Сонячні батареї: made in Ukraine
Розробка нових космічних апаратів (КА) призводить до ускладнення їхньої конструкції, а також до збільшення кількості елементів, виготовлених з полімерних і композиційних матеріалів. Під впливом екстремальних факторів космічного простору — потоків сонячного випромінювання та низькоенергетичних заряджених часток — на зовнішніх поверхнях елементів конструкції сонячної батареї можуть виникнути небажані електричні розряди. Як цього уникнути?
Технопарк «Перспектива» за участю теплоенергетичного факультету і факультетів електроніки та електроенерготехніки і автоматики НТУУ «КПІ» здійснили комплексну науково-дослідну й дослідно-конструкторську роботу. Її мета — поліпшення техніко-експлуатаційних характеристик високотехнологічних об’єктів, підвищення їхньої стійкості до впливу зовнішніх екстремальних факторів.
На базі цих розробок і досліджень створено: фотоперетворювачі з підвищеним коефіцієнтом корисної дії, тришарові стільникові каркаси для сонячних батарей, нові контактні матеріали, оптичні та інші клейові композиції тощо. Результат — забезпечено еквіпотенційність (рівність потенціалів, за якої не може виникнути електричний розряд) сонячної батареї. Окрім того, поліпшено характеристики зразка магніточистої сонячної батареї на тришаровій платівці зі стільниковим наповнювачем. Серед них — стійкість до температурних перепадів від —150°С до + 80°С , стійкість до радіаційного впливу, термін експлуатації не менше 7 років.
У липні 2001 р. виведено на орбіту російський космічний апарат, призначений для фундаментальних досліджень навколоземного космічного простору новими приладами. Одним із них є зразок модуля еквіпотенційної сонячної батареї, розробленої і виготовленої в НТУУ «КПІ».
Знайомтеся — тепловізор
Науковці «КПІ» під керівництвом доктора технічних наук професора Сергія Воронова у співдружності з колегами зі Львівської політехніки та Харківського державного університету радіоелектроніки розробили та впровадили в промисловість науково-технічні розробки пристроїв теплового контролю — тепловізори.
Аналіз температурного поля, а саме: встановлення місць непередбаченого виділення тепла широкої номенклатури об’єктів за допомогою тепловізорів, використовується в різних галузях промисловості. Зокрема, в енергетиці (теплова діагностика турбін, контактних та електричних мереж, теплоізоляції), будівництві (виявлення втрат тепла у спорудах), машинобудуванні (контроль теплових режимів машин і механізмів, контроль зварних швів). Тепловізор застосовується також для теплової діагностики електрообладнання рухомого складу транспорту, придатний для екологічного моніторингу, медичної діагностики тощо.
Сконструйований політехніками прилад дозволяє отримати і швидко проаналізувати теплове псевдокольорове зображення об’єкта, що контролюється. І, найголовніше, попередити загрозу, яку створюють дефекти, котрі виникають при експлуатації різних приладів, пристроїв, обладнання.
Для отримання повнішої інформації про контрольований об’єкт застосовується додатковий механічний або електричний вплив. Так, розроблений вібротепловізійний метод є особливо ефективним при аналізі виробів, що працюють в умовах вібрації. Існують також радіотеплові, вихрострумотеплові, теплоголографічні та інші методи. За допомогою аеро- та космічної тепловізійної зйомки можна оперативно визначати передумови виникнення або наявність течі в нафто- і газопроводах, теплотрасах, виявляти місця можливого займання торфовищ або сланців.
за матеріалами газети «Київський політехнік»