UA / RU
Підтримати ZN.ua

ФДМ ПЕРЕД ВИБОРОМ: ГРОШІ ЧИ ІНВЕСТЗОБОВ’ЯЗАННЯ

Конкурсній комісії за участю ФДМ і Антимонопольного комітету належить у першій половині грудня визначити переможця конкурсу з продажу контрольного пакета Запорізького алюмінієвого комбінату...

Автор: Михаило Ігнатьєв

Конкурсній комісії за участю ФДМ і Антимонопольного комітету належить у першій половині грудня визначити переможця конкурсу з продажу контрольного пакета Запорізького алюмінієвого комбінату. Хто стане переможцем — покаже час. Зрозуміло одне: комбінату потрібен власник, що є найприбутковішим ринком збуту продукції ЗАлКу, не є монополістом і має інвестиційні ресурси.

Після того, як «Сибірський алюміній» відкликав свої корпоративні заявки, претендентів на ЗАлК залишилося двоє — «АвтоВАЗ—Інвест» і консорціум «Металургія». Формально в конкурсі бере участь ще й Сумське НВО ім. Фрунзе, але воно входить у консорціум.

Як повідомляли інформагентства, засновниками консорціуму «Металургія» виступають п’ять юридичних осіб, котрі діють на різноманітних товарних ринках, зокрема Запорізький завод феросплавів, НВО ім. Фрунзе, «Дніпроспецсталь», «Полтаваобленерго» і банк «Зевс».

«Металургія» робить ставку на інвестиційні зобов’язання. Консорціум заявив про намір виконати роботи з реконструкції ЗАлКу на суму $200 млн. у разі виграшу тендера. За цими діями стоїть природне прагнення до економії, яке суперечить бажанню держави продати пакет акцій якнайдорожче.

Експерти схильні оцінювати можливість учасників «Металургії» вкласти такі кошти як перебільшення, позаяк власних фінансових ресурсів у консорціуму, схоже, бракує для таких значних проектів.

За інформацією рейтингу «ТОП100», підготовленого 2000 року «Інвестгазетою», з усіх підприємств консорціуму НВО ім. Фрунзе мало найбільший прибуток. Проте при цьому його збитки становили 60,5 млн. грн., або близько 11 млн. дол. за курсом долара на початок року. Інші учасники консорціуму спрацювали з прибутком, який у сумі досяг майже 30 млн. дол. Якщо відняти від нього збитки НВО ім. Фрунзе, вийде, що сумарний прибуток «Металургії» за 1999 рік дорівнює близько 20 млн. дол.

Купуючи ЗАлК, консорціум змушений буде вишукувати гроші для оплати пакета акцій, на інвестиційну програму і погашення кредиту, взятого ЗАлКом в італійської фірми FATA. ФДМ раніше заявляв, що сподівається залучити від продажу ЗАлКу майже 50 млн. дол., а це рівнозначно прибутку «Металургії» за 2,5 року з урахуванням того, що весь прибуток підприємств консорціуму піде на комбінат, а не на розвиток власних виробництв, виплату дивідендів, покриття збитків минулих періодів та інших потреб. З урахуванням суми італійського кредиту придбання обійдеться «Металургії» більш як у 110 млн. доларів.

Кредит для купівлі акцій ЗАлКу може залучити банк «Зевс». Проте його власний капітал на початок 2000 року становив менш як 8 млн. дол., а чисті активи — 28 млн. дол. З огляду на низький кредитний рейтинг України, одержання банком «Зевс» зовнішніх кредитів на суму прострочених боргів ЗАлКу видається нереальним.

ФДМ має прийняти рішення, яке відповідало б Держпрограмі приватизації: переможцем буде визнано претендента, котрий запропонує найбільшу суму за пакет. Інше рішення ставить під сумнів легітимність результатів конкурсу, а найбільший продаж другого півріччя 2000 року — під загрозу зриву.

Від редакції. Коли верстався номер, стало відомо, що 30 листопада Шевченківський райсуд м.Києва заборонив Фонду держмайна проводити будь-які дії з продажу ЗАлКу. Рішення прийнято за позовом КрАЗу.