16 листопада Велика Палата Верховного Суду розглядатиме спір між Фінкомпанією «Скай» (кінцевий бенефіціар — Андрій Веревський, Голова Ради директорів, головний акціонер АТ «Кернел») з одної сторони і Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, ПАТ «Дельта Банк» (визнаний неплатоспроможним у 2015 р. і відтоді перебуває в управлінні ФГВ), Національним банком та Укрексімбанком — з іншої. Питання стосується аукціону з продажу «олійних» активів «Дельта Банку».
Рішення у цій справі є принципово важливим для держави, адже воно навіть не стільки про конкретні активи, скільки про те, чи довірятимуть інвестори вітчизняному ринку активів. Про це повідомляє НВ.
У березні 2019 р. ФГВФО провів аукціон з продажу пулу активів неплатоспроможного «Дельта Банку», що перебували у заставі НБУ й Укрексімбанку, в основі якого були кредити, видані компаніям ТОВ «Іллічівський зерновий порт», ПАТ «Одеський олійножировий комбінат», ТОВ «Іллічівська зернова компанія», ТОВ «Стройбуд Іллічівськ». Заборгованість за цими кредитами сягнула 4,9 млрд грн, а у забезпеченні перебували комерційна нерухомість, діючий олійножировий виробничий комплекс з комунікаціями, земельні ділянки під будівництво морського комплексу з перевалки.
За лот активно боролись 3 претенденти, і перемогла «ФК «СКАЙ», піднявши пропозицію до 906,2 млн грн. Але невдовзі з’ясувалося, що напередодні Окружний адмінсуд Києва заборонив продаж лоту. Причому позов подавало ТОВ «ФК «ОКТАНТ», яке не брало участі в аукціоні і не мало жодного відношення до цього пулу.
У червні 2019 р. ТОВ «ФК «СКАЙ» знову перемагає в торгах. Але тепер майже без конкуренції: оскільки інший учасник аукціону ТОВ «ФК «ВЕСТА» за лот не боролася, його кінцева ціна склала всього 182,5 млн грн. Нацбанк відкликав погодження продажу цього пулу, а ФГВФО — скасував результати торгів. ТОВ «ФК «СКАЙ» звертається до Господарського суду Києва з оскарженням цих рішень, і той визнає дійсним купівлю активів «Дельта банку» (Північний апеляційний суд Києва згодом теж підтвердив це рішення). Тепер справа у Верховному Суді.
«У Національному банку є всі підстави вважати, що фінансова компанія «СКАЙ» вдалася до маніпуляцій, які могли вплинути на результат торгів та реалізацію майна за заниженою вартістю. Так, «СКАЙ» запропонувала максимальну ціну у ході першого аукціону лише для того, щоб актив гарантовано не дістався іншим претендентам, наперед знаючи, що угоду буде зірвано за допомогою заготовленого заздалегідь судового рішення. Така тактика «СКАЙ» дала змогу знизити привабливість активів для конкурентів на наступному аукціоні та придбати їх за мінімальною ціною», — прокоментував керівник Управління роботи з проблемними активами НБУ Олег Далеко.
Член Правління АТ «Укрексімбанк» Дмитро Каплюк зауважує:
«Постанова Північного апеляційного господарського суду фактично позбавляє зразу три державні інституції: Національний банк України, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та власне Укрексімбанк можливості повернути практично мільярд кредитних коштів.
Суддями було свідомо проігноровано ряд клопотань та прийнято рішення в межах одного судового засідання, що свідчить про упереджене ставлення та поверхневе дослідження доводів, зазначених в апеляційній скарзі банку.
Укрексімбанк продовжить захист порушених інтересів у цій справі всіма способами аж до повного задоволення своїх законних вимог».