UA / RU
Підтримати ZN.ua

Незаконна зйомка: яка передбачена відповідальність

На це питання відповів юрист.

В сучасному світі майже всі мають телефони з камерами, тому фото- та відеозйомка стали звичними речами. Але закон накладає певні обмеження, які треба враховувати, щоб не потрапити у халепу.

Читайте також: Воєнний стан: чи може поліція фотографувати документи під час перевірки

Адвокат Олексій Панасенко розповів, яка кримінальна відповідальність передбачена за незаконну зйомку.

Він розповів, що право на здійснення фото- та відеозйомки регламентовано статтею 37 Конституції України. При цьому варто зазначити, що це право – не абсолютне і в деяких ситуаціях може бути обмежене.

Відповідно до норм цивільного законодавства фізичну особу можна відкрито знімати тільки за умови наявності усної чи письмової згоди. Наприклад, фотографувати неповнолітніх можна виключно за згодою батьків. При цьому зйомка в жодному разі не має порушувати права людини на невтручання в її приватне та особисте життя.

Окрім цього, без згоди людини, незаконну фото- та відеозйомку не мають права здійснювати представники правоохоронних органів – СБУ, прокуратура, поліція, ДБР та ін. В більшості випадків така зйомка супроводжується постановою суду, винесеною в межах дійсних слідчих розшукових дій. Поліцією може буде використана інформація, отримана з технічних пристроїв фото- та відеофіксації (за умови, що вона розміщена на видному місці).

Таким чином, українським законодавством заборонено проведення будь-яких прихованих зйомок, пов’язаних з особистим життям, а особливо, коли мова йде про фото- чи відеофіксацію.

При порушенні законодавчо встановлених норм передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність:

Відповідальність за зйомку ЗСУ та військової техніки

Юрист нагадав, що з початку повномасштабної війни були внесені поправки до Кримінального кодексу України. Незаконне фото- та відеозйомку переміщення ЗСУ, а також військової допомоги від іноземних партнерів під час воєнного стану карається відповідними статтями Кримінального кодексу України. Мова йде, передусім, про статтю 114-2.

На сьогодні законодавчо встановлена кримінальна відповідальність за незаконну фото- та відеофіксацію  переміщення ЗСУ:

Для доведення вини за статтею 114-2 в більшості випадків проводиться експертиза для ідентифікації на місцевості наших збройних формувань та їх переміщення.

Нагадаємо, яка відповідальність передбачена за зйомку роботи ППО. Часто українці випадково можуть допомогти ворогу.