UA / RU
Підтримати ZN.ua

БЛОНДИНКУ ПЕРЕТВОРИЛИ НА БРЮНЕТКУ

З невеликим уточненням — поки що лише блондинку-мишку й не всю її шерсть, а тільки окремі шерстинки...

Автор: Валентина Владимирова

З невеликим уточненням — поки що лише блондинку-мишку й не всю її шерсть, а тільки окремі шерстинки. Але, на думку вчених, цілковита зміна кольору і в один, і в інший бік — справа часу.

Кьоггьюн Юний і Віталій Алексєєв, котрі працюють у Медичному коледжі Університету Джефферсона (США), навчилися робити точкову зміну лише в одному гені, його своєрідний дрібний ремонт. Вони вносили крихітні фрагменти РНК — олігонуклеотиди — у клітини шкіри, відповідальні за формування пігменту в мишей. Мішенню цієї точкової мутації був фермент тирозинази, що виробляє меланін. Коли ген в такий спосіб було підкореговано, активність тирозинази зростала й розпочиналося природне виробництво пігменту. У мишок-альбіносок виросли темні шерстинки. Як виявилося, ця технологія перетворення гена здатна викликати стійкі зміни в клітинах шкіри.

— Ми вперше показали, що можна змінити колір шерсті в живої тварини, а не лише в клітинній культурі, — сказав Віталій Алексєєв. — Щоправда, нам вдалося зафарбувати в чорний колір тільки кілька шерстинок, які потрібно роздивлятися в мікроскоп. Буде потрібен ще час і експерименти, аби настільки вдосконалити технологію, щоб її можна було застосувати на практиці. Проте, на думку фахівців, результатом роботи в цьому напрямі може стати створення ефективних методів лікування різноманітних спадкових хвороб шляхом ремонту окремих генів.