Радикально реформувати структуру і функції Вищої атестаційної комісії пропонує член-кореспондент Національної академії наук України Ісаак Трахтенберг. На думку академіка, основна роль в роботі ВАК повинна належати не штатним працівникам-контролерам, а вченим-експертам.
Вчений вважає, що на саму комісію слід покласти не тільки контрольні, але й аналітичні функції. До таких функцій Трахтенберг відносить систематичне накопичення даних про вчених, що працюють в Україні, а також аналіз діяльності рад, котрі присуджують вчені ступені.
Він переконаний, що присудження ступенів кандидатів і докторів наук повинне бути не уявною, а реальною прерогативою вчених рад при університетах і галузевих академіях наук. «У результаті це й визначатиме фахову репутацію як самої ради, так і відповідної наукової установи», — стверджує академік Трахтенберг.
Разом з тим він підкреслює, що ВАК на даному етапі розвитку української науки є важливою і необхідною інституцією. «За нашої нинішньої ментальності, тенденцій і звичаїв, коли в науку намагаються проникнути ті, хто далекий від дослідницької діяльності, без Вищої атестаційної комісії не обійтися», — пояснює відомий медик.
Докладніше про можливі шляхи реформування Вищої атестаційної комісії читайте в статті Ісаака Трахтенберга «Дежавю: як бути з ВАК — питання не риторичне» у свіжому номері «ДТ».