UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чи потрібна біохімія в Україні?

Другу карпатську літню школу з біохімії для молодих науковців України проведено на базі кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника. Цьогорічна школа, як і попередня, була присвячена проблемам вивчення вільнорадикальних процесів у живих організмах.

Автор: Марія Байляк

Другу карпатську літню школу з біохімії для молодих науковців України проведено на базі кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника (Івано-Франківськ). Її організатор - колектив кафедри на чолі з доктором біологічних наук професором Володимиром Лущаком.

Цьогорічна школа, як і попередня, була присвячена проблемам вивчення вільнорадикальних процесів у живих організмах, що є основним напрямом діяльності колективу кафедри. Її співробітники мають багаторічний досвід роботи в зазначеній галузі в українських і закордонних біологічних лабораторіях, і тому цілком природно, що вони поділилися накопиченими знаннями з учасниками школи. В її роботі взяли участь студенти і молоді вчені з різних навчальних закладів та наукових установ Києва, Харкова, Херсона, Дніпропетровська, Львова, Тернополя, Івано-Франківська. Програма заходу була дуже насиченою - лекційний курс і практична частина з опанування методів дослідження вільнорадикальних процесів у різних організмах.

Вступну лекцію для учасників прочитав професор Лундського університету (Швеція) Стефан Пєжиновські, з яким кафедра співпрацює вже багато років, а основну частину лекційного курсу - визнаний фахівець у галузі біології та хімії вільних радикалів доцент Галина Семчишин.

Для довідки: вільні радикали постійно утворюються в живих організмах як побічні продукти метаболізму кисню. За низьких концентрацій вільні радикали виступають молекулами-посередниками у передачі зовнішніх сигналів і регулюють багато фізіологічних функцій організму (імунну відповідь, ріст і диференціацію клітин, розслаблення й скорочення м'язів тощо). Натомість надлишок вільних радикалів негативно впливає практично на всі компоненти клітини - білки, нуклеїнові кислоти й ліпіди. У процесі еволюції живі організми виробили складну систему антиоксидантного захисту, яка знешкоджує вільні радикали. Порушення балансу між утворенням і знешкодженням вільних радикалів може мати серйозні наслідки для організму.

Про це дуже детально розповів у своїх лекціях професор В.Лущак. Так, незначне збільшення стаціонарного рівня вільних радикалів активує захисну систему, яка швидко нормалізує рівень радикалів, запобігаючи серйозним негативним ефектам. При цьому організм "загартовується": завдяки підвищенню потужності системи захисту він стає стійкішим до дії інших чинників, які можуть стимулювати утворення вільних радикалів. Проте можливості організму не безмежні, іноді він не може впоратися з надмірною активацією вільнорадикальних процесів. І тоді виникають небажані реакції, які є першопричиною цілої низки захворювань, зокрема серцево-судинної і нервової систем, цукрового діабету, раку й старіння організму. Використання антиоксидантів не стало панацеєю у боротьбі із цими недугами, і захоплення ними не дає очікуваних результатів. Хоча в деяких випадках вони досить корисні.

Окрім пізнавальної, організатори школи мали й іншу, не менш важливу, мету - довести, що і в нинішніх складних умовах в Україні можна робити справжню науку. Для цього було проведено круглий стіл на тему "Чи потрібна біохімія у сучасній Україні?", під час якого своїми думками поділилися молоді учасники школи й досвідчені науковці. Одну з ключових тез круглого столу озвучив ректор Прикарпатського національного університету професор Ігор Цепенда: "Наука в Україні робиться не завдяки, а всупереч". Яскравий приклад - створення і досягнення високих наукових результатів за порівняно короткий період кафедри біохімії та біотехнології у Прикарпатському національному університеті.

Враженнями від заходу поділилися його учасники.

Сергій Собіщанський, аспірант (КНУ ім. Тараса Шевченка, ННЦ "Інститут біології"): "Ми отримали нові практичні навички й теоретичні знання. Це була чудова нагода провести час приємно і з користю".

Борис Коломоєць, студент (ХНАУ ім. В.Докучаєва): "До літньої школи я потрапив за порадою своїх колег по лабораторії, які були її учасниками минулого року. Вони переконали мене, що в школі я здобуду неабиякий практичний досвід і поповню свої знання новою інформацією. Захід перевершив мої сподівання - лекції були надзвичайно цікаві й змістовні. А крім того - гостинність і чудова організація заходу. Навчання поєднувалося з екскурсіями Івано-Франківськом та поїздкою в Карпати. Вважаю, що літня школа це дуже вдалий майданчик для обміну досвідом між студентами та молодими науковцями України".

Дмитро Миронюк, студент (Тернопільський ДМУ ім. І.Горбачевського): "Отримав чимало нової інформації, практичні навички в роботі з сучасним обладнанням. Поспілкувався з багатьма цікавими, розумними й талановитими науковцями з різних куточків України".

Мар'яна Горовцова (НМУ ім. О.Богомольця): "Грамотна організація школи, дуже насичена програма, правильне співвідношення теоретичного і практичного матеріалу. Сподобалося, що лекції читали й англійською мовою, що мотивує до поглибленого її вивчення. Познайомилася з однодумцями, людьми, які прагнуть внести в науку щось нове. Дуже цікава культурна програма".

Олександра Галенко, науковий працівник (Інститут гастроентерології НАМН України): "Дуже сподобалося, що школа об'єднала різні галузі біології, хімії, медицини. Добре організовано роботу - була можливість попрацювати з живими об'єктами й на різних приладах".

Деякі студенти і молоді науковці, які вже вдруге брали участь у літній школі з біохімії, не проти приїхати сюди й наступного року.