UA / RU
Підтримати ZN.ua

РАЗ — КЛОН, ДВА — КЛОН...

Про те, що народження першої клонованої людини відбудеться в січні, ще кілька місяців тому повідом...

Автор: Оксана Приходько

Про те, що народження першої клонованої людини відбудеться в січні, ще кілька місяців тому повідомив італійський лікар Северіно Антінорі, котрий заявив про успішну імплантацію клонованих яйцеклітин відразу кільком жінкам. Наукова громадськість до його повідомлень поставилася скептично, назвавши його шахраєм і шарлатаном. Проте пальму першості в італійців несподівано перехопила Бріжит Буасельє, глава компанії Clonaid, котра 27 грудня 2002 р. ошелешила весь світ повідомленням про те, що перша клонована дитина вже народилася.

Хімік за професією, француженка Буасельє зацікавилася проблемами клонування після залучення до секти раелітів. Вони запевняють, що 25 тисяч років тому Землю було заселено клонами інопланетян, котрі відвідали її, і місія людства полягає в поверненні до «традиційного» способу відтворення. Створена раелітами компанія Clonaid має дуже потужне фінансування, бо вже понад дві тисячі людей заявили про свою готовність викласти по 200 тисяч доларів за задоволення бути клонованим, проте не має практично ніякої ні наукової, ні технічної бази. Та саме їхніми зусиллями в родині американських раелітів з’явилася дитина, котра є точною генетичною копією своєї матері. Дівчинку назвали Євою. Народилася вона в результаті кесаревого розтину в Канаді та днями на умовах анонімності уже відправилася додому. У недалекому майбутньому заплановано проведення експертизи ДНК дитини та її матері, яке дозволить підтвердити сам факт клонування.

Проте з наданням доказів виникли серйозні проблеми. Раеліти заявили про необхідність збереження цілковитої анонімності й відмовилися надавати матеріал для експертизи, хоча й повідомили про народження ще одного клона, цього разу в родині голландських лесбіянок. Природно, Буасельє відразу оголосили шахрайкою й шарлатанкою, причому найбільше від усіх обурювався д-р Антінорі.

Інших учених набагато більше непокоїть питання про етичність і доцільність клонування людей. Як показують досліди на тваринах, успішно завершуються не більш як два відсотки спроб клонування, і в більшості немовлят, котрі з’явилися в такий спосіб на світ, знаходять серйозні патології. Крім того, лякає можливість використання людських клонів у невідомих цілях. Тому багато країн вимагають цілковитої заборони на проведення експериментів із клонування людських ембріонів, навіть у медичних цілях. Однак на міжнародному рівні це питання поки що не вирішено.