UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт: Стратегія розвитку ОПК може стати мильною бульбашкою

Стратегія розвитку оборонно-промислового комплексу України, проект якої був схвалений урядом у к...

Стратегія розвитку оборонно-промислового комплексу України, проект якої був схвалений урядом у квітні, не призведе до революції в галузі і може стати черговою мильною бульбашкою, вважає експерт Центру дослідження армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак.

Він розкритикував передбачене документом створення в Україні замкнутих циклів виробництва озброєнь.

«Для замикання циклу тільки щодо однієї окремо взятої номенклатури боєприпасів довелося б вводити в дію від 3–4 до 8–10 нових виробничих ліній, — пояснив експерт. — Якщо такий стан справ з боєприпасами, то чи варто розмірковувати на тему замкнутих циклів у більш ємних галузях?»

Натомість, за його словами, Україні слід об’єднувати зусилля з іноземними партнерами, щоб зберегти позиції у кількох принципово важливих напрямах — створення нових високоточних засобів ураження і систем захисту від високоточної зброї, систем радіолокації та виявлення, легкої бронетехніки й літаків спеціального призначення.

Основним недоліком документа Бадрак назвав повернення до «величезної, а отже, непідйомної» кількості пріоритетів.

«Необхідно просто визначитися: якщо створення засобів ППО українському ОПК до снаги, тоді треба закреслити кілька інших пріоритетів і зайнятися нею і ще двома-трьома пріоритетними програмами… Або не обманювати самих себе і збільшити ресурси на виконання пунктів Стратегії як мінімум у ті 8–9 разів, на які колись запитану цифру поділили. — Інакше цей документ стане великою мильною бульбашкою, схожою на створювані раніше».

Експерт також піддав критиці ідею посилення державного регулювання і контролю в галузі, наголосивши, що в умовах ринку логічніше була б орієнтація на сумісні коопераційні проекти і зменшення ролі держави в управлінні ОПК.

«Сьогодні більша частина прийнятих за роки незалежності на озброєння у ЗСУ зразків — результат допуску до розробок зброї приватних структур. Якщо так, закривати доступ інвесторам до ОПК — свідоме створення перепон для його розвитку», — підкреслив Бадрак.

Докладніше читайте у статті Валентина Бадрака «Стратегія розвитку ОПК. Солодкість ілюзій» у свіжому номері «ДТ».