор Олексій НОВИКОВ. — Переможці поїдуть на всесвітній фінал. Учасники конкурсу — школярі 9—11 класів з усієї України. Як відомо, у нас працює Мала академія наук (МАН). Можна сказати, що Intel ISFF — американський аналог МАН. Щоправда, в іншому форматі. Так, тут робіт не захищають. У перший день національного конкурсу в КПІ учасники разом зі своїми вчителями та науковими керівниками розповідають про свої роботи гостям, переважно школярам. Мета — зацікавити наукою якомога більше дітей».

У травні переможці національного конкурсу поїдуть у Сан-Хосе (США). Тут, у знаменитій Силіконовій долині, роботи фіналістів оцінять фахівці зі світовими іменами, серед яких будуть і лауреати Нобелівської премії. Грошей на проведення конкурсу американці не шкодують. На відкриття збереться п’ять тисяч учасників. Сюди ж приїдуть і 1500 переможців національних турів.

«Американці дуже жорстко оцінюють національні конкурси, — зауважив О.Новиков. — Тому якщо ми виберемо не варту того роботу й вона там отримає низькі бали, то поїздку буде скасовано. Ми вже познайомилися з учасниками і переконалися, що є дуже хороші роботи. У нас п’ять номінацій: фізика, астрономія; математика; комп’ютерні науки; інженерія; енергетика.

Перемогти в конкурсі можна незалежно від мови. Але потрапити в суперфінал зможе тільки той, хто подасть роботу англійською мовою. Це дуже важливо — був приклад, коли конкурсант з Росії приїхав із чудовою роботою, але не зміг її захистити, тому що забракло знання мови. Потрібно знати термінологію, специфіку своєї галузі».

Хто побував на національному конкурсі в КПІ, не міг не завважити грандіозності завдань, які ставили перед собою школярі. Тут перед відвідувачами у викладенні учнів пройшли всі великі ідеї нашого часу. Чимало уваги вони приділили есхатології. Нині увагу вчених привертає боротьба з космічними тілами, які можуть упасти на Землю. Це завдання з теоретичного вже перетворилося на суто практичне — у близькому космосі виявлено небезпечні кандидати, які загрожують життю на Землі.

І це не єдина небезпека. Так, підраховано, що Сонцю як зірці відведено строк життя в 5 млрд. років. Після цього воно охолоне. Проте учні 11 класу Київського природничо-наукового ліцею №145 провели розрахунки, які показали, що до цього строку Сонце... не доживе. Нашу Галактику чекає зближення і катастрофічне зіткнення з іншою галактикою — туманністю Андромеди. І це зіткнення, за їхніми розрахунками, може статися вже через 2 млрд. років.

Дітей захоплюють масштабні проблеми. Ну, наприклад, як проникнути в іншу галактику? На таку подорож будуть потрібні життя багатьох поколінь. Проте учень 9 класу О.Червак вирішив скористатися теорією відносності й залучити для своїх космічних подорожей своєрідні часові нори крота, які з’єднують віддалені точки космічного простору. З їхньою допомогою, на його погляд, можна різко скоротити час подорожі.

До робіт висувалася ще одна вимога: у них не тільки мають бути закладені цікаві та креативні ідеї, а й щоб відчувався практичний результат використання розробки. Школярі з перших кроків у цьому конкурсі орієнтуються на ужитковий аспект занять наукою. За цим компонентом робота, подана С.Лаврентьєвим зі Школи-ліцею №3 міста Сімферополя, не мала конкурентів. Одинадцятикласник провів найтонші дослідження, результати яких можуть становити інтерес для розроблювачів оптоелектронних пристроїв.

Якщо подивитися на географію розселення юних фізиків, то вона вражає: Київ, Сімферополь, Львів, Вінниця, Полтава... Дивує тільки, що серед них немає представників таких традиційних українських центрів науки, як Харків, Дніпропетровськ, Донецьк, і те, що в обойму переможців не потрапив учень якоїсь зі шкіл Чернівців, де кафедра термоелектрики приділяє стільки уваги залученню шкільної молоді до своєї науки. Тим більше що екологічно орієнтована фізика була б дуже до місця на міжнародному форумі юних інтелектуалів у Сан-Хосе.

Серед математичних вундеркіндів відзначилися учні 11 класу Ліцею №171 «Лідер» з Києва Д.Бондаренко і В.Краснолуцький. Їхня робота ще під час демонстрації на стенді привернула найбільшу увагу. Висока комісія визнала її найкращою і гідною бути представленою на всесвітньому конкурсі. Журі побачило й практичну перспективу — результати подальших досліджень цієї теми можуть мати безпосереднє наукове та практичне значення для сучасної криптографії.

Юні представники комп’ютерних наук порадували феєрверком ідей. Перемога дісталася учневі 11 класу Львівського фізико-математичного ліцею Б.Качмару. Школяр вирішив створити комп’ютерну гру для тренування рухів, яка допомагала б у реабілітації хворих на дитячий церебральний параліч (ДЦП). Згинаючи та розгинаючи суглоби, пацієнт керує космічним кораблем. Знищуючи ворожі ракети та ухиляючись від метеоритів, гравець переходить на наступні рівні.

«Метою моєї роботи, — розповів Б.Качмар, — було створення захоплюючої реабілітаційної гри, яка вимагає певних скоординованих рухів, для дітей хворих на ДЦП. У виборі теми мені дуже допомогло те, що мій батько працює в Міжнародній клініці відновного лікування у Львові.

Основною методикою лікування порушення моторних функцій при дитячому церебральному паралічі є повторення специфічних рухів, зокрема згинання та розгинання ліктя. Для цього я створив програму, в якій згинанням і розгинанням ліктя можна керувати космічним кораблем. У моїй грі функція пострілу з корабля здійснюється не звичним натисканням кнопки, а звуковою командою — командою «Вогонь!» у мікрофон. Це забезпечує емоційне втягування в гру. Дитина мимоволі намагається дедалі більше й більше розгинати лікоть, що справляє лікувальний ефект...»

Отже, чотирьох переможців у суперфіналі відібрано. За час, що залишився до поїздки, їм потрібно виправити останні огріхи, врахувати зауваження експертів і вдосконалити свою англійську мову. Залишається побажати юним геніям успіху. Будемо сподіватися, що їхні таланти із часом послужать справі перетворення нашої країни.