UA / RU
Підтримати ZN.ua

ГЛОБАЛЬНЕ ПОТЕПЛІННЯ ТА ПОЛІТИКА

Визнання Кіотського протоколу, котрий передбачає поступове скорочення викидів в атмосферу парникових газів, обійшлося б економіці США щороку в 300 мільярдів доларів...

Автор: Оксана Приходько

Визнання Кіотського протоколу, котрий передбачає поступове скорочення викидів в атмосферу парникових газів, обійшлося б економіці США щороку в 300 мільярдів доларів. Тому Джеймс Шлезінгер, колишній міністр енергетики США, узявся рішуче спростовувати широко розповсюджені висновки вчених про антропоморфний характер зміни клімату Землі.

Ні, пан Шлезінгер не заперечує той факт, що за останні сто років температура поверхні Землі підвищилася на один градус, а в атмосфері суттєво збільшився вміст вуглекислого газу. Однак у нижніх шарах атмосфери, наприклад, супутники ніякого потепління за останні 35 років не зареєстрували. Хоча це твердження дещо суперечить доказу, який наводить колишній міністр: до 1975 року основною тенденцією на планеті було глобальне похолодання, у результаті якого в Європі росли льодовики, а в середній смузі від морозів гинули врожаї. Зовсім як у малий льодовиковий період, що закінчився лише в середині XIX століття. Причому без усякого втручання людини.

Втім, Вільям Рудіман, професор геофізики з університету Вірджінії, з останньою тезою категорично не згоден. Антропогенний чинник діє на клімат Землі вже понад 10 тисячі років — саме з моменту становлення землеробства. Вирубування лісів, яке призводить до підвищення концентрації вуглекислого газу в атмосфері, плюс інтенсивне вирощування рису, який збільшує вміст метану, порушили природний кліматичний цикл Землі. Тож наукові факти, спиратися на які закликає американський міністр, можуть зіграти з політиками небезпечні жарти.