UA / RU
Підтримати ZN.ua

Літня спека: чому небезпечно залишати дитину в автомобілі

Роз'яснення дали у ЦГЗ.

Влітку у спекотну погоду існує ризик отримання теплового та сонячного ударів. Однією з небезпечних ситуацій, коли це може статися, є залишення дітей в автомобілях. Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, чому не можна залишати дітей у спеку в машині.

Чому небезпечно залишати дитину в авто

У спеку температура в закритому автомобілі, навіть оснащеному кондиціонером,  може піднятися до небезпечного рівня дуже швидко – часом на 20 градусів за Цельсієм за 10 хвилин. Тому навіть короткий час перебування дитини в гарячій автівці може призвести до трагічних наслідків.

Читайте також: Сонячний удар: як розпізнати симптоми

«Випадки дитячої смертності від теплового удару в гарячому автомобілі фіксуються щороку. Причиною більшості інцидентів, понад 50%,  є забудькуватість батьків/опікунів», – йдеться у повідомленні.

У ЦГЗ додали, що 25% дитячих смертей фіксується через недооцінку батьками ризиків. Дехто вважає, що залишити дитину в автомобілі, скажімо, біля торгового центру, на кілька хвилин не є небезпечним.

«Ще близько 25% смертей трапляються у зв’язку з тим, що  дитина отримує доступ до транспортного засобу і потрапляє в пастку. Такі випадки частіше трапляються з дітьми, віком від 2 до 4 років», – пояснили у ЦГЗ.

Чому машини швидко нагріваються

Повітря в салоні автомобіля швидко нагрівається через «парниковий ефект». Потрапляючи  на  панель приладів, кермо або сидіння, сонячне проміння повільно нагріває їх. Потім ці предмети нагрівають повітря всередині автомобіля.

Попри те, що транспортні засоби нагріваються частіше влітку через високу зовнішню температуру, в прохолодні дні температура всередині автомобіля також може піднятися до небезпечного рівня.

Як розпізнати тепловий удар у дитини

Діти більш уразливі до теплового удару, ніж дорослі. Їхня система терморегуляції менш ефективна, і вони швидше перегріваються. Крім того, немовлята й маленькі діти піддаються більшим ризикам, оскільки не вміють розпізнавати симптоми перегріву, не можуть відчинити двері автомобіля, зняти зайвий одяг.

У ЦГЗ пояснили, що тепловий удар може призвести до серйозних медичних наслідків: пошкодження внутрішніх органів, непритомності, а може спричинити навіть смерть.

«Перебування в гарячому автомобілі без належної кількості води може швидко призвести до зневоднення, що ще більше ускладнює ситуацію», – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Важливо знати: перша допомога при зневодненні внаслідок кишкової інфекції

Першими симптомами теплового виснаження є:

Якщо наявний хоча б один з перелічених симптомів, необхідно якнайшвидше вивести дитину з розпеченого автомобіля і надати першу допомогу – насамперед дати випити води маленькими ковтками. 

Тепловий удар є найсерйознішою стадією теплового захворювання.

«Його симптомами є: температура тіла вище 40⁰C, прискорене, поверхневе дихання, повна або часткова втрата свідомості, знижена розумова здатність, марення, судоми, смерть. За наведених симптомів варто негайно звернутися до лікарів», – пояснили у ЦГЗ.

Першою допомогою при тепловому ударі може  бути: переміщення дитини в тінь, забезпечення припливу свіжого повітря, прохолодне пиття маленькими ковтками, прохолодні компреси на чоло і потилицю.

Як уникнути трагедії

У ЦГЗ закликали дотримуватися таких рекомендацій:

Раніше ми писали, як допомогти домашнім тваринам пережити спеку.