UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тарифи формально ще не змінювалися, але, судячи з нарахувань, комуналка вже коштує споживачам на 50% дорожче

І заборгованість, певна річ, не дрімає…

Автор: Олег Попенко

Навіть в умовах заявленого владою мораторію на комунальні тарифи та «щедрих» субсидій звичайним платникам комунальних послуг живеться, на жаль, непросто. Недарма ж їхня заборгованість після літнього погашення боргів за попередні періоди знову почала прискорено зростати. Так, на 30 листопада 2021 року заборгованість українців за житлово-комунальні послуги вже становила 72,7 млрд грн.

Це не найвища цифра, коли говорити про борги за житлово-комунальні послуги, бо в Україні вони мають властивість регулярно підвищуватися до катастрофічних розмірів саме в опалювальний сезон.

Наприклад, найвищу цифру заборгованості Держстатом України було зафіксовано в лютому 2021 року — 82,1 млрд грн.

Формування і зростання заборгованості має пряму кореляцію з середньою заробітною платою в регіонах, зростанням тарифів в Україні та початком опалювального сезону.

Так, у вересні 2021 року, до початку опалювального сезону, українці, активно погашаючи борги попередніх періодів, заплатили за житлово-комунальні послуги 12,2 млрд грн (111,3%). А щойно опалювальний сезон розпочався (хоча платіжки за нього ще не надходили), споживачі різко зменшили платежі, при цьому в загальному обсязі вони становлять порівнянну з попереднім місяцем цифру 12,4 млрд грн, але у відсотковому співвідношенні це — 75,4%.

Однак, коли проаналізувати нарахування за місяцями, порівняно з сезоном 2020–2021 рр., виходить, що українцям нарахували на 50% більше. Так, якщо у жовтні 2020 року нарахування становили 11 млрд грн, то вже в жовтні 2021-го — 16,4 млрд.

При рівних погодних умовах це означає, що з жовтня 2020-го по жовтень 2021 року тарифи зросли на 50%.

 

При цьому зростання середньої заробітної плати в Україні 2021 р. на 30.11.2021 становило тільки 15,7%.

 

А ось платежі українців окремо за комунальні послуги ще цікавіші. Дивимося дані Держстату.

Отож, якщо дивитися в розрізі послуг, то за тепло і гарячу воду українці заплатили в листопаді 2021-го лише 34,7% від повного обсягу. А в розрізі областей — мінімально оплатили тепло та гарячу воду, спожиту в багатоквартирних будинках, у Миколаївській області — всього 9,5%, а в Херсонській — 19,5%, хоча рік тому платежі в цих областях становили втричі більший відсоток — 55,2% і 34,2%.

 

Ситуація з тарифною політикою та платежами, що склалася в житлово-комунальному господарстві, семимильними кроками веде Україну до повного колапсу та зупинки роботи теплокомуненерго, адже працювати з такими боргами вони довго не зможуть, а вся система ТКЕ потребує негайної модернізації та капітальних ремонтів.

В Україні 18100 км теплових мереж, і негайної модернізації потребують 85% (близько 15400 км), для чого необхідно 15,5 млрд грн. Загальна ж сума, потрібна для модернізації всього теплокомуненерго, становить близько 200 млрд дол.

Таких грошей немає ні у споживачів, ні в місцевої влади, ні в держави.

 Тарифна політика України перекладає всю модернізацію на простих споживачів. Як це зробити в умовах таких боргів, державні органи влади не уточнюють.

Усі статті Олега Попенко читайте за посиланням