UA / RU
Підтримати ZN.ua

«УКРТЕЛЕКОМ»: ЛОНДОНСЬКІ ОГЛЯДИНИ

У понеділок у Лондоні мрячило. Сонце не прозирало. Плюс 16 — майже звичайна літня англійська погода...

Автор: Юлія Загоруйко

У понеділок у Лондоні мрячило. Сонце не прозирало. Плюс 16 — майже звичайна літня англійська погода. На Пікаділлі в готелі Le Мeridian із ранку очікувався початок роуд-шоу, тобто презентація ВАТ «Укртелеком» закордонним стратегічним інвесторам — потенційним і тим, хто просто цікавиться.

За словами присутніх, презентація була досить вдалою — у сенсі підготовки, організації, проведення. Вперше представники уряду, Фонду держмайна, «Укртелекому» спільно з закордонними радниками представляли на світовому, можна сказати, рівні найбільший об’єкт української приватизації. Інвесторам розповідали, який хороший «Укртелеком», які його можливості сьогодні й у майбутньому, скільки в нього користувачів у такій величезній державі, як Україна, і скільки їх ще може бути, і що «Укртелеком» до приватизації практично готовий. Сказане ілюструвалося слайдами.

Судячи з кількості запитань, поставлених після прослуховування всеосяжної інформації, інвестори продемонстрували не лише свою зацікавленість, а й підготовленість. Як зазначив в інтерв’ю «ДТ» пан Роговий, «запитання були зовсім не абстрактними» — «той, хто прийшов, знав точно, яка інформація йому потрібна».

Що ж цікавило інвесторів насамперед? За словами віце-прем’єра, більшість запитань стосувалося законодавчого забезпечення приватизації найбільшої телекомунікаційної компанії та регулювання телекомунікаційного ринку. Зокрема йшлося про створення незалежного регулюючого органу. Також були запитання щодо тарифоутворення і соціальної політики. Проте «нічого несподіваного ми не почули», — пояснив ситуацію Василь Роговий. Всі запитання відомі, і над ними українська сторона працює. Приміром, «у законі про телекомунікації, що практично готовий, саме й передбачено створення незалежного регулюючого органу — Національної комісії з регулювання зв’язку». Що стосується можливих штатних скорочень в «Укртелекомі» у разі його приватизації, то й це питання вирішуватимуть згідно із законом.

Що таке стратегічний інвестор? Риторичне запитання. В Україні, у кожному разі, значна частина населення досить вільно оперує цим словосполученням, а більшість держчиновників плекають у душі настільки дорогий образ. Це не просто найбільш бажаний інвестор, який має достатню грошову масу і здатність чесно купити державне підприємство або контрольний пакет його акцій. Інвестор має бути профі у своєму сегменті ринку, мати успішний досвід таких угод, бути шанованим клієнтом серед інвестиційних банків і фондів тощо. Всі країни, де щось приватизують, прагнуть отримати потужного стратегічного інвестора, залучити компанію з ім’ям. Так було завжди і скрізь, і Україна в цьому конкретному випадку не виняток.

Проте ситуація на світовому ринку телекомунікацій така, що сподіватися нам особливо ні на що. Великі міжнародні оператори зв’язку, яких можна розглядати як стратегічних інвесторів, самі сьогодні по вуха в боргах, які наросли в часи купівлі ліцензій мобільного зв’язку третього покоління, так званих 3G. Ці 3G надій не справдили, і тепер, щоб віддати старі борги, телекоми мусять залазити в нові. І якщо раніше перефінансування можна було здійснити, в тому числі, за рахунок додаткової емісії акцій, то сьогодні про це навіть і мови немає. У зв’язку зі скандалами через шахрайства у великих американських компаніях телекомівські акції впали в ціні сильно й надовго. Це загалом. Якщо ж додати трохи конкретики, то борг Deutsche Telecom становить 67 млрд. євро, France Telecom — 61 млрд. євро. Спільно з British Telecom ці три найбільших у Європі оператори зв’язку через падіння нових технологій 3G зазнали торік колосальних збитків.

На роуд-шоу в лондонському готелі не було представників ключових телекомунікаційних компаній. «І це зрозуміло, — вважає віце-прем’єр Василь Роговий. — Поява на інвестиційній презентації «Укртелекому» компаній, що зазнають у цей момент фінансових втрат, могла б внести ще більшу напруженість у стосунки з власними акціонерами».

Саме виходячи зі стану світового телекомунікаційного ринку і з огляду на особливості приватизації в Україні, поспішати з оголошенням торгів було б сьогодні недалекоглядно. Навіть якби технологічно «Укртелеком» був готовий до продажу і торги були призначені на завтра, вигідно продати навряд чи вдалося б. З тієї ж причини не оголошується і початкова вартість пакета в 42,86% акцій, які будуть виставлені на продаж. Аби продати вигідно, треба виждати, старанно розрахувати, розумно зважити, а вже потім зробити правильний хід конем. «Укртелеком» — найбільший приватизаційний об’єкт в Україні. У нас немає права на помилку», — каже Василь Роговий.

Нинішнього року приватизація «Укртелекому» вже не відбудеться, як не відбулася вона минулого року. Можливо, наступного? Проблематично, але не виключено. Якщо Україна доведе до потрібного рівня законодавчу базу, технічний стан телекому, а комусь з інвесторів «Укртелеком» припаде до душі настільки, що переговори почнуться вже цього року. Що ж, іншого виходу, окрім як сподіватися, у нас немає.

Що каже у цій ситуації закордонний радник? Чи, точніше, консорціум радників — група компаній, що надають технічну, юридичну й економічну допомогу у процесі приватизації «Укртелекому». Вони радять, як продати грамотно і якомога дорожче, оскільки їхні послуги оплачуються певним відсотком від продажної ціни. До групи радників входить компанія Squire, Sanders and Dempsey, що забезпечує юридичну підтримку приватизації, а головним технічним експертом виступає компанія Masons Communications. Фінансові поради дає компанія Millennium Financial Services, вона ж очолює консорціум радників. Її керівник Стів Джонсон є директором проекту з підготовки та проведення продажу приватизаційного пакета акцій ВАТ «Укртелеком».

На запитання, що прозвучало вже на прес-конференції, наскільки «Укртелеком» готовий до приватизації, пан Джонсон відповів, що дуже навіть готовий.