UA / RU
Підтримати ZN.ua

Штучна чи жива: яку ялинку краще придбати

У кожного варіанту є свої «плюси».

31 грудня українці зустрічатимуть новий 2024 рік. Підготовка до цього свята починається завчасно, тож вже зараз слід подбати про найважливіші атрибути свята. Одним з них є новорічна ялинка.

Читайте також: На Різдво та Новий Рік у Києві не планують великих святкувань. Але ялинка буде

Видання «Українська правда» опублікувало поради, які допоможуть вибрати між штучною та живою ялинкою.

На перший погляд штучна ялинка має низку переваг. Ми купуємо її не на один рік, із неї не сиплються колючі гілочки, її легко скласти і сховати до наступних свят.

Та й видається штучне деревце більш екологічним – воно роками прикрашає дім, зберігаючи життя справжнім ялинкам.  Утім, не все так просто. Будь-яка ялинка впливає на довкілля: вуглецевий слід живої ялинки 16 кг СО2, штучної – 40 кг СО2 (66% складає сировина, 25% – процес виробництва, а 9% – транспортування).

Однозначної відповіді на питання, яка ялинка більш екологічна – немає. Та є декілька критеріїв, які допоможуть вам визначитися, яке деревце буде кращим для вас.

Жива ялинка

За інформації Державного агентства лісових ресурсів України, жива ялинка – це екологічний варіант. Лісівники заготовляють їх на спеціально відведених плантаціях.

Загальна площа таких плантацій складає 4 тисячі гектарів. Там вирощується 13,7 млн штук ялинок. Тобто купуючи легальну ялинку у лісгоспі, ви не знищуєте ліс – адже ці деревця спеціально вирощують для новорічних свят.

Утім, якщо після свята ялинку викинути на сміттєзвалище, її карбоновий слід складатиме 16 кг CO2. Та якщо здати дерево на переробку у пункт (прийому ялинок у вашому місті), то карбоновий слід різко зменшується на 80% до 3 кг CO2.

Держлісагентство також вважає ялинку в горщику найкращим варіантом. Якщо ви берете живу ялинку, у якої є шанс на життя і після новорічних свят. Утім, дерева в горщику можуть не вижити в квартирі.

Штучна ялинка

На перший погляд, екологічніше придбати штучну ялинку. Та вона насправді добряче шкодить довкіллю.

Згідно з даними American Christmas Tree Association (Американської асоціація різдвяних ялинок), щоб врівноважити екологічний вплив штучної ялинки до живої, потрібно користуватись штучною ялинкою хоча би приблизно 4 роки.

Дослідження 2009 року показало, щоб ваш вибір штучної ялинки був дружнім до природи, вам треба нею користуватись більш ніж 20 років. А щоб економічно виправдати ціну (яка розпочинається від 450 грн), вона має бути у користуванні більше 10-и років.

Однак, орієнтуватись на ці дані складно, тому що шкода від штучної ялинки може відчуватись не лише під час виробництва, але й під час використання, бо може виділяти токсичні речовини, або ж втратити товарний вигляд за 2-3 роки (якщо ялинка неякісна), відповідно, доведеться раніше замінити ялинку.

Та якщо обрати ялинку із матеріалу, який можна переробити, вона потенційно може виправдати своє існування.

Нагадаємо, де і за скільки можна купити ялинку цього року. Вже відомі ціни на дерева у різних областях.