UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВВП і промисловість

В останні місяці темпи зниження обсягів виробництва в більшості секторів економіки України сповільнюються...

Автор: Борис Бордюг

В останні місяці темпи зниження обсягів виробництва в більшості секторів економіки України сповільнюються. Зокрема у II кварталі 2009 року ВВП знизився, до відповідного періоду попереднього року, на 17,8%, тоді як у I ця цифра становила 20,3%.

Зниження індексу виробництва базових галузей економіки України, що розраховується НБУ, у вересні 2009 року до вересня 2008-го становило 10,1% порівняно з 20,5 у серпні та 24,1% за підсумками січня—вересня 2009 року.

На перший погляд, зазначена динаміка може свідчити про очевидний прогрес у реальному секторі економіки, водночас істотне поліпшення показників у вересні є насамперед наслідком істотного погіршення порівняльної бази, починаючи з осені 2008 року.

Саме цей чинник обумовить подальше істотне поліпшення статистичних показників у четвертому кварталі (із ймовірним їх виходом до «нульових значень» ближче до грудня 2009 року). Водночас реальний стан економіки не зазнав істотних позитивних змін, а фаза економічної кризи, в якій нині перебуває економіка України, близька до фази «дно» (падіння реального сектора в цілому вже завершилося, проте реального стійкого зростання все ще також немає).

Найстійкішим до проявів кризи сектором економіки України залишається сільське господарство. Темпи зростання в галузі, за підсумками січня—вересня 2009 року, порівняно з відповідним періодом минулого року, знову прискорилися — до 3,3%. Водночас головною причиною зростання в сільському господарстві залишається швидший, ніж у 2008 році, збір врожаю. Зазначений чинник обумовлює вагомі ризики того, що в IV кварталі 2009 року динаміка виробництва в сільському господарстві значно погіршиться.

Темпи зниження обсягів виробництва в промисловості у вересні 2009 року скоротилися до 18,4%, порівняно з 23,3% місяцем раніше. Позитивна динаміка у вересні спостерігалася в машинобудуванні, деревообробній промисловості, виробництві коксу та продуктів нафтопереробки.

Негативним сигналом (зокрема у контексті валютного курсу) є відновлення тенденції до зниження обсягів виробництва в металургії. Так, скорочення обсягів виробництва в металургії у вересні до попереднього місяця становило 7,1%. Негативним індикатором також є відновлення зниження цін на сталь на світових ринках — на 2,8% у жовтні.

Поліпшення статистичних показників (внаслідок і реальних причин, і статистичних ефектів) практично не торкнулося будівництва. Зниження обсягів виробництва тут, як і раніше, дуже значне, — падіння в галузі у січні—вересні 2009 року до січня—вересня 2008 року становило 52,4%.

Відсутність будь-яких чинників, які могли б відновити попит на продукцію будівельників (у найближчі місяці не буде чинників для відновлення банківського кредитування, зростання доходів населення, збільшення інвестиційної активності бізнесу) обумовлюють погані перспективи для галузі як мінімум на найближчі півроку—рік.

У вересні продовжували погіршуватися показники в роздрібній торгівлі. Зниження цих показників у січні—вересні 2009 року становило 20,7%, а зниження реальних доходів населення, високе безробіття та відсутність передумов для відновлення кредитування населення банками обумовлює збереження негативного макросередовища для цього сектора.