12 жовтня відзначається Всесвітній день зору. Важливою складовою загального стану людини є здоров'я очей, оскільки хвороби зору можуть погіршувати якість життя.
Фахівці Центру громадського здоров'я МОЗ України дали рекомендації українцям, як зберегти здоровий зір.
Як зберегти здоров'я очей
Для цього потрібно дотримуватися таких рекомендацій:
- Регулярно перевіряти гостроту зору. Для цього необхідно відвідувати офтальмолога. Багато хвороб очей, таких як глаукома, діабетична ретинопатія та вікова дегенерація жовтої плями, часто на початку не мають ознак, які насторожують. Будь-які зміни гостроти зору є приводом для звернення до спеціаліста.
- Контролювати рівень цукру в крові. Несвоєчасне лікування цукрового діабету може спричинити ускладнення у вигляді діабетичної ретинопатії, глаукоми та катаракти, що можуть призвести до сліпоти.
- Дізнатися історію здоров'я очей вашої родини. Деякі хвороби очей можуть бути спадковими.
- Підтримувати здорову масу тіла. Надмірна вага та ожиріння підвищують ризик розвитку цукрового діабету та інших захворювань, які можуть призвести до втрати зору.
- Носити захисні окуляри під час певних видів діяльності, таких як заняття спортом та будівельні роботи. Лінзи захисних окулярів виготовлені з полікарбонату, який у 10 разів міцніший за інші пластикові.
- Відмовитися від вживання алкоголю та паління. Вживання тютюну підвищує ризик розвитку вікової дегенерації жовтої плями, катаракти та пошкодження зорового нерва, які можуть призвести до сліпоти. Великі дози алкоголю можуть стати причиною токсичної амбліопії – суттєвого погіршення зору.
- Носити сонцезахисні окуляри. Навіть у похмурі дні необхідно носити сонцезахисні окуляри, щоб захищати очі. Важливо обирати окуляри, що блокують від 99 до 100% як UVA, так і UVB-випромінювання. Ультрафіолет може сприяти розвитку катаракти й пошкодити рогівку ока.
- Давати відпочинок очам. Тривале сидіння за комп’ютером або "залипання” в гаджетах можуть негативно впливають на очі та втомлюють їх. Тому необхідно робити перерву кожні 20 хвилин й переводячи погляд на віддалені до 20 метрів предмети, протягом 20 секунд (вправа "20-20-20").
- Запобігати інфекціям очей. Особливо це важливо для тих, хто носить контактні лінзи. Перед використанням або зніманням лінз треба обов'язково мити руки. Контактні лінзи також необхідно дезінфікувати та регулярно змінювати.
- Дотримуватися правил безпеки очей на робочому місці. Якщо робота вимагає використання захисних окулярів, то необхідно напрацювати звичку завжди їх носити.
- Вживайте здорову їжу. Для підтримки здоров'я очей слід додати до раціону фрукти, овочі, листову зелень (броколі, шпинат, латук), рибу (тунець, лосось).
Раніше у Міністерстві охорони здоров'я розповіли, для чого потрібний вітамін D та як уникнути його дефіциту.