UA / RU
Підтримати ZN.ua

Окупація власності у промислових масштабах

Нова хвиля рейдерства знову накочується на Україну. Цього разу широко використовується невизначеність, що виникла в результаті "гібридного статусу" територій псевдореспублік "ДНР" і "ЛНР", не контрольованих Україною.

Автор: Едуард Лавренчук

Як фіктивними рішеннями судів з непідконтрольних територій відбирали Побузький феронікелевий комбінат

Нова хвиля рейдерства знову накочується на Україну. Цього разу широко використовується невизначеність, що виникла в результаті "гібридного статусу" територій псевдореспублік "ДНР" і "ЛНР", не контрольованих Україною.

Виявляється, у нашій країні можна спокійно легалізувати "рішення" тамтешніх судів та інших органів юстиції. Тобто реально будь-який бойовик, з легкістю сфальсифікувавши необхідне судове рішення, може претендувати на будь-яке майно на території всієї України. При цьому рейдери, схоже, почали діяти на порядок нахабніше. Документи підробляють більш грубо, з використанням печаток уже ліквідованих судів і підприємств, і навіть імен реально не існуючих людей.

Рейдери-сепаратисти

Під час нещодавньої наради з президентом України губернатор Одеської області Михеіл Саакашвілі розповів Петрові Порошенку, що чиновники в Одесі виконують рішення судів терористів з "ДНР". Для прикладу він навів ситуацію навколо Побузького феронікелевого комбінату (ПФК) Кіровоградської області, вантаж якого було заарештовано в Іллічівському порту. "Громадянин Росії звернувся зовсім недавно до донецького суду на території т.зв. ДНР. Донецький суд заарештував вантаж в Одеському порту за позовом громадянина Росії, і це було прийнято до виконання швидше, ніж самі документи прийшли з Донецька!", - обурено заявив губернатор.

Нагадаємо, у червні ц.р. ПФК повідомив, що була спроба його захоплення групою озброєних осіб на чолі з громадянином Росії Вахтангом Маскуровим. Того ж місяця в Іллічівському морському торговельному порту за скасованими судовими рішеннями було заарештовано партію вологої окисленої нікелевої руди (сировина для виробництва феронікелю на комбінаті) обсягом 72 тис. т і 7 тис. т готового феронікелю, який належить естонській компанії "Боурін Трейдинг ТОВ". Окремо арешту підлягало 200 тис. т нікелевої руди на складах комбінату, яку естонська компанія імпортувала з Гватемали. Компанія звернулася до прокуратури з заявою про притягнення працівників митниці, винних у затриманні вантажу, до кримінальної відповідальності.

На сайті ПФК керівництво, інвестори та працівники комбінату звернулися до президента України з відкритим листом із закликом про допомогу в протидії озброєному захопленню підприємства невідомими особами та незаконному блокуванню продукції ПФК. А в повідомленні про кримінальне правопорушення, спрямованому А.Авакову естонською компанією "Боурін Трейдинг ТОВ", безпосередньо вказані громадяни, які організували напад на комбінат (С.Олефіренко, В.Лапшин, посадовці ПП "Смачний світ", а також посадовці Одеської митниці, державної виконавчої служби та органів прокуратури.

Квартирне питання...

Історія з арештом в Іллічівському порту руди та готового феронікелю надзвичайно цікава й показова з погляду методів і засобів, які рейдери сьогодні здатні застосовувати в Україні. Станом на 4 червня в Іллічівському порту справді знаходилася належна компанії "Боурін Трейдинг ТОВ" волога окислена нікелева руда, що є сировиною для виробництва феронікелю і підлягає переробці на виробничих потужностях унікального за своїми можливостями ПФК. "Комбінат добуває з руди 92% нікелю. Крім нас, такі результати дають тільки два японські заводи", - зазначає генеральний директор комбінату Олег Беспалов.

4 червня у порт Іллічівська прибув теплохід Seldeniz під завантаження 4 тис. т феронікелю виробництва ПФК і відправлення його в порт Анкона (Італія) постачальникові сировини - компанії "Боурін Трейдинг ТОВ". Випустити вантаж дозволив митний пост "Іллічівськ" Одеської митниці. Однак 6 червня, коли на корабель уже завантажили приблизно 2/3 феронікелю, завантаження несподівано зупинили посадовці Одеської митниці. Тоді ж співробітники компанії з подивом довідалися про накладений арешт на руду та готову продукцію комбінату.

Згаданий вище арешт було накладено на підставі рішення Корольовського районного суду Житомирської області. Суд визнав обґрунтованим позов з проханням про це громадянина Віктора Ковальчука. Найцікавіше, що судова справа, у якій було винесено рішення, жодного стосунку ні до естонської компанії, ні до її контрагентів взагалі не мала. Постанова була винесена за позовом фізособи до фонду інвестування будівництва багатоповерхового житлового будинку і стосувалася зміни керуючого цього фонду з ВАТ "Банк Столиця" на ВАТ "Унікомбанк". Предметом судової справи був лише захист вкладень позивача в пайове будівництво його особистої квартири. Однак, як стверджує заступник директора ПФК з юридичних питань Рустам Джамгуров, 17.04.2014 р. рейдери від імені пана Ковальчука подали до суду несподіваний документ під назвою "Збільшення позовних вимог до позовної заяви "Про захист прав споживачів", у якому визначили другого відповідача у справі, а саме компанію "Боурін Трейдинг ТОВ", і сформулювали нові позовні вимоги, які не мають жодного стосунку до квартирного судового спору.

Згідно із цим цікавим документом Ковальчук нібито є винахідником "технологічної схеми виготовлення футерівки РТП", яка "без належного оформлення права... використовується компанією "Боурін Трейдинг ТОВ", і тому просить стягнути з неї компенсацію в сумі 60 млн 900 тис. грн і накласти арешт на майно компанії на забезпечення позовних вимог. За словами Джамгурова, за Ковальчуком узагалі не значиться ніяких патентів. Крім того, рішення суду ухвалювалося за відсутності заявника, а за зазначеною в заяві адресою реєстрації позивача розташований будівельний магазин. Не кажучи вже про те, що всі заяви написано й підписано різними почерками. Але для житомирського суду це, вочевидь, не мало великого значення. Попри всю очевидну абсурдність такого повороту квартирної справи, цього самого дня суддя Корольовського районного суду Житомира виніс постанову про арешт руди та продукції ПФК. Утім, серед документів, наданих виконавчій службі порту, судова ухвала чомусь була відсутня, та й сам суд не вважав за потрібне відправити це рішення на адресу порту.

Представники компанії "Боурін Трейдинг ТОВ" з'ясували, що рішення Корольовського районного суду Житомира від 17 квітня вже 19 травня було скасоване тим самим судом і 25 травня втратило силу. Однак це не завадило претендентам на вантаж ПФК з'явитися 1 червня у виконавчій службі Іллічівська і подати від імені Ковальчука заяву (скріплену черговим новим підписом) разом зі скасованим на той момент рішенням житомирського суду. На підставі цих документів 3 червня головний державний виконавець ВДВС Іллічівського міськуправління юстиції Одеської області Д.Колечко відкрив виконавче провадження і наклав арешт на руду і готовий феронікель.

В Іллічівському порту також підтверджують, що про арешт довідалися з листа Іллічівського ВДВС. При цьому до листа виконавчої служби не було додано навіть копії зазначеної судової ухвали. У порту також знали, що рішення суду про арешт було скасоване, але це не завадило митникам спробувати заарештувати вантаж. Незабаром з'явився й привід - начальник Одеської митниці отримав листа з вимогою призупинити митне оформлення вантажу від заступника начальника слідчого відділу прокуратури Кіровоградської області.

Майже місяць - з 1 по 26 червня - юристи естонської компанії домагалися зняття арешту з вантажу в нерівній боротьбі з бюрократією одеських митників, фіскальної служби та прокуратури. І ось, щойно арешт з руди та феронікелю було остаточно знято, всі листи й розпорядження щодо блокування судна відкликано, у справі з'являється ще одне судове "рішення", коріння якого цього разу сягає території псевдореспубліки "ДНР". 26 червня, за заявою ПП "Смачний світ" (Донецьк) Комсомольський районний суд Херсона виніс постанову про арешт тієї самої партії руди й феронікелю компанії "Боурін Трейдинг ТОВ". В основу згаданої постанови Комсомольського районного суду Херсона покладено рішення Шахтарського міського райсуду Донецької області від 22.04.2015 р., який знаходиться на території, контрольованій бойовиками.

Шахтарський районний суд у свою чергу, якщо вірити документам, ухвалював рішення за заявою громадянина В.Демененка, який нібито довго судився з компанією "Боурін Трейдинг" у третейському суді при асоціації Східноукраїнської спілки адвокатів "Правове сприяння" м. Шахтарська. Третейський суд нібито ухвалив стягнути з "Боурін Трейдинг ТОВ" на користь ПП "Смачний світ" 48,112 млн дол. Суд також нібито виніс ухвалу про визнання за донецькою компанією права власності на ті ж таки 7 тис. т феронікелю та 30 тис. т руди.

На підробки й фальсифікації рішень третейського суду при асоціації Східноукраїнської спілки адвокатів та юристів на користь ПП "Смачний світ" вказує той факт, що юридичну особу - асоціацію "Східноукраїнська спілка адвокатів та юристів "Правове сприяння" - було ліквідовано ще 25.10.2011 р. А станом на дати, зазначені в "судових постановах" і "рішеннях" третейського суду, на території України ще навіть не було майна, яке фігурує у цих документах, пояснює Рустам Джамгуров.

Усі постанови у цій судовій справі, як, утім, і сама справа, відсутні в базі проваджень Шахтарського міського райсуду Донецької області. Немає їх і в Єдиному держреєстрі судових рішень. Жодних правовідносин між ПП "Смачний світ" і "Боурін Трейдинг ТОВ" ніколи не існувало і не існує. Крім того, згідно з п. 12 ст. 6 Закону України "Про третейські суди", третейським судам узагалі не підвідомчі спори, якщо хоча б одна зі сторін є нерезидентом України.

Із заявою про примусове виконання цієї постанови зацікавлені особи звернулися до ВДВС Ленінського районного управління юстиції в Донецьку, хоча територіально даний ВДВС не вповноважений виконувати судові рішення щодо майна, яке знаходиться в Іллічівську, тим паче за позовом громадянина, який проживає в Херсоні. Не забуваймо, що Донецьк перебуває під контролем бойовиків. Цікаво, що до виконання постанови херсонського суду державний виконавець Д.Клименко залучив виключно жителів Донецька (це -представник ПП "Смачний світ" Холод, а також громадяни С.Олефіренко і В.Лапшин), які під час т.зв. виконавчих дій фактично заблокували роботу Іллічівського порту і навіть намагалися проникнути на судно, що є власністю іноземної держави.

Внаслідок простою порту було завдано збитку, який обчислюється мільйонами гривень. Подібна ситуація може загрожувати заводу не тільки збитками і додатковими виплатами за простій судна, а й повним зупиненням роботи. "Перезапуск зупиненої печі вимагає інвестицій, порівнянних з будівництвом нової", - наголошує генеральний директор ПФК. Це може виставити Україну в непривабливому світлі перед іноземними інвесторами. "Комбінат ризикує залишитися без сировини, а ПФК вимушено порушує терміни постачання матеріалу, що вкрай негативно позначається на репутації", - зазначає Рустам Джамгуров.

Штурм

Апогеєм став штурм самого комбінату. За словами очевидців, 11 червня, зі стріляниною і киданням шумових гранат, на територію підприємства намагалися ввірватися кілька десятків озброєних людей. У результаті на територію комбінату ввійшло кілька людей, демонструючи копії якихось документів про продаж невідомою донецькою фірмою "ТОВ "ЮССАМ" усього нерухомого майна комбінату, що знаходиться в смт Побузьке, не менш невідомому ТОВ "УКР-ТПВ-сервіс". Ця група на чолі з громадянином РФ оголосила себе новими власниками підприємства. Але, наразившись на гідну відсіч з боку працівників комбінату та жителів селища, "нові власники" поспішили відступити.

Як і схема блокування судна з феронікелем, схема переходу власності ПФК з одних рук в інші відбулася з використанням не підконтрольних Україні територій. Саме в окупованій зоні стався перший етап підміни документів. Держреєстратор Красноармійського міськрайуправління юстиції Ю.Перов 16 березня вніс до держреєстру прав власності фальшиві дані про припинення іпотеки нерухомого майна ПФК, яке з 2007 р. перебуває в заставі у власника підприємства - міжнародної інвестиційної групи Solway.

Приватний нотаріус Ужгородського міського нотаріального округу Д.Кішкін, перейнявши функції держреєстрації прав, зареєстрував право власності на все рухоме та нерухоме майно ПФК на ТОВ "ЮССАМ" (м. Харцизьк Донецької області - територія "ДНР"). При цьому, за твердженням Рустама Джамгурова, нотаріус діяв на підставі підробленого рішення госпсуду Донецької області, якого цей суд насправді не ухвалював. Однак нотаріус не тільки перевищив свої повноваження, а навіть не поставив під сумнів рішення господарського суду, хоча при першій же перевірці з'ясувалося б, що рішення підроблене, про що є довідка навіть самого суду, який на сьогодні переїхав до Харкова. Очевидно, що виготовити дані "рішення" без зв'язків у керівництві "ДНР", яке контролює архіви й печатки в будинку госпсуду Донецької області в Донецьку, було б неможливо.

На довершення до всього оформлене на ТОВ "ЮССАМ" нерухоме майно, що належить ТОВ "ПФК", 23 березня 2015 р. було перепродано ТОВ "УКР-ТПВ-сервіс" за чотирма договорами купівлі-продажу. Безпосередньо самі договори підписували в інтересах цих компаній фізичні особи, котрі проживають на окупованих територіях Донбасу - у Шахтарську і Донецьку.

Економічний фронт

На цей час ситуація навколо Побузького феронікелевого комбінату практично заспокоїлася. З великою імовірністю можна стверджувати, що комбінату і жителям селища вдалося відбити рейдерську атаку проросійських сил. Однак насторожує інше. Керівництво країни в черговий раз воліє не помітити ні конкретних прикладів беззаконня навколо майна ПФК і ролі в них проросійських терористів і корумпованих українських чиновників, ні самої тенденції, що несе, на наш погляд, загрозу не меншу, ніж російські танки. Реально ця історія показує, що в нинішніх умовах ніщо не заважає терористам організувати, по суті, економічний терор усієї України. Адже якщо рішення судів з окупованих територій з легкістю приймають до виконання в Херсоні, Житомирі чи Ужгороді, а судові виконавці з Донецька чи Харцизька можуть прориватися на українські підприємства під захистом української міліції та найнятих у сусідньому місті охоронних структур, то можливості для економічних диверсій воістину безмежні. Захоплене майно і кошти можуть при цьому не тільки збагачувати кримінальні елементи, а й використовуватися для фінансування терористів. І навіть у разі невдачі загарбники можуть завдати вітчизняним підприємствам і всій економіці дуже відчутного удару. Не помічати цієї небезпеки сьогодні просто не можна. Відсутність відповіді президента країни й очільника МВС на відкриті звернення ПФК і "Боурін Трейдинг ТОВ" неабияк засмучує й насторожує. Реагувати потрібно сьогодні, не чекаючи відкриття нового правового та економічного терористичного фронту.