UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Приходи к нам, тетя кошка, нашу детку покачать»

Журналісти, яких привезли до Лівадії за кілька годин до початку бізнес-форуму, ниділись у нервовому чеканні...

Автор: Валентина Самар

Журналісти, яких привезли до Лівадії за кілька годин до початку бізнес-форуму, ниділись у нервовому чеканні. Один за одним російські та українські колеги роздратовано кричали в мобільники своїм редакторам: «Ні, підходу не буде. Які коментарі? Ніхто не хоче говорити!» Але редактори були невблаганні: їх цікавила суперновина дня — коригування Воєнної доктрини України. «Вчора Київ зробив черговий реверанс у бік Москви, — походжаючи двориком палацу, диктував по телефону в номер кореспондент «Независимой газеты». — Як виявилося, указ було підписано ще 6 липня, але обнародувано не було. Дороге яєчко до Христова дня…»

Тим часом росіяни ділилися новиною про те, що ВВП добирається до Криму не літаком, а морем, і одержаними установками: якнайбільше знімати В.Януковича поряд із В.Путіним. Проте потрібної картинки не вийшло. Згідно з оголошеним розпорядком український прем’єр під’їжджав до палацу першим, за ним — Президент Л.Кучма, і разом вони мали зустріти В.Путіна. Насправді Леонід Данилович і Володимир Володимирович приїхали одним автомобілем, затримавшись майже на годину, і, не зупиняючись перед камерами, разом увійшли до палацу. Віктор Федорович ішов на кілька кроків позаду, й люди необізнані могли легко переплутати його з президентським охоронцем. Запланованої півгодинної «двосторонки» президентів перед початком форуму в палаці не було — напевно, вистачило розмови в автомобілі. Керівники двох держав сіли на чолі столу, а зліва і справа розмістилися люди, яких в обох країнах прийнято називати олігархами. Особовий склад московської команди засвідчив, що інтерес в Україні мають суперваговики російського бізнесу, а до складу української делегації увійшли переважно люди, бізнес яких прямо або побічно від них і держави російської залежить. Третина з присутніх на форумі представників української бізнес-еліти (В.Пінчук, Г.Скудар, Г.Суркіс, М.Янковський, О.Ярославський) підробляють народними депутатами. На іншому ж боці столу сиділи люди, котрі впливають на політику, а не є присутніми в ній. Виняток становив нібито екс-глава НРБ Олександр Лебедєв, який після обрання в Думу став правою рукою спікера Гризлова.

Форум нагадував виробничу нараду, причому роль гендиректора належала В.Путіну. На відміну від українського Президента він дозволяв собі переривати бізнесменів, ставив їм запитання і коментував, не дуже стримуючи емоції. У вступній промові президент РФ відзначив підйом української економіки, заслугу в якому адресував керівництву країни й особисто Л.Кучмі та В.Януковичу. На цьому приємне для українського прем’єра закінчилося. Леонід Кучма, котрий вів зустріч, якось забув надати слово Віктору Януковичу, запропонувавши бізнесменам перейти до «вільного обміну думками» та запросивши добровольців. Після незручної паузи заговорив Віктор Федорович. Після його слів «оскільки я тут один (себто — без Фрадкова. — Авт.), то від імені двох урядів хочу подякувати президентам…» Володимир Путін раптом вирішив попити чаю. Український прем’єр говорив без папірця, а Володимир Володимирович пив розміреними ковтками. І коли В. Янукович промовив: «У нас є болюче питання, я б хотів, щоб ми сьогодні розглянули постачання ПММ, нафти та газу», чаю було ще багато. Прем’єр говорив плутано: «Це питання є одним із ключових питань у взаємовідносинах наших країн... тому в числі цих питань, хочу наголосити, є питання...» Завершив свій виступ В. Янукович побажанням форуму гарного продовження. Л. Кучма подякував. В. Путін промовчав — він пив чай.

Знову виникла пауза, яку український Президент спробував розрядити: «Невже так спекотно, що всіх розморило?» — і надав слово директорові Південмашу Юрію Алексєєву. Путін нарешті відставив чашку й повідомив про дещо нове в тактиці побудови ЄЕП: «До кінця року буде зверстано весь пакет приблизно з 62 угод між чотирма державами, на основі яких надалі формуватиметься ЄЕП. Але гадаю, що ми з Президентом і урядом України ще раніше вийдемо на серйозні рішення у двосторонньому плані, й вони стануть основою побудови ЄЕП». Ю.Алексєєв про всяк випадок вирішив простимулювати президентів: «Якщо ви це зробите, ракетники поставлять вам два погруддя на заводі!»

Глава правління «Газпрому» О.Міллер порадував українського Президента новиною, що документи з постачання газу в Україну на десять і більше років можуть бути підписані вже на цьому тижні. Л. Кучма відразу суворо запитав главу НАК «Нафтогаз України»: «А як там справи з газовим консорціумом?» З консорціумом усе було гаразд. І Одеса—Броди вже з першого числа запрацює у реверсному напрямку — дякуючи російській стороні. Однак потім Юрій Бойко сказав те, на що так і не зважився прем’єр, — без натяків заявив про спекулятивні ціни на російську нафту. «Два місяці тому ми зіткнулися із фактом, що ціни на російську нафту на десять відсотків перевищують світові. Незважаючи на ваші домовленості, — звертався Ю.Бойко до президентів, — ситуація не змінилася. Прошу дати доручення... » Володимир Путін відреагував миттєво: партнери Росії повинні знати, що у разі підвищення світових цін нафта в Росії дорожчає автоматично. Погодившись із главою «Нафтогазу», що все, що поза межами світової ціни, — це спекуляція, президент РФ пообіцяв доручити урядові поглянути на проблему зі своєї сторони, а українському прем’єрові дав урок: «Український уряд і присутній тут прем’єр-міністр повинні це знати й оперативно реагувати за допомогою наявних в уряду інструментів. І звертаю вашу увагу на те, — після паузи продовжив В.Путін, — що російські компанії, які працюють в Україні, згідно з українським законодавством — українські юридичні особи. У нас у Росії теж часто виникають схожі проблеми, однак під час діалогу ми знаходимо рішення, які влаштовують і уряд, і наших енергетиків».

«Володимире Володимировичу, у вас із ними діалог виходить краще, ніж у нас», — подав репліку український президент. «Особливо у випадку з Ходорковським», — засміялися російські журналісти. Кримські не сміялися — Феодосійський морський порт, головним клієнтом якого є ЮКОС, не одержав жодної заявки на перевалку нафти в серпні.

Після прочухана, влаштованого українському прем’єру, бажаючих говорити про гострі проблеми взаємовідносин більше не виявилося. Хоча було кому. Ми так і не почули начальника трубопрокатного цеху. Але ж напередодні українські виробники труб били на сполох, нібито через антидемпінгові розслідування на Україну чиниться грубий тиск. Так, їх схиляють до невигідних для України умов нової угоди про постачання труб до Росії. Але обмеження інтересів українських промисловців і насамперед члена президентської сім’ї В.Пінчука, чиї підприємства виготовляють ті самі труби, росіян не збентежило. Щоправда, вони нічого не сказали про приватизацію «Криворіжсталі», до якої їх не допустили специфічні умови конкурсу. Глава АФК «Система» Володимир Євтушенков, котрий розповів про успіхи компанії в Україні (UMC «за два роки стала мобільним зв’язком номер один за кількістю абонентів, із високою капіталізацією і оборотом»), на запитання В.Путіна про сприятливість інвестиційного клімату відповів: «Є, звісно, певні натягнутості… Але, гадаю, мудрість і воля не допустять, аби ми зруйнували наш бізнес». І як не намагався В.Путін допомогти В.Євтушенкову знайти рішення проблем — «тут і президент, і прем’єр-міністр», — бізнесмен так і не зізнався своєму президентові, що Генпрокуратура України має намір повернути країні UMC, а до конкурсу з продажу «Укртелекому» Туманов і Льовочкін Євтушенкова на гарматний постріл не хочуть підпускати.

«Тобто в цілому обстановка як?» — намагався з’ясувати В.Путін. «Обстановка робоча, але не без складнощів», — промовив під тихий смішок олігархів В.Євтушенков.

Після такого стоїцизму про проблеми стали говорити якось загально, лаяли за бюрократизм якихось безіменних і навіть місцевих чиновників. Зате в росіян з’явилося багацько ідей. Олег Дерипаска, голова ради директорів «Базового елемента» й «Русала», потішив нечужих йому — завдяки Миколаївському глиноземному — українців привабливою перспективою: «І питання трудових ресурсів. У Сибіру вони дуже потрібні. Особливо за Байкалом. І нині набагато ефективніше везти людей із України, ніж залучати з європейської частини Росії».

Президент «Внешторгбанка» Андрій Костін повідомив, що на початку жовтня розпочне роботу «Внешторгбанк-Украина», у планах — можливе об’єднання і злиття з українськими банками та значні інвестпроекти, включаючи об’єкти приватизації.

За словами заступника глави думського комітету у справах СНД Олександра Лебедєва, російська сторона, вивчивши досвід злиття національних авіаперевізників Франції і Голландії, проробляє подібний проект і з Україною. «У нас така пропозиція підготовлена. Попередні переговори між потенційними учасниками ринку авіаперевезень України та Росії проведено», — сказав О. Лебедєв (чи не про сацюківсько-марчуківські «середземноморські» авіалінії йдеться?). Оскільки інші українські авіаперевізники про цей суперпроект нічого не чули, на переговори їх не запрошували. Наступного дня авіакомпанія «АероСвіт» заявила через агентство «Інтерфакс-Україна», що аналогічне європейському злиття авіаперевізників практично неможливе через украй різні умови. Представник авіакомпанії нагадав, що авіалайнери «АероСвіту» вже третій місяць змушені літати на Пекін, огинаючи територію Росії.

Принагідно екс-керівник НРБ, який вигідно купив у Алушті пансіонат «Море», поскаржився на те, що місцева влада незговірлива, тож інвестори вкладають гроші крапково. Л. Кучма погодився, що влада використовує Крим лише відсотків на десять і запросив росіян узяти участь у освоєнні «нашої Венеції» — Балаклавської бухти (рішення про її демілітаризацію приймалося «у пакеті» з відставкою командуючого ВМСУ). Відгукнувся А.Костін: «Ну, ми всю не візьмемо, але частина, яку нам пропонують, становить для нас інтерес».

В обговоренні від української сторони брали участь переважно директори відомих підприємств. Деякі, здавалося, сприйняли те, що відбувалося, як чергову кампанію «наздогнати і перегнати Америку та Європу» і пропонували конкурентам проекти корпорацій і холдингів. З усіх українських олігархів честь виступити надали чомусь лише Григорію Суркісу. І він оскандалився. Президент «Динамо» (Київ) зробив президентові Росії ділову пропозицію: подати спільну заявку на тендер на право проведення чемпіонату Європи 2012 року. Однак раніше Григорій Михайлович запропонував те ж саме й Польщі. Відповідь звідти іще не надійшла, повідомив Суркіс Путіну, але у них там урядова нестабільність і якщо Польща відмовиться…

«Григорію Михайловичу, дякую за пропозицію, — посміхаючись, сказав В.Путін. — Я дружу з президентом Квасьнєвським, і ми дуже любимо Польщу. Але Росія, — змінив тон російський президент, — ніколи не буде на підхваті ні у Польщі, ні у будь-якої іншої держави. Ви що таке кажете? Якщо Польща не виконає, нехай Росія зробить?!»

Заспокоївшись, Путін зробив зустрічну пропозицію — об’єднати чемпіонати з футболу. Мовляв, до чемпіонату Європи ні ви, ні ми ще не готові. А «Динамо» (Київ) у Росії дуже люблять. Президент України, певне, щоб покарати Суркіса за ляпсус, указав на Рината Ахметова й попросив Путіна сказати, що в Москві люблять і донецький «Шахтар». «Звичайно, звичайно», — великодушно мовив російський президент.

Але найбільше враження справив усе-таки не Г.Суркіс, відфутболений В.Путіним, і не кандидат від влади В.Янукович, який після свого виступу не вимовив жодного слова й заради рейтингу якого, як багато хто підозрював, і було організовано форум олігархів за участю російського Президента. Володимир Володимирович перестав говорити як гендиректор і виявив професійну пильність. Підхопивши думку Л.Кучми про необхідність підвищувати конкурентоспроможність спільними зусиллями, В.Путін заговорив про підступи Заходу: «Об’єднуючись, ми підвищуємо нашу конкурентоспроможність. Це усвідомлюємо не лише ми, а й серйозні люди, наші партнери за кордоном. Їхня агентура і всередині наших країн, і поза ними всіляко намагається скомпрометувати інтеграцію України й Росії, агентура наших західних партнерів усіляко намагається завдати шкоди нашому прямуванню назустріч одне одному, бізнесу та суспільству», — із притиском вимовив російський президент. Присутні здійняли на оратора очі. Це були очі Плейшнера...

Після форуму В. Путін відправився обговорювати воєнні питання з президентом Узбекистану Ісламом Каримовим, який відпочиває на своїй дачі у Криму. А учасники форуму по дорозі до сімферопольського аеропорту з інтересом роздивлялися довгі черги на АЗС. З продажу зник бензин дешевих марок. Либонь підступи якоїсь агентури.

...Вже з Кремля В. Путін послав досить зрозумілий сигнал за підсумками ялтинського форуму. «Як зазначив В.Путін, — передає Інтерфакс, — українські колеги націлені на те, щоб реалізовувати всі плани в межах створення Єдиного економічного простору, і просили не забувати про ідею вільної економічної зони». «Я знаю, що уряд Росії це також підтримує. Звісно, Україна зацікавлена у прийнятті нами рішення про непрямі податки у країні призначення. Ми з вами прийняли принципове рішення про те, що пророблятимемо це питання в контексті створення ЄЕП», — сказав В.Путін.