UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гектар на Печерську — пролом у захисті інтелектуальної власності

Держслужба інтелектуальної власності затвердила план дій з реформування системи інтелектуальної власності, який передбачає, зокрема, створення нової установи експертизи.

Автор: Ілона Заєць

За даними ДП «Український інститут промислової власності» «Укрпатент», усього за 1992-2010 рр. і дев’ять місяців поточного року подано близько 250 тис. заявок на винаходи. Щорічно в Україні реєструється кілька тисяч патентів і торгових марок. За 19 років безперебійної роботи «Укрпатент» зробив великий крок уперед. Виконується низка дво- і багатосторонніх міжнародних договорів. Ліквідовано завал нерозглянутих заявок, що утворися в перші роки незалежності через недосконалість тодішніх правових норм. Створено понад 20 національних баз даних і пошукових систем для винаходів, торгових марок та інших об’єктів, які зараз безплатно відкриті для користувачів. Експерти «Укрпатента» працюють за сучасними прогресивними IT-методиками, діє система керування якістю, в найближчих планах - перехід на електронну подачу заявок.

Недавно «Укрпатент» складав своєрідний іспит на якість: Все­світня організація інтелектуальної власності (штаб-квар­тира в Женеві) розглядає питання надання йому статусу міжнародного пошукового органу. На території СНД таким є тільки «Рос­патент». Крім очевидної престижності, статус між­народного пошукового органу додасть ваги українському патенту, посилить його інвестиційну привабливість. Рі­шен­ня про акредитацію «Укр­па­тен­та» мають прийняти уже 2012 р.

Однак в «Укрпатенті» сумніваються, що питання буде розглянуто. Причому не з їхньої вини. У серпні Держслужба інтелектуальної власності (у сфері відання міністра освіти, науки, молоді та спорту Д.Табач­ни­ка) затвердила план дій з реформування системи інтелектуальної власності, який передбачає, зокрема, створення нової установи експертизи. Голова держслужби Микола Паладій доручив директорові «Укрпатен­та» «здійснити організаційні заходи зі створення нової установи з експертизи і початку її роботи».

Стурбований колектив підприємства звернувся з листом до прем’єр-міністра, в якому, зокрема, зазначив, що такої практики дублювання повноважень з державної експертизи заявок на винаходи та інші об’єкти немає в жодній країні світу.

Директор зазначеної фірми Марк Амзель 25 березня звернувся до п. Паладія, голови Держслужби інтелектуальної власності: «Спираючись на недавню зустріч із вами нашого представника, Бориса Тодо­ров­ського, вважаємо, що такий технопарк може бути розміщений на базі кварталу, який утворюється вулицями Івана Кудрі, Глазунова та Чигоріна в Печер­ському районі міста Києва, де вже розміщується Державне підприємство «Український інститут промислової власності» (належить до сфери управління Державної служби інтелектуальної власності)».

Цю пропозицію підтримав Дмитро Табачник уже 6 квітня (див. копію листа).

Концепція зазначеного технопарку (є в редакції) передбачає створення нового Сколково. Його творців не хвилює, що українсько-ізраїльське «Скол­ково» розміщуватиметься на одному гектарі - це якщо Дмитру Володимировичу вдасться переселити (або закрити?) Київський державний технікум легкої промисловості (розміщений на вул. Івана Кудрі, 29).

Тим часом у Києві вже говорять про як мінімум два нових технопарки. Обидва орієнтовані на інформаційні технології. Про один заявив віце-прем’єр Сергій Тігіпко. Він задекларував виділення під об’єкт 140 га в Київській області. За словами губернатора Київської області Анатолія Присяжнюка, вже підбирають ділянку для проекту. Наразі є варіанти під Ірпенем або Фастовом.

Ще один технопарк Київська міська державна адміністрація планує створити на території вагонного депо «Київ-Пасажир­ський». Міська влада підтримала ідею винесення з центру промислової зони і будівництво на її місці сучасного технопарку - поруч із Національним університетом ім. Т.Шевченка та На­ціо­нальним технічним університетом «КПІ». Неподалік розміщується також Київський національний університет будівництва та архітектури.

Втім, за створення й функціонування технопарків у країні відповідає Державний комітет України з питань науки, інновацій та інформатизації на чолі з Володимиром Семи­ножен­ком. Там про нове Скол­ково на Печерських пагорбах нічого не чули…