UA / RU
Підтримати ZN.ua

Літо у розпалі: що робити при виявленні кліщів на тілі

Рекомендації дали експерти.

Влітку на природі активізуються кліщі, які можуть переносити безліч небезпечних захворювань. Зокрема, і хворобу Лайма. Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, як правильно потрібно видаляти кліща, якщо він вас вкусив.

Які хвороби можуть переносити кліщі

У ЦГЗ наголосили, що небезпечними є іксодові кліщі. Вони можуть переносити збудників таких захворювань, як:

Читайте також: Сезон активності плазунів відкритий: що робити при укусі змії

За словами фахівців, щоби уникнути ризиків ускладнень,  треба правильно видалити кліща з тіла. У ЦГЗ зазначили, що «народні методи» не підходять для цього.

Де можна зустріти кліща

Кліщі можуть бути в лісах, парках, на газоні. Найчастіше вони сидять у траві на висоті 20-60 см і лише зрідка потрапляють на невисокі кущі.

«Варто пам’ятати, що кліщі активізуються навесні з настанням тепла, найбільш активні – у квітні-червні та серпні-жовтні», – йдеться у повідомленні.

Кліщ спочатку чіпляється до одягу. Коли людина перестає активно рухатися, кліщ починає шукати місце, де «присмоктатись» і повільно переміщується знизу вгору. Це може тривати від 30 хв до трьох і більше годин, або навіть кількох днів.

Кліщ може триматися на тілі до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні.

На місці укусу кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах.

Читайте також: Щоб не кусали: як захистити себе та дітей від комарів

Як діяти, якщо виявили кліща на тілі

У ЦГЗ зазначили, що необхідно одразу зверніться до лікаря, якщо є така можливість. У травмпункті допоможуть витягнути кліща і проконсультують щодо подальших дій.

Якщо поруч немає нікого, то витягнути кліща можна самостійно за допомогою «кліщосмика» – спеціального пристрою для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках.

«Притисніть пристрій до шкіри, підсуньте під кліща, акуратно розхитайте кліща з боку в бік (адже хоботок міцно тримається в рані), а тоді повільно викрутіть (крутити можна в будь-який зручний для вас бік)», – пояснили фахівці.

Якщо такого пристрою немає, це можна зробити пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Кліща необхідно витягати поволі – без ривків.

«Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть рештки стерильною голкою. Після видалення кліща рану змастіть антисептиком, а руки вимийте з милом», – йдеться у повідомленні.

Після видалення кліща протягом трьох тижнів потрібно уважно спостерігати за своїм самопочуттям:

Що забороняється робити при видаленні кліща

Не можна при видаленні кліща:

Раніше ми писали, як можна захиститися від укусів кліщів та що для цього потрібно робити.