UA / RU
Підтримати ZN.ua

Важливо знати: перша допомога при зневодненні внаслідок кишкової інфекції

Треба знати, як діяти в такій ситуації.

Через підрив російськими окупантами Каховської ГЕС, в Україні фіксуються масштабні підтоплення та осушення великих територій. Відсутність доступу до чистої води та умов для дотримання гігієни можуть призвести до розвитку кишкових інфекцій, наприклад, таких як холера, ентеровірусна інфекція, сальмонельоз чи дизентерія. Ці інфекції можуть спричиняти критичне зневоднення організму.

Читайте також: На місці водосховища Каховської ГЕС утворюється річка — науковці (карта)

Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) пояснили, як діяти при сильному зневодненні внаслідок кишкової інфекції.

Сильне зневоднення – це тяжкий хворобливий стан організму, що виникає внаслідок браку рідини, необхідної для звичайної життєдіяльності усіх систем і органів, який може розвинутись протягом кількох годин.

Симптоми серйозного зневоднення у дорослих:

Симптоми тяжкого зневоднення у дітей та немовлят:

Перша допомога при зневодненні

Передусім необхідно відновити об’єм рідини та мікроелементів організму. Просто пити воду для цього недостатньо. Для відновлення водно-сольового балансу (регідратація) використовуйте спеціальний розчин. Його можна купити в аптеці без рецепта. У разі, якщо купити його не вдалося, можна використати розчин із 3,5 чайних ложок цукру і 0,5 столової ложки солі в 1 л води.

Приймати антибіотики без призначення лікаря неможна. Для приготування розчину використовуйте лише безпечну чисту воду: бутильовану, кипʼячену або очищену спеціальними засобами (наприклад, таблетками для очищення).

Нижче наведені потреби з розрахунку за 24 години та за умови вживання рідини:

Важливо пам’ятати, що випоювання краще проводити шляхом надходження рідини через рот – оральна регідратація, а не через крапельницю (довенна інфузія). Остання – для ситуацій, коли неможливо проводити випоювання через рот. Також важливо випоювати правильно – не давати великий об’єм розчинів за один раз, а давати робити ковток кожні п’ять хвилин.

На додаток до розчинів для регідратації немовлят на грудному вигодовуванні потрібно обовʼязково годувати грудним молоком, дітей на штучному вигодовуванні – сумішшю.

Що можна і чого не можна робити при зневодненні

Медична допомога у разі зневоднення

Якщо стан хворого не покращується або стає гіршим – викликайте «швидку». Якщо такої можливості немає – дізнайтеся, де знаходиться найближча лікарня, та як швидко можна дістатися туди. У разі деяких кишкових інфекцій зневоднення та інтоксикація можуть відбуватися дуже швидко.

Якщо хворий дуже слабкий і не може дістатися санвузла, використовуйте підгузки як для дітей, так і для дорослих. Під час очікування швидкої допомоги, дорогою до лікарні продовжуйте напувати хворого розчином для регідратації. Якщо людині складно пити з чашки, розчин можна давати з ложки, зі шприца без голки, зі шприца-піпетки.

Що робити тому, хто доглядає хворого, щоби не заразитися

Люди, які знаходяться в регіонах, що постраждали від підтоплення, ризикують захворіти через забруднену воду або продукти харчування. Нагадаємо, як уникнути зараження гострими кишковими інфекціями.