Президент України Леонід Кучма заявляє, що його дивує заява опозиції про неконституційність указу, який передбачає запровадження інституту держсекретарів.
«Мене дивує таке легкодумство в заявах опозиції. Хочу підкреслити, що ці заяви роблять реформатори, які орієнтуються на західну модель. Невже вони такі непоінформовані і не розуміють, що це елемент західної моделі. Де ви бачили, у яких країнах заступників міністра?» — зазначив Л.Кучма в інтерв’ю журналістам в четвер у Мінську.
За словами Президента, «уряд приходить і йде геть, а стабільність залишається».
Л.Кучма вважає, що державний апарат має служити країні. Для цього, за його словами, в Європі й існує спеціальний закон, відповідно до якого, апарат уряду не можна змінити, «хоч би хто приходив».
«Не хочу наводити приклад, коли приходить міністр і змінює всіх від А до Я, у тому числі й в області, і ставить багатьох не за принципом професіоналізму, а за партійними інтересами», — наголосив Л.Кучма.
Він підкреслив, що хоче «припинити кадрову чехарду, бо скоро не буде кому приймати управлінські рішення в міністерствах, відомствах, у тому числі і в Кабінеті міністрів».
При цьому він наголосив, що в попередньому уряді рішення приймала «не та «команда професіоналів», а кілька наближених до верхів людей, які формували погляди і відповідні урядові рішення». «На цьому потрібно поставити хрест», — підкреслив Президент, додавши, що «цим гратися не можна».
Говорячи про опозицію, Л.Кучма зазначив, що його тішить той факт, що вона звертатиметься до Конституційного суду, а не як «раніше — за кордон і там скаржилися». «Тішить, що звикають, що є Україна, є відповідні органи», — сказав Президент.
У вівторок було оприлюднено указ Президента, яким запроваджуються посади державного секретаря Кабінету міністрів і державних секретарів міністерств, яких призначатимуть на термін повноважень Президента України — 5 років. Відставка уряду жодним чином не позначиться на держсекретарях. Держсекретарі можуть бути звільнені лише у разі невиконання своїх повноважень, за станом здоров’я, за наявності обвинувального висновку суду та в інших передбачених законами про державну службу випадках. Ліквідується інститут першого заступника й заступників міністрів. До обов’язків держсекретарів входить організаційне, правове, експертно-аналітичне, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабміну та міністерств. Прем’єр, перший віце-прем’єр, віце-прем’єри та міністри є політичними фігурами і не підпадають під чинність закону про держслужбу. Вони забезпечують організаційне і політичне керівництво. Решта повноважень, за його словами, передаються державним секретарям.
Запровадження інституту держсекретарів викликало критику з боку опозиції. Як заявив лідер партії «Реформи і порядок» Віктор Пинзеник, розглядається можливість звернення з приводу указу до Конституційного суду країни.