UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЛЬОДОВИКИ ВБИВАЄ ПИЛЮКА

Валентина ГАТАШ Ще один тривожний доказ пагубного впливу промисловості на природні структури одержали вчені Інституту геології Національної академії наук Киргизії...

Автор: Валентина Гаташ
Валентина ГАТАШ

Ще один тривожний доказ пагубного впливу промисловості на природні структури одержали вчені Інституту геології Національної академії наук Киргизії. Як показали їхні дослідження, за останні кілька років тільки в Заїлійському Алатау зникла третина льодовиків.

— Винне в цьому не тільки і не стільки загальне потепління клімату, скільки людина, — заявив його директор Анатолій Диких. — Ще донедавна антропогенний вплив на зону зледеніння, де формується основний стік гірських рік, був мінімальний. Але з початком розробок на золотоносному родовищі «Кумтор» становище різко змінилося. Незважаючи на використання сучасних технологій, уникнути запорошення і забруднення колись надзвичайно чистого повітря не вдалося. Запорошує не тільки самий «Кумтор», але й його основна транспортна магістраль, що пролягає вздовж гірського хребта з льодовиками. Через осідання пилюки на льодовики їхня відбивна спроможність значно знизилася, вони поглинають більше сонячної енергії й усе інтенсивніше тануть. Оскільки пилюка розноситься вітрами на відстань до трьохсот кілометрів, через п’ятнадцять — двадцять років це може обернутися екологічною катастрофою не тільки для Киргизії, але й для Узбекистану і Казахстану.

Учені наполягають на проведенні комплексного вивчення сучасного стану льодовиків і впливу на них викидів куряви. Вони вважають, що необхідно скласти зрозумілу картину процесів, що відбуваються, щоб виробити адекватні міри захисту, поки зміни не стали незворотними. Тим більше, що в республіці розглядаються ще кілька проектів розробки родовищ золота в інших високогірних районах.

ІІ