UA / RU
Підтримати ZN.ua

Йде полювання на «кротів», йде полювання!

Вибори-2004 запам’ятаються не лише грандіозними змінами в громадянському суспільстві, а й, судячи з усього, не менш гучними судовими процесами...

Автор: Юрій Бутусов

Вибори-2004 запам’ятаються не лише грандіозними змінами в громадянському суспільстві, а й, судячи з усього, не менш гучними судовими процесами. Історія про незаконне проникнення в автоматизовану систему «Вибори» українського Центрвиборчкому набула всіх атрибутів касового політичного блокбастера. Підозрювані — високопоставлені посадовці; докази — їхні власні відверті розмови; авторитетні свідки, у тому числі, працівники правоохоронних органів, готові виступити в судовому процесі. Цього тижня Служба безпеки України відкрила кримінальну справу за фактом фальсифікацій у ЦВК, і серйозність слідства підтверджують аудіозаписи, допити десятків свідків, а також перші сенсаційні відкриття.

Про вагомі докази в цій справі «ДТ» уже писало: у розпорядженні штабу Віктора Ющенка виявилася ціла колекція аудіозаписів дуже високої якості, на яких нібито зафіксовано розмови керівників виборчого штабу Віктора Януковича, адміністрації президента України, Центральної виборчої комісії, а також компанії «Укртелеком». Голоси, котрі на слух не відрізнити від оригіналу, обговорюють технологію незаконного проникнення в систему «Вибори» й інші заходи для «поліпшення» електоральних показників кандидата від влади.

Депутат «Нашої України» Олег Рибачук, котрий оприлюднив вражаючі й викривальні записи, упевнений, що суд підтвердить достовірність аудіоматеріалів.

Тим більше що до числа свідків можуть увійти й працівники правоохоронних органів, про що говорить Рибачук. Деякі гадані фігуранти записів спростовують свою участь у розмовах, але більшість відмовляється від офіційних коментарів. Дехто в особистій розмові з «ДТ» визнає автентичність записів, але при цьому стверджує, що подібні матеріали суд ніколи не зможе використати як докази, оскільки їх було отримано незаконним шляхом. Однак, за версією «ДТ», прослуховування штабу Януковича могла організувати група працівників оперативно-технічного управління Служби безпеки України. І свідком обвинувачення на судовому процесі може виступити офіцер СБУ і довести законність збирання цих відомостей, а також їхню автентичність. Крім того, фактологічну достовірність деяких епізодів записів уже зараз готові підтвердити багато свідків.

Опозиція неодноразово заявляла про наявність певного «транзитного серверу», на який результати голосування з територіальних комісій надходили раніше, ніж у сам Центрвиборчком. Це нібито давало можливість управління динамікою підрахунку голосів. Як відомо, в обох турах президентських виборів із самісінького початку підрахунку голосів лідирував Янукович, і тільки через якийсь час «аутсайдер» Ющенко підтягувався до «лідера».

Якби один із виборчих штабів мав можливість маніпулювати надходженнями даних у ЦВК, орієнтуючись на явку виборців і надходження протоколів, це дозволило б йому впливати на результати виборів. Для реалізації такої технології потрібен контроль над виборчими комісіями і місцевою владою по всій країні. По-перше, дані щодо явки дозволяють у ході голосування впливати на її зниження чи збільшення в «потрібних» регіонах. Яким чином — відповідь також міститься в аудіозаписах. Через масове вкидання підроблених бюлетенів («печива»), через підробку протоколів виборчих комісій, через псування бюлетенів, через організацію «каруселі» із відкріпними талонами.

Як підтвердила на засіданні Верховного суду розробник системи «Вибори», один із ключових свідків у справі, Галина Мандрусова, інформація з виборчих дільниць надходила за алгоритмом, який підтверджує втручання ззовні. Цей факт підтверджений показаннями працівників управління інформатизації ЦВК, а також наявністю слідів злому ряду комп’ютерних програм. Замість постійного надходження даних, протоколи приходили із затримкою в дві-три години після висилання, разовими великими порціями. Надходженням даних у ЦВК хтось явно управляв ззовні.

Нині можна впевнено сказати — ніякого «транзитного серверу» справді не існує. Якісь зловмисники одержали паролі доступу до транспортного серверу і транзитної бази даних ЦВК, таємно організувавши віддалений доступ до мережі. Це були справжні «кроти» — згідно з жаргоном спецслужб, заслані агенти, яким допомагали співробітники ЦВК. Транзитна база є джерелом нагромадження електронних версій протоколів із кожного округу. Дані звідти автоматично надходили на центральний сервер ЦВК, перевірялися, узагальнювалися і, за ідеєю, оперативно розміщувалися в он-лайні. Дані центрального серверу містилися в особливо захищеній локальній мережі, і її зламати не вдалося. Ось тільки порядок одержання протоколів із транспортного серверу ЦВК не контролював. Свідченням його зламу є повне знищення невідомими транзитної бази ЦВК, яка не дозволяє вичислити за логами адреси віддаленого доступу.

Однак, за непідтвердженими офіційно даними, одержаними «ДТ», виявлено інші матеріальні свідчення несанкціонованого доступу. Щоб увійти в транзитну базу, необхідно було створити виділений канал зв’язку. Несанкціонований. Ми не можемо нині сказати, чим саме є докази, які має спецслужба. Просто хочемо зазначити вкрай резонансний нюанс: слідство вивчає канали комунікацій, зокрема опто-волоконні канали, між Центрвиборчкомом і кінотеатром «Зоряний» на Печерську, де розміщений один із виборчих штабів Януковича.

Як свідки у справі про проникнення в базу даних фігурують люди, чиї голоси схожі на голоси, що ведуть скандальні розмови на дисках Рибачука. На думку Миколи Катеринчука, керівника юридичного департаменту штабу Віктора Ющенка, якщо суд визначить винних у зламі мережі Центрвиборчкому, винні можуть одержати від восьми до п’ятнадцяти років позбавлення волі за грубе порушення виборчого законодавства.

Слідство виявляє величезний інтерес насамперед до особи екс-глави ЦВК Сергія Ківалова та його дій під час виборчої кампанії. У «блек-ліст» входять також Віктор Медведчук — глава адміністрації Президента Леоніда Кучми; Глава спостережної ради «Укртелекому» Сергій Льовочкін, перший помічник Президента, виходець із донецького політичного угруповання; Сергій Клюєв — молодший брат і довірена особа Андрія Клюєва, все ще віце-прем’єр-міністра України, глави основного виборчого штабу Віктора Януковича; Олег Царьов, народний депутат, довірена особа А.Клюєва; Юрій Левенець, один із головних політтехнологів Януковича під час першого та другого туру виборів. А також відомі спеціалісти в галузі ІТ-технологій: Георгій Дзекон, глава правління компанії «Укртелеком», Євген Зимін і Сергій Катков, один зі співробітників «Софт-троніка». Дзекон, Зимін і Катков тривалий час працювали разом на ІТ-ринку. Ця команда розкрутила фірму «Софт-тронік», що стала одним із найбільших системних інтеграторів в Україні. Серед її клієнтів — багато найбільших банків, корпорацій і державних установ. «Софт-тронік» володіє опто-волоконною транспортною мережею загального призначення. Репутація й авторитет компанії настільки високі, що ще кілька років тому її купив відомий австрійський холдинг. Георгій Дзекон був свого часу директором «Софт-троніка», Євген Зимін — директором фірми «Пріоком», яка безпосередньо причетна до «Софт-троніка». А Сергій Катков працював керівником сервісного центру «Софт-троніка». Напередодні першого туру виборів Катков став начальником управління інформатизації ЦВК. Проект системної інтеграції для ЦВК розробляли компанії «Атлас» і «Проком». Керувала проектом Г.Мандрусова. Ось що відповіла Галина Петрівна в інтерв’ю «ДТ» на низку запитань, яких Верховний суд ще не ставив: «Катков цікавився всією структурою проекту, але з першого дня його особливо цікавила система передачі інформації. Всі свої розпитування про транспортування даних він супроводжував рефреном: «Я хочу все зрозуміти, щоб використати власні знання і знання своїх колег для забезпечення максимальної безпеки системи». Катков приводив сюди своїх знайомих, які не були співробітниками управління, і казав, що вони також допоможуть підсилити безпеку. Всі коди доступу до ресурсів системи перед першим туром було передано Каткову як адміністратору замовника. Гадаю, саме Катков у першому турі видав комусь наші коди. Хто видав у другому? Впевнена, ми про це дізнаємося дуже скоро. Коди доступу були в сейфі Ківалова».

Щоб прокоментувати ситуацію, ми направили офіційний запит до «Укртелекому». Відповіді не було. В офісі «Софт-троніка» повідомили, що пан Зимін у відрядженні й зв’язатися з ним немає можливості, а про пана Каткова навіть не знають, хто це такий. Знайти пана Каткова вдалося, як кажуть, лише компетентним органам, а от «ДТ» таких можливостей не має. Річ у тім, що Сергій Катков ховається навіть від своїх недавніх підлеглих. Після першого туру він в управлінні інформатизації ЦВК не з’являвся жодного разу. Хоча не забув зайти в бухгалтерію — за зарплатою… І навіщо йому ці крихти?

Та тепер звернемося до речей серйозних — до записів. Галина Мандрусова допомогла нам відновити картину днів голосування, і пояснити технічні запитання. Вона переконана, що записи мають реальне підгрунтя, оскільки багато в чому збігаються з подіями тих днів.

Ми не можемо навести весь обсяг записів у статті. Наведемо головне, що належить до системи проникнення до комп’ютерної бази в другому турі виборів.

20.11.04, о 23.03 невідомий, якого звуть Євген, розмовляє з невідомим по імені Юрій:

Є: У нас минус.

Ю: Минус во всех смыслах или как?

Є: Нет. Но в самом главном — минус. Полный саботаж, я уже сказал нашему общему товарищу (ймовірно, глава штаба. — «ДТ»). У нас время очень сжато, нам надо завтра начинать часов в 10—11, чтобы мы успели часам к пяти, но там полный саботаж.

Ю: А с чьей стороны? Со стороны главного?

Є: Я думаю, да. И со стороны «конторы» (йдеться про СБУ, яке здійснювало контроль за роботою ЦВК. — «ДТ»).

Ю: Понял. А ваших людей вы?..

Є: Но особо бессмысленно. Они там поменяли все конфигурации и… не дали, поэтому мы физически все что надо мы сделали, но больше не смогли. Поэтому у нас сейчас… Если таким образом, как сейчас, будут с нами сотрудничать, то всю нашу тему можно похоронить… (після першого туру, коли стало очевидно, що коди доступу хтось украв, фахівці ЦВК змінили конфігурацію програми захисту. — «ДТ»).

Другого дня, 21.11.04. о 00.27 наступна розмова:

Ю: Тут какая-то противоречивая информация. Сергей говорит, что там взяли разные всякие коробки, а коробки никто не брал.

Є: Нет. Я сам только что не понял, потому что мне сказали, что коробки, а они не могли найти пароль. Я только что со своими ребятами говорил, они там сидят, работают, они мне сказали, что он именно вынес не коробку, а вдруг они случайно пароли нашли все.

Ю: Все нормально?

Є: Да. Все сошлось.

На думку Г.Мандрусової, йдеться про налагодження окремого каналу зв’язку від серверу ЦВК у якесь інше місце. У матеріалах слідства, як свідчать компетентні джерела, досліджується поведінка групи невідомих осіб, які у ніч із 20 на 21 листопада з’явилися в технічних приміщеннях управління інформатизації ЦВК. Хто ці люди, хто зміг провести їх крізь три кордони охорони у свята святих ЦВК — думаємо, недовго залишиться таємницею. Якщо вважати, що записи мають відношення до цієї справи, то очевидно, що невідомі потрудилися тієї ночі успішно. На користь замовників.

21.11.04, 08.55

Є: Судя по всему, ночь мучались не зря.

Ю: Все я понял.

Є: Я не могу сказать еще, тут я просто еще всякие программистские штучки проверяю. Но зато мы имеем контроль сетевой. И я сейчас программистские, то есть я не могу сказать 100%, но уже близко, и, судя по всему, все будет нормально где-то через…

Ю: Женечка, вы меня тогда дернете, скажете. Нам же надо встретиться, я так понимаю…

На думку Г.Мандрусової, вночі з 20-го на 21-е невідомі підключилися до мережі ЦВК. 21.11.04 об 10.41 зафіксовано розмову Юрія з невідомим Віктором, ду-у-же впливовою людиною.

Ю: С праздником демократии, Виктор Владимирович!

Виктор (В): Тебя так же, Юра. Там этот друг, у которого мы вчера вечером были, говорит, что у него вообще ничего не поступает.

Ю: А ему сейчас и не может ничего поступать, сейчас ребята там заканчивают, там все сейчас будет, осталось минут 15—20.

В: А он говорит, что что-то не работает.

Ю: Нет, все нормально. Сейчас же и не может ничего, там же у него вообще информации никакой нет. Я держу на контроле.

В: Спасибо.

Галина Мандрусова: «Приблизно об 11 годині ми мали отримати перші дані по нашій системі щодо результатів явки виборців. На початку одинадцятого ми перевірили стан роботи системи — на наш жах вона не працювала! Тобто всі тестування раніше показували повну готовність, а на той момент — повний збій, і без будь-якої видимої причини. Я з групою колег кинулася до начальника управління Олександра Скопи (якого призначили напередодні), щоб поставити до відома Ківалова! Відразу стало очевидно, що щось затримує передачу даних, як і в першому турі, хоча коди доступу й конфігурація були змінені! Що робити — невідомо, хоча ми розуміли — це не наша помилка. Пішли дзвінки, Ківалова поставили до відома. І раптом, приблизно об 11.00, транспортний сервер запрацював без будь-якої участі з нашого боку. Так само раптово, як і виключився! Коли пішов потік інформації, ми зрозуміли: щось блокує передачу даних. І ми відкрито поставили це питання перед керівництвом».

Надто велика увага працівників ЦВК дуже не сподобалася невідомим. О 13.30 Юрій знову розмовляє з Євгеном.

Ю: А эти шакалы должны устройство какое-то туда воткнуть или нет? Для того, чтобы это переделывать?

Є: А что значит переделывать?

Ю: Имеется в виду, если они захотят влезть и на экране изменить результат.

Є: Нет, я говорю, не знаю, как у них устроено, как они на экран выводят. Я бы больше уделил внимания не им, а уделил бы той машинке, куда мы отдаем (йдеться про те, що невідомі вирішують, які дані з транспортного серверу передавати в «машинку» — центральну базу даних ЦВК, а які — ні. — «ДТ»), где эта женщина заправляет всем.

Ю: Ну, она-то в штате у Кивалова, так я понимаю?

Е: Нет, она в этой компании А. Просто она ж, как бы в другой компании, их компания А купила недавно совсем. (За словами Г.Мандрусової, йдеться про те, що вона була відповідальною за роботу центральної бази ЦВК і за виведення на екран даних голосування. У роботі цього блоку ніяких аномалій у ході виборів зафіксовано не було. Г.Мандрусова очолює компанію «Проком», яка є структурним підрозділом компанії «Атлас» — головного системного інтегратора ЦВК. — «ДТ»).

Ю: Я понял. Как ее фамилия?

Є: МАНДРУСОВА…

Ю: А все, все! (Галина Петрівна підозрює, хто є цим поки що не всім відомим Юрієм. — «ДТ»).

Є: Просто ситуация такова, что она является последним источником информации на экран и дальше. В принципе, могут и те ребята, но тут тоже есть как бы объект внимания. На самом деле, вот это больше всего, как бы все время волновался, что мы с вами что-то делаем. (…) Я думаю, просто надо как бы организационными мерами сказать просто, чтобы ничего, чтобы не было там вопросов.

Ю: Я понял.

Проте організаційними заходами впливати на Галину Мандрусову не вдалося, і занепокоєння невідомих виявилося цілком обгрунтованим. Галина Петрівна і ряд співробітників управління інформатизації не стали робити секрет із того, що робота системи «Вибори» блокується. І вже тоді представники опозиції в Центрвиборчкомі заявили про свої підозри, що робота автоматизованої системи піддається сторонньому впливу. Докази зламування фахівці ЦВК виявили швидко. І аудіозаписи стали тієї частиною загальної картини, яка може пояснити причини й технологію незаконного проникнення в систему «Вибори». Слідство триває повним ходом, і за даними джерела «ДТ» у правоохоронних органах, до незаконної операції залучалася надто велика кількість осіб, щоб ця таємниця залишилася нерозкритою. Хочеться сподіватися, що українське правосуддя зуміє виявити «кротів» у Центрвиборчкомі.