UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВККС не вдасться заповнити всі вакансії в апеляційних судах — експертка ЛЗІ

Експертка Каріна Асланян пояснила, як нині проходять конкурси до апеляцій. 

Вища кваліфікаційна комісія суддів України, окрім завершених конкурсів до судів першої інстанції, нині заходить в активні стадії конкурсів до Вищого антикорупційного суду (15 посад) і його Апеляційної палати (10 посад), конкурсів до апеляційних судів (на 550 посад суддів). Етап допуску подолали кандидати, які відповідають вимогам профільних законів. Вони незабаром розпочнуть іспити. Члени комісії повідомляють, що очікували на більшу кількість учасників, пише Каріна Асланян у статті "Судова реформа. Що відбувається з конкурсами до судів?".

На конкурс до апеляцій подали документи 2076 людей, з них було допущено — 1840. ВККС розраховувала, що на етапі подання документів буде не менш чотирьох тисяч кандидатів. 

Читайте також: ВККСУ та Конституційний Суд України "дозріли" до обрання своїх очільників

За словами Асланян, у підсумку маємо шість-сім людей на місце в конкурсі до ВАКС та приблизно три людини на місце в конкурсі до апеляцій. Експертка ЛЗІ прогнозує, що з великою ймовірністю не вдасться заповнити всі вакансії в апеляційних судах, де ситуація з кадрами доволі складна.

"Наприклад, у Сумському апеляційному суді працюють лише чотири судді з 25. А конкурс до першої інстанції показав, що в регіонах, де тривають бойові дії або які мають спільний кордон з РФ, чимало вакансій залишилися незаповненими", - наголошує авторка.

Асланян заявляє, що за найоптимістичнішими розрахунками, рекомендації кандидатам до апеляційних загальних судів Вища кваліфікаційна комісія суддів України надасть не раніше липня наступного року.

"Водночас члени ВККС самі ж акцентують, що станеться це, якщо законодавець не додасть їм якоїсь терміновішої роботи (наприклад, конкурс до Вищого адміністративного суду, який опишемо окремо). Тож імовірно, що нових суддів призначать до апеляцій не раніше початку 2026 (!) року", - пише експертка.

Читайте також: Влада не відмовляється від ідеї законодавчо посилити роль президента у питанні призначенні суддів — експертка ЛЗІ

Авторка зазначила, що тестування когнітивних здібностей кандидатів до апеляцій та ВАКС, яке  буде здійснюватися вперше, є ще одним викликом для ВККС. Наразі немає тестів саме для суддів. Асланян повідомляє, що такі тести необхідно розробити окремо, або використовувати ті самі, що й для дисциплінарних інспекторів, чи на посаду голови Національного агентства з питань запобігання корупції.

Читайте також: Церемоніальна за Конституцією роль президента перетворилася на ключову під час призначення суддів – експертка ЛЗІ

"Деякі члени ВККС уже чітко зазначають, що в закон закладено помилкову вимогу щодо набрання кандидатами 75% балів, адже перевірка когнітивних здібностей передбачає дещо інший порядок підрахунку. Тож комісія під час брифінгу публічно визнала, що жодного рішення стосовно цього нововведення в них наразі немає", - додає вона.

Авторка вказує, що ситуація з тестуванням на знання норм права та підготовки практичних завдань є набагато кращою. Для чотирьох спеціалізацій розроблено 200 завдань і 13 тисяч тестів, які оприлюднять незабаром, щоб кандидати мали час на підготовку. Кандидат зможе бачити результат тестування на екрані відразу після завершення тесту, комісія планує перевірити практичні завдання учасників конкурсу до кінця року. Натомість роботи кандадатів до Вищого антикорупційного суду перевірять швидше, адже комісія пріоритезує цей конкурс серед інших кадрових процедур.