Війна, яку розпочала Росія, суттєво вплинула на матеріальне становище українців. Шукаючи більш доступні препарати, вони можуть помилково купити підроблені ліки. За даними Всесвітньої організації здоров’я (ВООЗ), кожен десятий лікарський засіб у країнах із низьким та середнім рівнем доходу, серед яких і Україна, – підроблений або неякісний, пише «Українська правда».
Шахраї підробляють абсолютно все: від звичайних знеболюючих до дорогих препаратів. Але найчастіше – це дефіцитні або дороговартісні ліки від тяжких хвороб, вживання яких може призвести до тяжких наслідків для здоров’я й навіть смерті.
За класифікацією ВООЗ, підробкою можуть бути:
- препарати, у яких немає активної речовини;
- препарати, у яких наявні всі речовини, але невідомо, за яких умов і технологій їх було отримано;
- препарати, у яких дорожчу речовину замінено на аналогічну, але меншої вартості.
Неякісні ліки поділено на категорії:
- виготовлені на сертифікованих фармацевтичних підприємствах, але із порушенням технологій;
- перепаковані ліки, термін зберігання яких минув;
- препарати, вміст та упаковку яких умисно фальсифікували у підпільних цехах.
Останні дві групи медичних препаратів становлять найбільшу загрозу для здоров’я людини.
Як розпізнати підробку
Цілісність та зовнішній вигляд упаковки
Уважно роздивіться упаковку: вона має бути цілою, поліграфія на упаковці та інструкції має бути чіткою, без недоліків. Також перевірте зовнішній вигляд самих пігулок: не повинно бути тріщин чи видозміненого кольору, незвичного запаху.
Маркування
Звірте маркування на блістері або ампулах з інформацією на коробці та в інструкції. Мають співпадати: назва лікарського засобу, назва та адреса його виробника, реєстраційний номер, номер серії, доза діючої речовини в кожній одиниці та їх кількість в упаковці, термін придатності, умови зберігання.
Наявність державної реєстрації препарату
Перевірте, чи є препарат у Держреєстрі лікарських засобів за цим посиланням. Для перевірки ліків також можна скористатися мобільним додатком "Ліки Контроль".
Сертифікат якості препарату
Якщо у вас виникли сумніви, запитайте в аптеці про наявність сертифіката якості лікарського засобу. Звірте маркування на придбаній упаковці із даними сертифікату. Також радимо зберігати чек, поки повністю не використаєте ліки.
Ліцензія аптечного закладу
Перевірте, чи є ліцензія в куточку споживача. Зверніть увагу, чи збігається назва та адреса. Радимо купувати медичні товари не на просторах Інтернету, в Telegram-каналах, Viber-чатах чи у незнайомців, а лише у перевірених мережевих аптеках, які давно працюють на ринку України або робити замовлення на легальних сайтах.
Нагадаємо, починаючи з 1 липня лікарські засоби, які входять до програми «Доступні ліки», будуть відпускатися в аптеках лише за електронним рецептом. Таку норму щодо відпуску ліків за електронним рецептом застосовуватимуть на всій території України, винятком є прифронтові території.