UA / RU
Підтримати ZN.ua

Комета під артобстрілом

Протягом тисячоліть люди жахалися, побачивши на небі лиховісний хвіст комети! Скільки страхів, переживань, міфів, легенд і пророцтв пов’язано з цими небезпечними, твердить поголос, космічними мандрівницями!..

Автор: Олександр Пугач

Протягом тисячоліть люди жахалися, побачивши на небі лиховісний хвіст комети! Скільки страхів, переживань, міфів, легенд і пророцтв пов’язано з цими небезпечними, твердить поголос, космічними мандрівницями! Легенди приписують їм здатність впливати на життя могутніх монархів, повертати перебіг історії. Комети в фольклорі — не інакше, як попереджальний диявольський перст, що загрожує всій Землі.

Але тепер, здається, земляни отримали шанс бодай частково розрахуватися з ними за минулі страждання. Комету «Темпель-1», яка необережно наблизилася до Землі, буде піддано небаченому «артобстрілу». У неї випустять 370-кілограмовий снаряд, який із швидкістю 11,1 км/сек. вріжеться в ядро комети. Але зроблять це, як уже читач здогадався, не розлютовані обивателі, а фахівці НАСА.

Ясна річ, «обстріл» комети «Темпель-1» переслідує суто наукові цілі. Заради цього експерименту 12 січня ц.р. у точку гаданого зближення з кометою запущено космічний апарат Deep Impact («Пронизливий удар»). Крім наукової апаратури, на його борту є своєрідна гармата — устрій, що на підході до комети вистрілить з основного модуля особливу «ударну» капсулу та спрямує її в центр ядра комети. У момент зіткнення апаратура модуля реєструватиме те, що відбувається, із відстані близько півтисячі кілометрів. Зближення відбудеться 4 липня о 9 годині 52 хвилини за київським часом. На сайті НАСА, присвяченому місії Deep Impact, запущено годинник, який відраховує дні, години, хвилини й навіть секунди, що залишилися до моменту удару.

Чим він загрожує самій кометі? Нічим серйозним. Розмір ядра комети (14 х 4 х 4 км3) можна порівняти з розміром середньої гори. Ядро складається не з твердого граніту, а, швидше за все, є напівдірчастий конгломерат замерзлих газів, льоду й мінеральних украплень. У такому разі основна енергія удару визволиться не на поверхні ядра, а в його глибині. Цей факт не радує вчених, але вони, проте, сподіваються зареєструвати зовнішні ефекти, пов’язані з розлітанням пилюки й газу, зі світінням збуджених атомів і молекул кометної речовини. Подія не обіцяє бути дуже ефектною, хоча, за астрономічними мірками, станеться зовсім близько від нас — на відстані 134 млн. кілометрів. Проте близько 30 закордонних астрономічних центрів збираються взяти участь у її дослідженні з допомогою наземної й орбітальної апаратури. Зрозуміло, у світлий час доби жителі України не зможуть побачити цей феномен, навіть якби він спалахнув на небі яскравим феєрверком.

Комету 1867 року відкрив німецький астроном Ернст Темпель. Чому так «пощастило» саме цій кометі? Можливо тому, що кількість відкритих ним комет дорівнює 13, а зіткнення заплановане на понеділок?

На фото: Такий вигляд мають частини Deep Impact, що розділяються: основний модуль із науковою апаратурою (вага 650 кг) і капсула (вага 370 кг), яка влучить у ядро комети