UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сезонний афективний розлад: як убезпечити себе

Рекомендації дали у ЦГЗ.

Взимку з приходом холодів та скороченням світлового дня деякі люди можуть відчувати підвищену втому та небажання спілкуватись з іншими. Так може проявлятися сезонний афективний розлад (САР). Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, як розпізнати це захворювання та що робити, щоб уникнути САР.

Читайте також: Емоційна рівновага: як діяти при стресі

Що таке САР

У ЦГЗ пояснили, що сезонний афективний розлад — це різновид рекурентного депресивного розладу, який зазвичай виникає восени та взимку, коли кількість природного світла зменшується. Рідко такий стан може проявлятися і навесні чи влітку.

На розвиток САР впливає:

Як розпізнати сезонний афективний розлад

Фахівці зауважили, що симптоми САР зазвичай тривають 4-5 місяців на рік.

Основні прояви сезонного афективного розладу — це сум і дратівливість, втома та млявість, а також:

У ЦГЗ наголосили, що слід розрізняти зимовий САР і «святкову хандру».

«Друга зазвичай пов’язана зі стресами у певні пори року, а депресія при САР виникає через скорочення світлового дня, а не через події чи обставини, пов’язані з календарем», – йдеться у повідомленні.

Читайте також: «Доступні ліки»: як їх отримати пацієнтам з розладами психіки

Чи лікується сезонний афективний розлад

Для лікування САР використовують:

Як допомогти собі при САР

Для цього слід дотримуватися таких рекомендацій:

«Якщо підозрюєте у себе САР, обов’язково зверніться до лікаря, щоб виключити інші можливі захворювання, як-от гіпотиреоз чи вірусні інфекції», – додали у ЦГЗ.

Фахівці наголосили, що якщо симптоми тривають понад два тижні, заважають повсякденному життю та повторюються сезонно, варто звернутися до сімейного лікаря чи психіатра для діагностики САР та розробки плану лікування.

Раніше у Міністерстві охорони здоров'я пояснили, коли треба звертатися до психолога, а у яких ситуаціях слід отримати консультацію у психіатра.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!