Де зимують бактерії, котрі влітку живуть на поверхні листя дерев? Відповідь на це запитання знайшли російські вчені за фінансової підтримки РФФД.
Фахівці Інституту біохімії і фізіології мікроорганізмів ім. Г.Скрябіна РАН установили, що деякі бактерії — симбіонти рослин — пов’язані з деревами увесь рік. Улітку бактерії рясно покривають поверхню листя, а взимку переміщаються всередину рослинних тканин, як у луб’яну хатинку.
Йдеться про бактерії-метилотрофи, які споживають похідні метану. Метанол, метиламіни та інші похідні метану є звичайними леткими продуктами метаболізму рослин, і бактерії в полюванні за ними рясно обліплюють поверхню листя або хвої. На подяку за «годівлю» метилотрофи виділяють біологічно активні сполуки, які стимулюють ріст і розвиток рослин. Пущинські вчені експериментально довели, що рослини, позбавлені бактерій-симбіонтів, почуваються гірше.
А куди зникають бактерії взимку, і як із настанням весни вони потрапляють на гілки? Деякі спеціалісти вважають, що симбіонти падають на землю разом із листям, зимують у грунті, а навесні вітер із часточками пилу заносить їх назад. Але пущинські дослідники довели, що метилотрофні бактерії пов’язані з рослинами незалежно від пори року.
У лютневі морози вчені зібрали в м. Пущино зразки насіння і бруньок липи, бузку, клена, яблуні, сосни і блакитної ялини. Усі зразки містили метилотрофні бактерії, котрих багато виросло у живильному середовищі. Виявилося, що в рослинних тканинах симбіонти «сплять». Якщо влітку достатньо накласти лист на тверде живильне середовище, щоб одержати інтенсивний ріст бактерій, то зимові зразки потрібно довго витримувати в теплому і вологому місці, для того, щоб вони прокинулись.
Усередині бруньок і хвоїнок бактерії добре переносять зимову негоду. А за сприятливих зовнішніх умов, коли відбувається активний ріст і обмін речовин рослин, бактерії вибираються на поверхню. Постійна присутність бактерій не тільки на поверхні, але й усередині рослин, полегшує їм участь у симбіозі. У кожному разі, дані пущинських учених точно свідчать про те, що дерево навесні заселяють не занесені вітром бактерії, а ті, що у ньому зимували.