UA / RU
Підтримати ZN.ua

ГЕНЕТИКИ ДОПОМАГАЮТЬ АРХЕОЛОГАМ

Історики люблять виявляти таємниці та загадки, навіть просто «білі плями» у нашому минулому. Прот...

Історики люблять виявляти таємниці та загадки, навіть просто «білі плями» у нашому минулому. Проте якщо в межах нашої ери більшість їх ще почуваються досить упевнено, то заглянути вглиб століть їм уже набагато складніше. Тому й уявлення про наше далеке минуле донедавна були дуже туманними і нечіткими. І ось на допомогу історикам та археологам прийшли генетики. Метод ДНК-аналізу здатний чимало прояснити в історії заселення окремих континентів, у створенні й загибелі великих культур та цивілізацій.

Результатами своїх останніх досліджень з генетичної реконструкції популяційної історії вчені поділилися на міжнародній конференції з проблем походження людини, яка завершилася нещодавно в Нью-Йорку.

Найцікавіші роботи були присвячені походженню сучасних європейців. Як з’ясувалося, лише шість відсотків теперішнього населення цього континенту є прямими нащадками тих предків, що 45 тисяч років тому вперше потрапили на наш континент із Близького Сходу. Основна маса, а саме 80 відсотків, з’явилася на континенті від 30 до 20 тисяч років тому, перед останнім льодовиковим періодом. А ще 10 відсотків прижились у Європі не пізніше ніж 10 тисяч років тому, коли почався розвиток сільського господарства. А взагалі історія людства (за уявленнями генетиків) почалася 150—200 тисяч років тому з дуже незначної популяції, яка вперше виникла в Африці. Там її нащадки і жили безперервно півтори сотні тисяч літ, допоки не розбрелися по всьому світу, з Європою включно.

Євген СТАШЕВСЬКИЙ за матеріалами International Herald Tribune