UA / RU
Підтримати ZN.ua

Правила безпеки для мешканців ТОТ: яку інформацію треба видалити з телефону

Окупанти ретельно перевірять гаджети українців.

Через військове вторгнення РФ в Україні тривають бойові дії, а ракетні удари ворога пошкоджують житлові будинки та об'єкти критичної інфраструктури. Деякі українці залишилися на тимчасово окупованій території (ТОТ). Російські окупанти практикують незаконні перевірки телефонів та інших гаджетів у мешканців ТОТ. Фахівці Центру національного спротиву розповіли, що треба видалити з телефону задля безпеки вас і ваших близьких.

Яку інформацію треба видалити з телефона мешканцям ТОТ

Для власної безпеки необхідно видалити з чатів обговорення на всі теми, які можуть спровокувати окупантів: обговорення політичних питань, бойових дій, засудження політики Путіна та РФ. Не варто зберігати у телефоні фото військової техніки, руйнувань, скриншоти з новин.

Читайте також: Безкоштовні юридичні консультації: як їх отримати тим, хто перебуває на ТОТ

Також з телефону слід видалити всю інформацію, яка може здаватися підозрілою для окупантів:

Фахівці Центру рекомендують видалити зі смартфона мобільні застосунки, які можуть спровокувати окупантів: наприклад «Є ППО» або месенджер Signal, який окупанти часто шукають в телефонах.

«Якщо ви не маєте змоги остаточно видалити Signal і комунікуєте через нього з силами оборони, завжди майте чітке пояснення чому ви його встановили (краще «ловить» в умовах поганого зв’язку)», – зазначили вони.

Читайте також: Соцвиплати: чи можуть українці на ТОТ отримати пенсію

Не можна зберігати у телефоні контакти військових зі званнями, посадами або псевдо. Краще записати ці контракти реалістичним вигаданими іменем та прізвищем.

Чи треба видаляти історію браузеру

Також необхідно очистити історію браузерів, закладки і чати в месенджерах.

«Але при цьому залиште щось нейтральне, наприклад, сайт із прогнозом погоди, з рекомендаціями фільмів, кухонних страв, статті про рибальство, в’язання, нейтральні переписки з дружиною і родичами. Перегляньте попередньо такі переписки чи не обговорювались з близькими теми які можуть спровокувати ворога», – пояснили фахівці.

У Центрі національного спротиву зазначили, що мешканцям ТОТ краще мати запасний резервний телефон, який можна носити з собою та давати для перевірки під час ймовірних обшуків.

«Однак пам’ятайте, резервний телефон повинен виглядати ніби він основний, з актуальними дзвінками, листуванням, фотографіями», – резюмували фахівці.

Раніше ми писали, що треба робити жителям тимчасово окупованих територій, щоб безпечно користуватися зв’язком.