UA / RU
Підтримати ZN.ua

Союзники на мільярди доларів

Топ партнерів, які надають фінансову підтримку Україні

Автор: Максим Самойлюк

Від початку російської агресії Україна отримала вже 27,2 млрд дол. бюджетної допомоги від наших іноземних партнерів. Колосальна сума, якої, однак, недостатньо, щоб покрити потреби великої країни у стані повномасштабної війни. За ці ж місяці потреба у фінансуванні України перевищила 45 млрд дол. Нестачу перекрили друком гривні та продажем військових облігацій.

Читайте також: Війна і гроші: чи впорається економіка України і скільки допомоги треба від союзників? – Associated Press

Фінансову допомогу нам надають як окремі країни, так і Європейський Союз, а також міжнародні фінансові інституції (див. рис.). Допомога може бути різною: грантовою чи кредитною.

Детальніше про те, скільки пообіцяли, скільки реально надали та які особливості фінансової допомоги найбільших донорів України, — у наведеній таблиці.

Від початку повномасштабної війни Сполучені Штати були і залишаються найбільшою іноземною опорою України.

Окрім численної військової допомоги, цього року США пообіцяли надати нам 13 млрд дол. бюджетної підтримки. Важливою особливістю американської фінансової допомоги є те, що вона є повністю грантовою, тобто після війни ці кошти нам повертати не треба.

Читайте також: Україна залучить від німецького KfW грант €200 млн і направить їх для допомоги переселенцям — Forbes

За 8,5 місяця з цієї суми передали вже 10 млрд дол. Це лише 0,04% від ВВП США, тобто критична для нас допомога обійшлася американському народу відносно недорого.

До кінця року Україна сподівається отримати від США ще 3 млрд дол.

Перед початком вторгнення Росія розраховувала на кволу і невпевнену реакцію Європи. Росія помилилася.

Європейський Союз згуртувався та дав свою відповідь на агресію: санкції, гуманітарна та військова допомога Україні. Окрім цього, ЄС виділив Україні 11,5 млрд дол. фінансової допомоги.

Втім, тільки 8% із виділеної суми є грантами, але решта — це дуже вигідні для України кредити на пільгових умовах, які приносять нам користь уже зараз.

Однак на заваді передачі коштів від Євросоюзу постала бюрократія. Наближається кінець року, а ми отримали лише 7,4 млрд дол. З великого кредитного пакета на 9 млрд євро ЄС зміг перерахувати тільки 5,5 млрд. Ще 500 обіцяють надати до кінця року, а от іще 3 млрд євро перенесли на 2023-й.

Україна має довгу історію відносин із Міжнародним валютним фондом. Наша країна є одним із найбільших позичальників Фонду, який підтримував нас у часи економічних потрясінь.

Цього року ситуація є іншою. Україна отримала від МВФ 2,7 млрд дол. нових кредитів, але водночас мусить виплатити Фонду близько 2,3 млрд за старими боргами. МВФ просто не має інструментів для значної підтримки країн, економічні негаразди яких виникли через війну.

Читайте також: МВФ закликає збільшити фінансову допомогу Україні

Проте головна цінність співпраці з МВФ в іншому. Репутація Фонду робить його інституцією, якій довіряють наші партнери. Відповідно, коли МВФ підтверджує слова нашого уряду, що Україна потребує від 3 до 5 млрд дол. підтримки щомісячно, то цей обсяг стає верифікованим, і на нього починають орієнтуватися.

Саме тому нам життєво важливо продовжувати співпрацю з МВФ, нехай навіть це будуть суто технічні місії чи незначні відносно наших потреб кредити. Така співпраця допоможе залучати кошти від інших партнерів.

Про виділення першого пакета фінансового кредиту Канада оголосила ще перед початком повномасштабного вторгнення Росії. Відтоді обсяг виділеної допомоги зріс до 1,9 млрд дол. США, 1,5 млрд з яких уже передали. Канада — перша країна, що стала випускати військові облігації на підтримку України. Перший випуск таких облігацій на суму 500 млн канадських доларів (близько 370 млн дол. США) розкупили за один день. 

Фінансова підтримка України обійшлася Канаді у 0,09%ВВП — це найбільший показник серед топових фінансових донорів нашої країни.

Серед окремих країн Європи Німеччина надала Україні найбільшу фінансову підтримку — 1,4 млрд дол., мільярд з них є грантом, який нам не треба повертати. Україна очікує на надходження ще 200 млн євро гранту від Німеччини, що спрямують на підтримку внутрішньо переміщених осіб.

Особливістю Великої Британії є її широка співпраця зі Світовим банком. Уряд Британії надає Світовому банку фінансові гарантії, які дають можливість Банку перераховувати кошти Україні.

Велика Британія пообіцяла і передала нам трохи більше 1 млрд дол. фінансової підтримки, у тому числі 128 млн — це грантові кошти.

На додаток до фінансів підтримка Британії була цінною і в інших важливих сферах. За місяці повномасштабної війни Сполучене Королівство стало одним із лідерів дипломатичної та військової підтримки України. Чітка позиція країни у цьому питанні допомогла активізувати й інших партнерів.

Читайте також: В ЄІБ розповіли, як міжнародні партнери ставляться до державного боргу України

Європейський інвестиційний банк надав державному бюджету України кредитну підтримку на суму 720 млн дол.

ЄІБ також став першопрохідцем програм повоєнної реконструкції України: банк виділив 1,6 млрд дол. кредитних коштів різним компаніям на відбудову. 1 млрд із цієї суми вже перерахували на відбудову залізниць, автодоріг та енергетичної інфраструктури.

Окрім згаданих вище партнерів, фінансову допомогу нам надають багато інших країн: Японія, Франція, Італія, Нідерланди, Норвегія, Швеція, Данія, Литва, Австрія, Латвія, Албанія та Ісландія.

Допомога кожної з них, незалежно від розміру, є життєво важливою для нашої країни.

Що ж далі?

2022 рік закінчується, а з ним — виділена на рік фінансова допомога Україні. Втім, наші потреби нікуди не подінуться: за оцінками міністра фінансів Сергія Марченка, Україна потребуватиме не менш як 3 млрд дол. щомісяця впродовж усього 2023 року.

Забезпечення стабільного та достатнього надходження фінансової допомоги наступного року є вкрай важливим завданням. Утім, маємо позитивні для нас сигнали.

Європейська комісія вже запропонувала масштабний пакет фінансування України розміром у 18 млрд євро на 2023 рік. Це пільгові кредити, відсотки за якими виплатять за нас країни ЄС. Україні треба буде лише погасити тіло позики — впродовж 35 років із першою виплатою після 2033-го.

Про порівнянні обсяги підтримки — 1,5 млрд дол. щомісяця, або 18 млрд за 2023-й, — ідуть розмови у США, однак остаточного рішення ще немає.

Український уряд також розраховує на нову програму МВФ, але скільки коштів ми зможемо отримати від Фонду, достеменно невідомо. У будь-якому разі наявність програми допоможе залучати від інших партнерів.

Достатній обсяг іноземної фінансової допомоги дасть змогу уряду профінансувати свої соціальні зобов’язання та, головне, вивільнить кошти для фінансування армії. Армії, що наближає перемогу.

Більше матеріалів Максима Самойлюка читайте за посиланням.