UA / RU
Підтримати ZN.ua

А ПРИВАТИЗАЦІЮ Ж ЗА ЩО?

До призупинення приватизації енергетики нам не звикати. Тому датоване 21 травня ц.р. доручення През...

Автор: Наталія Яценко

До призупинення приватизації енергетики нам не звикати. Тому датоване 21 травня ц.р. доручення Президента України «про тимчасове припинення подальшого відчуження в будь-який спосіб акцій і цілісних майнових комплексів державних акціонерних енергопостачальних та енергогенеруючих компаній, у тому числі їх приватизації», не стало такою вже несподіванкою.

Власне кажучи, формально Леонід Данилович просто виконує свою ж обіцянку, дану ще в грудні, — мовляв, продамо першу групу і подивимося, що вийшло. Інтерес становить хіба що те, як довго будуть дивитися. І що вийде, коли «оглядини» затягнуться, скажімо, до опалювального сезону, тобто до жовтня. Якщо уряд ще розраховує отримати гроші від приватизації енергетики нинішнього року, то конкурси мають бути відновлені не пізніше серпня (раніше ФДМ планував їхній початок на 8 серпня). В іншому випадку в бюджеті виникне дірочка на 1,5 млрд. грн., і треба швидко вирішувати, які бюджетні статті урізати. Адже із плану продажу цього року й так геть однозначно злетів «Укртелеком» (більше половини очікуваних надходжень). Якщо «злетять» ще й обленерго, то що буде продаватися в другій половині року?

Поки Фонду ненав’язливо радять підстрахуватися і пошукати резервні підприємства (так, про всяк випадок). Чи уявляє хто, які саме і яким саме бізнесовим групам буде прищемлено хвіст? І скільки при цьому буде галасу?

Cпокій, тільки спокій!

— говорять із приводу президентського доручення

Олександр БОНДАР, голова Фонду держмайна України:

— Для Фонду держмайна доручення Президента — не новина. Позицію Президента я знав давно: треба проаналізувати ситуацію по шести перших, а потім приймати наступні рішення. Крім того, це реакція на ситуацію навколо луганського та донецького обленерго, оскільки до розгляду питання забороняється відчуження майна й акцій компаній у будь-який спосіб. Мається на увазі і процедура банкрутства, і реалізація податкової застави.

Мені важко сказати, як довго вивчатимуть ситуацію в Кабінеті міністрів (керівнику якого також адресовано доручення. — Авт.), але в нас нічого з енергетики не виставлено нині на продаж, щоб щось призупиняти.

Як це позначиться на фінансах 2001 року? Я не знаю... Усе позначиться, якщо ми не зуміємо продати «Укртелеком» та енергетику.

Євген Григоренко, перший заступник керівника економічного управління адміністрації Президента:

— Я не розцінюю дане доручення як якусь тривалу затримку — це коротенький тайм-аут, щоб розібратися в тому, як будуть виконуватися взаємні зобов’язання, особливо державою в частині тарифної політики. Треба подивитися, як підвищення тарифів позначиться на ціні української продукції, чиєю неодмінною складовою є електроенергія. Ми домовлялися, що підвищення тарифів буде, але наскільки швидко, наскільки ступінчасто... Поки не зовсім ясно, як поведуться нові власники.

Мова жодним чином не йде про політичне рішення про призупинення приватизації. По тих шести енергокомпаніях, які вже продано, ніхто нічого не скасовує, підготовка ще дванадцяти також триває — очікуємо підписання Президентом указу про розблокування закріплених у держвласності пакетів акцій. Тож я не робив би з доручення Президента трагічних для приватизації енергетики висновків — ми вже досить заглибилися в цей процес, щоб зупинятися на півдорозі.

Якщо говорити про те, як нинішнє рішення позначиться на бюджеті... Тут немає однозначної відповіді. Якщо ми не знайдемо заміни об’єктам, то можемо і недобрати в держбюджет грошей. Тому Фонду держмайна, міністерствам й відомствам треба не чекати, а готувати запас...