UA / RU
Підтримати ZN.ua

Шлапак: Бюджет 2009 року увійде в історію фінансової політики держави як один із найгірших

Бюджет 2009 року увійде в історію фінансової політики держави як один із найгірших бюджетів, переконаний перший заступник голови Секретаріату президента Олександр Шлапак.

Бюджет 2009 року увійде в історію фінансової політики держави як один із найгірших бюджетів, переконаний перший заступник голови Секретаріату президента Олександр Шлапак.

Він зазначив, що від самого початку було зрозуміло, що оптимістичні прогнози зростання ВВП на 0,4% при інфляції, меншій за 10%, нереалістичні, оскільки вже в січні індекс базових галузей показав падіння на рівні 30%.

«Що роблять у таких випадках? Б’ють на сполох: «Ми зробили велику помилку. Нам треба негайно зібратися в парламенті і подумати, яким чином збалансувати бюджет». Натомість півроку тривають балачки про те, що падіння — це все заяви панікерів, у нас все в порядку. А в останньому кварталі починаються ті неприємні тенденції, яких слід було чекати», - зазначив він в інтерв’ю для «Дзеркала тижня».

Перша проблема, за словами Шлапака, полягає у том, що бюджет 2009 став бюджетом ручного керування. «За всю свою практику, працюючи міністром, у Національному банку, в Держказначействі, я такого не бачив. Фактично перший віце-прем’єр міністр вручну розписує ресурси через голову міністра фінансів. Здається, востаннє так чинив Валерій Пустовойтенко», - зауважив він.

Друга проблема, пояснює Шлапак, полягає у тому, що бюджет починає виконуватися за рахунок стрімкого нарощування боргових зобов’язань, які, за підрахунками Секретаріату президента, сягають майже 225 млрд. грн.

«Нагадаю вам, що в бюджету стоїть цифра 193 млрд., однак є ст. 85, не зараз придумана, а за часів Миколи Азарова — про так званий плаваючий дефіцит. Стаття, яка дозволяє у разі невиконанні доходів загального фонду держбюджету збільшувати запозичення, автоматично збільшуючи розмір державного боргу і дефіцит бюджету. Тому наш дефіцит гумовий, а яким він буде — по факту порахуємо. Хоча рахувати по факту — це абсурд», - пояснив він.

Третя проблема, за словами Шлапака, полягає в тому, що уряд спотворив ідею стабілізаційного фонду як рушія інвестиційного розвитку економіки, перетворивши його на «гаманець уряду» для закривання дірок.

«Цих трьох пунктів достатньо, або говорити, що бюджет 2009 року увійде в історію фінансової політики нашої держави як один із найгірших бюджетів, бюджет обману, бюджет постійного маніпулювання і ресурсами, і людьми, яким ці ресурси обіцяють», - підсумував заступник голови Секретаріату президента.

Окрім того, Шлапак зазначив, що нереальний бюджет був ключовим фактором погіршення економічної ситуації. «Зверніть увагу на переплати в бюджет — нинішні 11,3 млрд. проти традиційних 4 млрд., які існують з огляду на податки, що сплачуються наперед. Судячи з усього, поступове призупинення спаду, про яке ми говоримо в останні місяці, відбувається повністю за рахунок коштів, оцих 7 млрд. грн., наперед стягнутих з наших підприємств», - пояснив він.

Докладніше читайте в інтерв’ю Наталії Яценко і Юрія Сколотяного з Олександром Шлапаком у свіжому номері «ДТ».