Піднімати ціни на свій продукт вимушені добросовісні виробники, які сплачують усі податки до держбюджету. Серед них - підприємство ТОВ "ЛВН Лімітед", яке спеціалізується на виробництві горілки та міцних спиртних напоїв під маркою Nemiroff, відомою вже більш як у 80 країнах світу (далі - Nemiroff). У 2015 році загальна сума податків, сплачених компанією Nemiroff до держбюджету України, становила понад 764 млн гривень.
Nemiroff не лише справно платить податки, але і видає своїм співробітникам білу зарплату, відраховуючи всі необхідні суми до бюджету. Виробник відкрито заявляє споживачеві: "Податки сплачено - якість збережено". З одного боку, міжнародний бренд Nemiroff піклується про свого споживача, пропонуючи напій вищої проби, а з іншого - наповнює державний бюджет.
На відміну від представників тіньового бізнесу, які звикли економити на податках і якості свого продукту, легальний виробник повинен виконати цілий ряд зобов'язань перед державою і перед споживачем. Сюди входить сплата всіх податків і зборів наперед, закупівля якісної сировини, модернізація виробництва, видача зарплати. Нелегальний же виробник за якість свого продукту не відповідає і податків не сплачує. Знижуючи витрати, він цілком може встановити невисокі ціни на свою горілку і становити конкуренцію легальним заводам, які виставляють законно виправдані ціни.
Юрій Сорочинський, генеральний директор компанії Nemiroff, пояснив, як сьогодні формується ціна на 0,5-літрову пляшку горілки:
1) собівартість 0,5-літрової пляшки горілки на заводі - приблизно 17,94 грн;
2) з 1 березня поточного року акцизний податок дорівнює 21 грн;
3) 20% ціни готової продукції становить податок на додану вартість - в межах 7,82 грн;
4) додаємо націнку продавця, витрати на доставку й отримуємо кінцеву вартість пляшки горілки - близько 70 грн.
Виходить, що вартість пляшки хорошої горілки просто не може бути нижчою. Це ціна, яку легальний виробник встановлює, щоб вижити в умовах конкуренції, оскільки "тіньовик" може обійти перераховані пункти та запропонувати нижчі ціни. Голова асоціації "Укрводка" Володимир Остапюк зазначає: "Деякі продавці пропонують пляшку об'ємом 0,5 літра з красивою етикеткою за 25 гривень. Уявляєте, на чому треба заощадити, щоб після підвищення податків виставити таку ціну?" Але ж ми вже встигли переконатися, що податки та витрати на реалізацію становлять основну частину вартості пляшки хорошої горілки.
Варто звернути увагу і на той факт, що з 1 квітня на 19% піднімається закупівельна ціна спирту. Це пов'язано з подорожчанням зерна майже на 30% і збільшенням витрат на електроенергію на 16%, як заявили в ДП "Укрспирт".
Стає очевидним, що постійне підвищення цін і стрімкий розвиток тіньового сектору можуть призвести до скорочення споживання ліцензійного алкоголю, адже споживач шукатиме, де дешевше, і перейде на продукт нижчої якості. Як наслідок, легальному виробникові доведеться знизити обсяги виробництва, скоротити частину співробітників і зменшити виплати до бюджету. Таким чином, "тіньова" горілка ставить під загрозу не лише виробництво ліцензованого алкоголю, але й економіку країни в цілому.
Все, що може зробити покупець у нинішній ситуації, - потурбуватися про свою безпеку і придбавати якісну, легальну продукцію.
Nemiroff відповідає за свій продукт і перед споживачами, і перед державою: сплачує податки, використовує скляну тару один раз, бере першокласну сировину в надійних постачальників, упроваджує сучасні технології у виробництво. За такого серйозного підходу до роботи горілка коштує дорожче, водночас і якість у неї першокласна. Це підтверджує і Юрій Сорочинський: "Ми ретельно вибираємо спирт. Він має бути бездоганним, тільки класу Люкс, гармонійно поєднуватися з водою. Тому куплений спирт ми додатково доочищаємо, "випрямляючи" його - під великим тиском і при високій температурі виділяємо чисту основу. Ми завжди виконували цю процедуру, оскільки наші внутрішні стандарти і вимоги до спирту набагато вищі, ніж у інших виробників на ринку. Саме така технологія робить смак Nemiroff справжнім і гармонійним".
Природно, споживач сам вирішує, що йому купувати. Але якщо йдеться про здоров'я, безпеку і можливість підтримати економіку країни, тоді вибір є очевидним. Тільки дотримання балансу "ціна - якість - відповідальність" допоможе збудувати гармонійні відносини між виробником, споживачами та державою.