UA / RU
Підтримати ZN.ua

КУРЧАТ РАХУЮТЬ ВОСЕНИ

Кінець літа традиційно є періодом затишку на фондовому ринку — потенційні інвестори вирушають грітися на курорти...

Автор: Сергій Уманський

Кінець літа традиційно є періодом затишку на фондовому ринку — потенційні інвестори вирушають грітися на курорти. Фонду держмайна грітися непотрібно, його і так постійно «підігрівають» усі, хто може... Основна вимога — грошей і якнайбільше... Віддамо належне, приватизатори стараються: за сім місяців нинішнього року ФДМ отримав від продажу держмайна 1,2 млн. грн. і майже вклався в план. Щоправда, близько половини коштів отримано від продажу акцій тільки одного підприємства — Миколаївського глиноземного заводу. Проте до кінця року до бюджету мають надійти ще півтора мільярда, а в уряді хотіли б і два. Отже, у другій половині року будуть продавати щось не менш привабливе, ніж МГЗ.

Такими «зірками», на думку ФДМ, можуть стати контрольні пакети акцій Запорізького алюмінієвого комбінату і семи обленерго. На думку голови ФДМ Олександра Бондаря, саме за їх рахунок і можна отримати гроші від приватизації: «Якщо ми продамо Запорізький алюмінієвий і сім обленерго, ми завдання виконаємо. Ми, звичайно, будемо виставляти багато підприємств, але погоду мають зробити саме ці».

Втім, тут теж чимало проблем. Зокрема, продаж семи обленерго нинішнього року залежить від швидкого затвердження нового положення про продаж обленерго. Його розробив інвестиційний радник з продажу цієї групи обленерго — Credit Swiss First Boston (Україна). Проте успіх продаж прогнозувати важко, оскільки ще не зрозуміла реакція потенційних інвесторів на чергову зміну правил гри на енергоринку.

До речі, якщо раніше переможець конкурсу міг оплатити покупку протягом двох місяців, то тепер для великих об’єктів термін скоротять до кількох днів. Тоді гроші надійдуть ще нинішнього року.

Крім цих підприємств, надходженню коштів міг би допомогти продаж пакетів акцій Харцизького трубного, «Азовсталі» і меткомбінату ім.Ілліча. Але тут багато непевного. Щодо ММК ім.Ілліча, важко щось прогнозувати до остаточного прийняття у Верховній Раді законопроекту про особливості його приватизації. Якщо ж парламент прийме законопроект, то цього року ФДМ отримає за пакет не більше 30%, решта, у кращому випадку, протягом року.

Що ж до «Азовсталі», то питання щодо продажу його акцій звично «зависло». Комбінат уже контролюється регіональним угрупованням, в якого зайвих грошей на викуп немає, але воно досить впливове для того, щоб гарантувати «лівому» покупцю веселе життя. Отже, О.Бондарю нічого не залишається, крім заяв, що «я не дуже розраховую на «Азовсталь» і ММК ім.Ілліча».

По Харцизькому трубному становище ускладнюється ще й тим, що підприємство вочевидь втрачає ринки збуту. Йому потрібна термінова реконструкція, на яку немає грошей. За цих умов потенційного інвестора пропозиція спочатку вкласти 333,7 млн. грн. за 76-відсотковий пакет акцій, а потім за власний проводити реконструкцією комбінату, навряд чи зацікавить. Становище могли б врятувати умови, відповідно до яких, частину грошей за пакет могли б надалі використовувати для розвитку підприємства. В принципі, уряд уже припускає, що до 25% коштів від придбаних стратегічних підприємств залишаться для їхньої реконструкції. Проте невідомо, чи їх вистачить. Поки що з приводу Харцизького трубного, незважаючи на продовження термінів подачі заявок, пропозицій від інвесторів не надходить...

ФДМ сподівається нарешті завершити тяганину з компенсаційними сертифікатами (КС), яка триває вже два роки. 16 серпня буде оголошений останній (як сподіваються) аукціон з продажу акцій приватизованих підприємств за КС. На ньому запропонують пакети акцій 242 підприємств.

Втім, за словами О.Бондаря, в основному це залишки — для продажу підприємств до 100%, нічого сенсаційного в ньому немає». За номіналом, усі ці пакети тягнуть на 39 млн. грн. До речі, на руках у населення і фінпосередників зараз залишається КС на суму близько одного мільярда гривень.

Що ж до віддаленіших перспектив, то вже надходить черга «Укртелекому». Президент підписав ухвалений парламентом закон про приватизацію «Укртелекому». Передбачається закріплення контрольного пакета у власності держави. На продаж поки що виставлятимуть, швидше за все, 25- відсотковий пакет акцій. Саме на нього і розраховує Фонд, сподіваючись виконати план надходжень. Очікують, що він коштуватиме не менше 560—600 млн. дол. Нагадаємо, що наступного року ФДМ має отримати від продажу акцій 1,5 млрд. доларів. До речі, переводити цю суму в гривні в самому ФДМ побоюються — дух перехоплює — це 10 млрд. грн... Тобто те, що нині отримують за півроку, треба отримати за місяць. Допомогти виконати це завдання, крім «Укртелекому», повинні і пакети акцій інших енергокомпаній...

Тим часом літній затишок поволі закінчується — осінь обіцяє бути бурхливою...

Сергій УМАНСЬКИЙ