UA / RU
Підтримати ZN.ua

За три квартали ІСЦ в Україні виріс на 9,1%

За три попередні квартали індекс споживчих цін (ІСЦ) в Україні до грудня минулого року виріс на 9,1%. ...

За три попередні квартали індекс споживчих цін (ІСЦ) в Україні до грудня минулого року виріс на 9,1%. В той же час минулого року до цього часу приріст ІСЦ в Україні складав 16,1%, констатує доктор економічних наук Андрій Ревенко.

«За перші дев’ять місяців цього року індекс цін на продовольчі товари виявився нижчим, ніж загальний ІСЦ. Такого не було вже кілька років. Так, торік продовольчий компонент за аналогічний період зріс на 21,6%», — відзначає він в статті для «Дзеркала тижня».

Найбільш відчутний приріст в загальному ІСЦ, за даними експерта, припадає на декілька позицій. З продовольчої групи на 57,4% подорожчав цукор. На 13,2% головним чином по виробах, що імпортуються, у зв'язку зі зміною курсу гривні подорожчали рибопродукти. Через значне збільшення акцизів на 34,0% подорожчали алкогольні напої і тютюнові вироби.

З непродовольчої частини ІСЦ на 31,0% подорожчали ліки, на 59,0 — бензин, 17,0 — легкові автомобілі, 15,9 — послуги залізниць, рівно наполовину — послуги пошти, 15,2 — книги (включаючи підручники), газети, зошити і на 20,0% — особисті послуги (це перукарні, сауни, косметика).

Водночас для деяких видів продовольчих товарів характерне зниження цін у зв'язку з сезонними ціновими коливаннями, відзначає експерт. Так, на 20,8% знизилися ціни на яйця (найвищі ціни на них з року в рік в грудні), на 15,5 — на овочі, зокрема на 22,5% — на картоплю, на 4,5% — на молоко і, нарешті, на 0,8% подешевшали твердий і кисломолочний сири.

При цьому експерт підкреслює, що зростання ІСЦ зарубіжних країн порівняно з Україною вкрай мале.

«За даними жовтневого випуску International Financial Statistics, у серпні стосовно грудня 2008-го ІСЦ по всіх країнах єврозони зріс усього на 0,3%. У тому числі у ФРН — на 0,5%, Франції — 0,7, а в Італії знизився на 0,3%. У Великобританії ціни піднялися на 1,7%, Польщі — на 3,4, Угорщині — на 5,5%. У Словаччині вони знизилися на 0,3%. У США їхній приріст становив 2,7%. Лише російський ІСЦ за грудень—липень наближається до нашого — 8,1%», — констатує він.

Докладніше читайте в статті Андрія Ревенка «Інфляція: за один крок від річного показника» у свіжому номері «ДТ».