Торги з продажу «Донбасенерго», котрі відбулися наприкінці квітня, шокували уряд — йому наочно було продемонстровано, що відбувається, коли він говорить «Не можна!», а комусь дуже хочеться. І хоча Кабмін вибухнув серією гнівних заяв, їхній реальний ефект покаже лише час.
Продаж «Донбасенерго» був першим прикладом виведення активів тільки в генерації, це далеко не перший прецедент такого роду в енергетиці. Так уже було торік із «Донецькобленерго», коли в компанії забрали частину мереж. Ну а березневий продаж мереж «Луганськобленерго», після чого компанія фактично припинила існування, так і взагалі ще на слуху. Як не забулося, що хоча з приводу всіх цих випадків уряд теж щось белькотів, зрештою для покупців усе обійшлося благополучно.
Та й навряд чи могло бути інакше — особливо в регіоні, де існує потужне замовлення на генерацію. Щоб замкнути орієнтований на експорт ланцюжок «вугілля-кокс-метал-газ-труби», місцевим бізнесовим групам бракувало тільки енергетики. Не випадково торік у січні Донецька обладміністрація пробила навіть спеціальний указ Президента, що передбачав і створення регіональних енергокомпаній із передачею частини їхніх акцій комерційним структурам. Які структури мали на увазі, теж неважко здогадатися. Не випадково наступником пана Януковича на посту голови Донецької облради цього тижня став Борис Колесников. І серед його численних чеснот було відзначено, що він є віце-президентом футбольного клубу «Шахтар». Люблять у Донецьку футбол...
Втім, торік із передачею генерації обладміністрації та комерційним структурам не склалося. Уряд (за мовчазної згоди Президента) указ відверто проволинив. Однак не києм, то палицею. Скромне донецьке ТОВ «Техремпоставка» 28 квітня ц.р. спокійно прикупило три станції «Донбасенерго». До того в Києві про нього ніхто нічого не чув. Втім, у нашому випадку більше важить не назва фірми, а місце її прописки.
Ми знімаємо капелюха перед покупцями 65% усіх активів «Донбасенерго» — вони чудово скористалися вкрай слабкою здатністю уряду прораховувати ситуацію. Кабмін увесь час лише незграбно і з великим запізненням реагував на події. Невже, приміром, у когось були ілюзії, навіщо створюється «Укрспецюст»? Тим більше вже був славний досвід роботи іншого «спеца» — «Укрспецфіну». То чи варто після цього робити великі очі, виганяти директора й обіцяти розібратися, хто і як діяв під час продажу?
З точки зору законодавства, претензії до «Укрспецюсту» пред’явити важко. Компанію створено для реалізації майна за борги — чим загалом і займалася. Єдине, до чого, може, і вдасться присікатися, то це до самої процедури торгів. «Укрспецюст» справді часом продавав об’єкти в кращих партизанських традиціях. Оголошення про майбутні торги іноді публікувалися так, щоб, не дай Боже, не прочитав хто чужий. Справжнім шедевром у цьому сенсі був продаж «Луганськобленерго». Оголошення про майбутні «прилюдні торги» (так в оригіналі. — І.М.) опублікували навіть не в обласній газеті, а в додатку. Як стверджують в обленерго, у кіосках він не з’явився. Втім, це явний наклеп — кому треба, той прочитав. Та й на торгах по «Донбасенерго», подейкують, було аж три претенденти. Щоправда, серед них не виявилося представників найбільших кредиторів, але ж листи їм відправили. Хто винен, що в нас пошта трохи затримується?
Щоправда, відтепер уряд зобов’язав публікації про подібні торги друкувати вже в «Урядовому кур’єрі». Тож зовсім уже несподівано продавати тепер стане трохи важче. Плюс Кабмін доручив міністерствам і центральним відомствам, в управлінні яких знаходяться стратегічні підприємства, забезпечити моніторинг руху такого майна. Тож тепер принаймні буде легше шукати крайнього. Звісно, якщо відповідальність крайнього обмежиться лише адміністративним стягненням, то це просто підніме розцінки за «консультаційні послуги при укладанні угоди»...
Крім того, до кінця цього тижня Мінекономіки, ФДМ, Мін’юсту й Антимонопольному комітету доручено підготувати зміни до закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», «передбачивши удосконалення механізму захисту інтересів держави по підприємствах, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки країни». Вони ж повинні підготувати зміни до закону «Про виконавче провадження», передбачивши удосконалення порядку стягнення на майно стратегічних підприємств-боржників.
Зреагував і Президент України — він доручив Кабміну терміново внести зміни до установчих документів державних акціонерних та холдингових компаній, заборонивши відчужувати в будь-який спосіб передані їм державні пакети акцій ВАТ і цілісні майнові комплекси. Також доручено внести на розгляд Верховної Ради відповідні законопроекти. Якщо їх справді внесуть, видовище з їхнього проходження буде більш аніж цікавим. Адже багато хто з замовників отримання власності таким способом мають у парламенті цілком пристойні групи підтримки і, на біду, переважно в пропрезидентських фракціях. Втім, і Президента неприємно зачепило, як хвацько в Одесі знехтували його прямою вказівкою заборонити приватизацію «Ексімнафтопродукту», тож, можливо, він і сам посприяє процесові.
Що стосується ФДМ, то він справді гори зверне — бідолахам і так немає чим закривати план надходжень від приватизації нинішнього літа. А застосування схеми «майно за борги» якраз і призведе до того, що продавати буде просто нічого. У країні, де розмір кредиторської заборгованості становить п’ять річних бюджетів, причому половину її прострочено, боргів із запасом вистачить на всі ліквідні підприємства. До речі, саме тому повністю нейтралізувати цю схему не вдасться. Більшість українських підприємств — безнадійні боржники, а банкрутів мало люблять у всьому світі. І будь-яке законодавство передбачатиме стягнення боргів, у тому числі шляхом звернення їх на майно. Інша річ, що процес можна зробити трохи довшим і регульованішим...
Поки ж ФДМ залишається радіти вже з того, що йому вдалося домогтися зняття з продажу на фондовому ринку пакета акцій ВАТ «Росава», котрий пропонувався приблизно за такою схемою, що й «Донбасенерго». Різниця була тільки в тому, що тут арештували і продавали не майно, а акції. Торги поки призупинено. Радіти нібито нема чого, та все одно приємно...