UA / RU
Підтримати ZN.ua

Австралія знімає заборону на клонування

Журналісти International Herald Tribune, які коментували перебіг обговорення проблеми клонування в австралійському парламенті, передовсім звертали увагу на градус пристрастей, що розгорілися в сесійній залі...

Автор: Оксана Приходько

Журналісти International Herald Tribune, які коментували перебіг обговорення проблеми клонування в австралійському парламенті, передовсім звертали увагу на градус пристрастей, що розгорілися в сесійній залі. З категоричними протестами проти зняття заборони на клонування виступили прем’єр-міністр, а також лідери багатьох політичних партій, релігійних організацій, груп противників абортів. Проте 82 голосами проти 62 палата представників підтримала закон, ухвалений минулого місяця сенатом (там розклад голосів був 34/32), і скасувала дію заборони на клонування. Причому голосування проводилося не за фракціями, а в режимі самостійного вибору, до чого австралійські парламентарі вдаються дуже рідко.

Значення цього рішення як для самої Австралії, так і для всього світу в цілому складно переоцінити. Попередній закон, котрий дозволяє отримувати та культивувати ембріональні клітини з людських ембріонів, які залишилися незатребуваними в клініках штучного запліднення, але забороняє клонувати, був ухвалений австралійським парламентом 2002 року. Відтоді зі стовбуровими клітинами були пов’язані як великі наукові прориви, так і гучні скандали. Однак, як показало опитування громадської думки, проведене влітку цього року, 80 відсотків австралійців рішуче підтримують легалізацію клонування. Серед австралійських законодавців його прибічників виявилося набагато менше. Проте підтримку дістала позиція передових австралійських учених на чолі з Яном Фрейзером, який працює над створенням вакцини проти раку шийки матки, а також... міністра оборони Брендана Нельсона. Останній, зокрема, заявив, що його поколінню величезну користь принесли наукові розробки, які свого часу теж спричинили бурхливі дискусії, і позбавляти майбутні покоління таких переваг щонайменше несправедливо. Отже, відтепер в Австралії дозволяють клонувати людські ембріони в дослідницьких цілях in vitro, але при цьому забороняють як імпортувати їх, так і експортувати, а, крім того, поміщати в організм людини або тварини для подальшого розвитку.

Ще більш палкі пристрасті навколо цієї самої теми завирували у Франції, де закон, ухвалений у 2004 році, дозволяє проводити дослідження на людських стовбурових клітинах лише в разі, якщо є згода батьків ембріона, який залишився після штучного запліднення. Проте кардинал Ліона Філіп Барбарен оголосив справжню війну цьому напряму, порушивши питання навіть про бойкотування щорічного телемарафону, який проводить національний Фонд боротьби проти м’язової дистрофії. Галас зчинився жахливий. З одного боку, у Франції невтручання церкви в життя держави — питання принципу.