UA / RU
Підтримати ZN.ua

«ОДЕСАОБЛЕНЕРГО»: СПРАВДИЛАСЯ МРІЯ ПРО «СТРАТЕГІЧНОГО» ІНВЕСТОРА

Бездумно проведена приватизація ВАТ «Одесаобленерго», як, утім, і низки інших енергокомпаній, нічого, крім гнилих плодів, поки що країні не принесла...

Автор: Ніна Перстньова

Бездумно проведена приватизація ВАТ «Одесаобленерго», як, утім, і низки інших енергокомпаній, нічого, крім гнилих плодів, поки що країні не принесла. Продавши в 1998 році 35-відсотковий пакет акцій обленерго, держава, яка прагнула роздобути в скарбницю якісь гроші, їх одержала. І давно проїла. А от одеські енергетики, що мріяли про стратегічного інвестора, одержали судові розгляди, керівників, яких постійно заміняють і які б’ються за крісла і контроль над фінансовими потоками, і жодної видимої перспективи.

Днями в «Одесаобленерго» відбулася чергова зміна влади. Правда, цього разу без бійки, шуму і групи захвату. 23 листопада вдалося таки провести збори акціонерів, на яких головою правління був обраний запропонований консорціумом Оvercon Enterprises Limited 32-річний Р.Арсірій, що працював заступником голови правління «Прикарпаттяобленерго», а ще раніше — у «Полтаваобленерго».

Нагадаю, цей концерн 1998 року виграв комерційний конкурс з продажу 35-відсоткового пакета акцій ВАТ «Одесаобленерго». Проте, за рішенням суду, пакет у нього відібрав інший учасник конкурсу — компанія FS Trading Limited. І от три роки потому, після довгих судових війн, консорціум за допомогою суду повернув собі акції. Міністерство палива й енергетики, керівництво Одеської області і місцевий кістяк керівників обленерго доклали чимало зусиль, щоб перемога дісталася іноземному стратегічному інвестору — Overcon Enterprises Limited. 1998 року він об’єднував групу провідних західних компаній, що мали намір вкласти в розвиток «Одесаобленерго» понад 400 млн. дол., тоді як компанія FS Trading Limited — усього лише 60,2 млн. грн.

Але це було три роки тому. Що являє собою сьогодні Оvercon Enterprises Limited, які компанії в нього входять і хто справжні їхні власники, залишається тільки гадати. На зборах відповідей на ці запитання дано не було. Спроби журналістів прояснити ситуацію теж нічим не увінчалися. На зборах Оvercon Enterprises limited представляв Павло Крученюк (компанія Urbanic Finance S. A.), який, відповідаючи на запитання журналістів, заявив, що це комерційна інформація. Виявляється, справжнє обличчя так званого стратегічного іноземного інвестора, навколо якого стільки зламано списів, написано листів на адресу Президента країни й уряду, — таємниця. Так чого ж очікувати сьогодні від таємного іноземного інвестора? Яких інвестицій?

Для нормальної роботи обленерго необхідні грошові вливання в розмірі до 1 млрд. грн. протягом п’яти років. Оскільки ніхто з акціонерів, які працюють на території України, вкласти їх не зможе, таких коштів можна чекати лише з боку західного інвестора, яким є Оvercon. Так було сказано на зборах. При цьому підкреслювалося, щоб оцінити розмір необхідних інвестицій, терміни їхнього вкладення й окупність, акціонер повинен мати повне уявлення про фінансово-економічний стан підприємства. У зв’язку з цим компанія Оvercon звернулася з вимогою включити до порядку денного питання про те, щоб збори дали згоду на проведення 2002 року міжнародного аудиту обленерго і доручили спостережній раді вибрати для цих цілей міжнародну компанію. І збори таку згоду дали.

Хочеться зауважити, що частину необхідного на розвиток мільярда інвестор зобов’язаний внести за умовами конкурсу. Протягом 60 днів із моменту підписання договору купівлі-продажу 10 млн. грн. — на поповнення оборотних коштів обленерго і 95 млн. грн. — протягом п’яти років на реконструкцію електричних мереж. Плюс 360 млн. дол. протягом 30 років. Договір із Фондом держмайна був підписаний 20 вересня 2001 року. Чи відбиті в ньому ці цифри і в який спосіб, акціонерів на зборах не повідомили.

Взагалі, щодо того, що прийшов новий інвестор і пішов колишній, збори не повідомили. Хоча рядові акціонери і просили пояснити, що відбувається. Вони одержали повідомлення про ще одні збори акціонерів із таким самим порядком денним, які були призначені на 29 грудня 2001 року, але вже в Києві. Повідомлялося, що їх скликають дві компанії — Foster Group Management INC і Price Financial Group L.L.C. Річ у тому, що представники невдалого інвестора — компанії FS Trading Limited — не мають наміру здаватися. І збираються й далі оспорювати своє право на 35-відсотковий пакет «Одесаобленерго». Щоправда, усі позачергові збори, заявлені ним останнього часу, через відсутність кворуму не відбулися. Міністерство палива й енергетики, якому ФДМ передав 25-відсотковий державний пакет і плюс 1 акцію в управління, їх ігнорувало. І цього разу, зрозуміло, ніхто з держчиновників туди не явиться, оскільки вони вже взяли участь у зборах 23 листопада.

Збори ж в Одесі відбулися лише завдяки заміні реєстратора. Останнім часом із ТОВ «Рекон», як підкреслювали виступаючі, різко загострилися відносини. Реєстратор не виконував розпоряджень правління, не надавав інформацію про реєстр акціонерів, ігнорував рішення ФДМ про внесення до реєстру нових змін у зв’язку з передачею 35-відсоткового пакета спочатку державі, а потім від держави — Оvercon Enterprises Limited. На «Рекон» насилали комісії з перевірками, але усе безуспішно.

Відбувалося це тому, що незалежним реєстратором ТОВ «Рекон» назвати складно. В. о. директора «Рекон» Н.Джулай була власником великої кількості акцій, що їй дісталися в результаті кількох перепродажів цього самого 35-відсоткового пакета «Одесаобленерго». І спостережна рада обленерго, бачачи таку справу, 23 травня 2001 року взяла та й прийняла рішення забрати реєстр у «Рекона» і передати його ведення новому реєстратору — ТОВ «Облбудм-реєстр» із наступним затвердженням його на зборах. Звісно, «Рекон» назвав своє відсторонення незаконним, оскільки це компетенція зборів акціонерів, а не спостережної ради. Проте у ФДМ вважають, що, оскільки в законі мова йде про передачу реєстру, а не про заміну реєстратора, то такий крок цілком законний.

Загалом, збори затвердили передачу реєстру новому реєстратору. До речі, Мінпаливенерго пропонувало взяти реєстратором «Укрнафтогаз», але його пропозиція не пройшла. Цікаво, що міністерські пропозиції з приводу кандидатури на посаду голови правління також не збіглися з рекомендаціями компанії Оvercon. Мінпаливенерго пропонувало залишити одесита В.Лозинського, який до цього виконував обов’язки голови правління «Одесаобленерго». Тепер багато хто гадає, чому нові менеджери (а новий начальник приїхав не сам, а з заступником) надіслані не звідкись, а з Івано-Франківська. Навряд чи саме такими були побажання усесвітньо відомих західних компаній, якщо вони справді є новими господарями.

До відома, до нової спостережної ради ввійшли три представники від Overcon Enterprises Limited — Ю.Антоненко, Ю. Ходатський і П.Юмашев, від компанії Urbanic Finance S.A. — П.Крученюк, від компанії Sofisu S. A. — С.Попруга, від фірми «П.С.Ц. Трейдинг Гмбх» — Ю.Печерський, що був обраний головою правління, плюс дві особи від Мінпаливенерго — Г.Фостиков і В.Костенко.