UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПРОТИ ЕКСПАНСІЇ ВІРУСІВ

Поширеність хвороб вірусної етіології як серед людей, так і в агро- і біоценозах, останнім часом набуває загрозливого характеру...

Автор: Володимир Шумний

Поширеність хвороб вірусної етіології як серед людей, так і в агро- і біоценозах, останнім часом набуває загрозливого характеру. Вірусні захворювання здатні заподіяти істотних збитків у сільському господарстві внаслідок зниження врожаю, зменшення кількості продукції та погіршення її якості. У той самий час на сьогоднішній день немає надійних лікарських засобів боротьби з вірусними інфекціями, що пов’язано з особливостями біології їхніх збудників. Таким чином, єдиним дієвим засобом протистояння експансії вірусів можна вважати їхню сучасну діагностику та проведення запобіжних профілактичних заходів для запобігання чи редукування негативних наслідків розвитку вірусних захворювань.

У зв’язку з цим цілком виправдане подання циклу робіт «Екосистемний моніторинг вірусних інфекцій: діагностика та профілактика» на здобуття Державної премії України за 2003 рік у галузі науки й техніки. Його автори — А.Бойко, Н.Співак, В.Патика, В.Поліщук, А.Старчеус, А.Карпов, Н.Князєва, Л.Лазаренко.

Основною об’єднуючою ідеєю названого циклу робіт є сукупність сучасних методів діагностики вірусних інфекцій, у тому числі й створених авторами, із подальшою планомірною розробкою та впровадженням методів профілактики, виявлених у результаті моніторингу збудників, а також зниження збитків, спричинених захворюваннями, шляхом стимуляції імунної системи (стосовно тваринних організмів).

Роботи проводилися у трьох взаємодоповнюючих напрямах — діагностика та профілактика вірусних захворювань рослин, діагностика й профілактика вірусних захворювань тварин та імунокорекція хворих. Основну увагу приділено планомірності та довгостроковості проведення моніторингу вірусних інфекцій у господарствах агропромислового комплексу України та вивченню впливу навколишнього середовища на поширеність і перебіг захворювань вірусної природи.

Уперше проведено якісну та кількісну оцінку агроценозів і природних екологічних ніш України на предмет присутності шкідливих вірусів сільськогосподарських культур на основі імуноферментного аналізу з урахуванням біологічних, молекулярних і антигенних властивостей патогенів. Розкрито взаємозв’язок між частотою перебування антигенів фітовірусів у культурних рослинах, бур’янах та грунті і можливістю поширення того чи іншого вірусного захворювання в наступні роки. Створена комп’ютерна база даних і на її основі розроблена система управління базами даних за аналізом поширеності фітовірусів у культурних рослинах, бур’янах і грунті.

Вперше на основі сучасних методів діагностики вірусних інфекцій, у тому числі розроблених авторами, проведений моніторинг вірусних інфекцій рослин і тварин АПК України. Визначена залежність антропогенного навантаження на поширення фітопатогенних вірусів, що вражають пшеницю, хміль, соняшник, цукровий буряк, бобові культури й картоплю в різноманітних регіонах країни. При цьому дана оцінка на вірусоносійство понад 170 сортів, клонів сільськогосподарських культур. Авторами вивчена етіологія та шкідливість вірусних інфекцій, що вражають сільськогосподарських тварин.

Про результати проведених досліджень доповідалося на міжнародних симпозіумах, конгресах і конференціях. За ними опубліковано понад 15 монографій, рекомендацій, більш ніж 300 наукових статей, отримано низку патентів.

Згадані роботи добре відомі світовій науковій громадськості й мають як фундаментальне, так і практичне значення.