Чи відомо вам, що першу у світі міжнародну регулярну лінію авіапоштового зв’язку Відень—Краків—Львів—Проскурів (Хмельницький)—Київ відкрили саме у Львові? Я, приміром, не знав, поки не побачив схему авіалінії та пожовтілу газетну вирізку про її урочисте відкриття. А створили її для прискорення обміну інформацією між Австро-Угорщиною й урядом УНР. Проіснував повітряний зв’язок у 1918 році всього сім місяців.
Втім, запитання «Чи знаєте ви...» можна ставити з приводу кожного експоната, документа унікальної виставки за назвою «Крила Всесвіту», що діє у Львівському історичному музеї. І навіть фахівці не завжди можуть сказати стверджувальне «так». Тим цікавіше.
Приміром, тут експонують десятки моделей літальних апаратів, фрагменти бойових літаків періоду Другої світової війни. Подані зразки повітряного озброєння минулого сторіччя із США, Англії, Німеччини, Росії, фотографії літаків, що задіяні сьогодні у ВПС України. Природно, є стенди, присвячені західному регіону нашої країни: «Конструкції літальних апаратів галицьких винахідників», «Цивільна авіація в Галичині до 1939 року». Виявляється, у ті далекі часи зі Львова можна було без проблем дістатися до Лондона, Хельсінкі, Єрусалима і навіть Багдада, не кажучи вже про Берлін або Варшаву.
— Над збиранням усього поданого на виставці трудилися десятки ентузіастів від десяти до шістдесяти років, — розповідає голова правління Галицького авіаційного історико-технічного товариства Ярослав Янчак. — Це люди, закохані в небо і все, що пов’язане з повітряною стихією. Ви лише подивіться на моделі бойових літаків. Скрупульозна робота: витримано масштаб, зазначено швидкість, дальність, озброєння... Ось так день за днем копітко відновлювалися попередники нинішніх надзвукових.
— Я вважаю, що виставка «Крила Всесвіту» повинна стати першим кроком до створення у Львові музею історії техніки, — впевнений директор історичного музею Богдан Чайковський. — У всіх країнах існують заклади науково-технічного профілю. У США, приміром, їх 66, в Англії — 22, у Німеччині — 14. Щось на кшталт такого музею-гіганта, як Дойче-музей у Мюнхені, намагалися створити ще в 30-му у Харкові. Але... Це була Україна, а не Москва... Ми готові для новоствореного музею передати понад дві з половиною тисячі експонатів. Серед них стародавні годинники ще XVI століття (починаючи з сонячних), прадвигуни і компресори, знаряддя праці з галицьких озокеритних і нафтових розробок, сільськогосподарський реманент...